×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


İşimin Enerjisi

Eşarj

Eşarj ile ilgili broşürümüze ulaşmak için tıklayınız.

Eşarj nedir, nasıl çalışır, faydaları nelerdir, kurulumu nasıl işler, Enerjisa nasıl bir rol üstlenir?


Elektrikli Şarj İstasyonu Nedir?
Elektrikli araçların bataryalarının şarj edilmesi için elektrik enerjisi sağlayan bir altyapı unsurudur. Elektrikli araç sahipleri, araçlarının bataryayla dolumunu yapabilecekleri elektrikli araba şarj ünitelerine (Eşarj) ihtiyaç duyarlar. Türkiye’de 81 ilde halka açık olarak kullanılabilen Eşarj istasyonları kurulmakta ve bu istasyonların sayısı giderek yaygınlaşmaktadır. Aynı zamanda Eşarj üniteleri, bireysel kullanım için kişilerin evlerine kurulabilir.
Eşarj ünitelerinin iki türü vardır.


Elektrikli Şarj İstasyonu


Elektrikli Şarj İstasyon Ünite Çeşitleri Nelerdir?
Elektrikli araç şarj istasyonu, yani Eşarj üniteleri farklı şarjlanma türlerine sahiptir. Şarj istasyonları ile iki farklı şebeke kullanılır: Alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC).

1) Alternatif akım (AC): Standart ev prizlerini de içine alan AC şebekeleri, elektrikli bir aracı şarj etmenin en ucuz yolu olmasına rağmen bu işlem uzun zaman alır. AC tipi şarj istasyonlarında şebekeden gelen alternatif akım, araç üzerindeki bir dönüştürücü yardımıyla doğrusal akıma çevrilerek bataryaya iletilir. Ancak AC şebekelerinde şarj hızı, istasyonun çıkış gücüne ve araçtaki dönüştürücünün kapasitesine bağlı olarak değişir.

2) Doğru akım (DC): Yüksek hızlı şarj olarak da bilinen DC istasyonları, 1-4 saat arasında tam dolum gerçekleştirebilir. Bu süre, aracın batarya kapasitesine ve DC şarjlanma gücüne göre değişkenlik gösterir. Şebekedeki alternatif akım, istasyon üzerinde doğru akıma dönüştürülür ve araç bataryasına iletilir.

Elektrikli şarj istasyonu kullanmanın birçok avantajı vardır.


Neden Elektrikli Şarj İstasyonu (Eşarj) Kullanmalıyım?
Küresel iklim değişikliğinin önüne geçebilmek için en temel çözüm fosil yakıt tüketiminin sonlandırılmasıdır. Fosil yakıtlarının neden olduğu iklim krizi ve çevre kirliliğini önlemek için tüm dünya seferberlik içindedir. Elektrikli ve hibrit araçlar da bu yüzden giderek yaygınlaşıyor. Ayrıca, elektrikli araçlar düşük yakıt ve bakım maliyetleri, yüksek verimlilik seviyeleri ile giderek daha fazla tercih ediliyor.

Elektrikli araçların yaygınlaşması ile birlikte ilk akla gelen soru “Elektrikli aracımı nasıl şarj edebilirim?” iken, elektrikli şarj istasyonları da tam bu sorunun cevabını bizlere sunuyor.

Nasıl ki içten yanmalı bir otomobilin benzin istasyonuna ihtiyacı varsa, elektrikli araçların da şarj istasyonlarına ihtiyacı var. Bir elektrikli aracın 150 kilometrelik bir mesafeyi kat edebilmesi için AC istasyonlarda araç marka ve modeline göre 2-6 saat süre ile şarj edilmesi gerekir. Ancak DC hızlı şarj istasyonları ile bu süre 20- 30 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşebilir. Özellikle uzun yol için kurulan hızlı şarj istasyonları, kısa bir sürede %80'e kadar şarj imkânı sağlar. Elektrikli araçların şarj süresi; aracın batarya kapasitesi, AC/DC şarjlanma gücü ve bağlandığınız istasyonun gücüne göre değişkenlik gösterir.


Eşarj ile E-Mobilite
Elektrikli araçların konforlu ve hızlı şekilde şarjlanabilmesi Elektro-Mobilite’ye imkan sağlayan önemli faktörlerin başında geliyor. Eşarj hizmetimizle, OEM’ler ile iş birlikleri yapıyor ve müşterilerimiz araçlarını satın alma aşamasındayken dahi çözüm üretmeye başlıyoruz. Markaların E-Mobilite İş Ortağı olarak aracınızı aldığınız andan itibaren;
Ev veya iş yerinizi ziyaret ederek, teknik altyapınızın değişik tipte şarj istasyonlarına göre uyumluluğunu kontrol ediyor ve detaylı bir şekilde raporluyoruz.
Kendi özel kullanımınıza yönelik olarak, markalar tarafından sunulacak şarj istasyonu için en uygun güçlü, altyapı, mesafe ve güvenlik önlemleri sunuyoruz.
Onayladığınız şarj istasyonunun kurulumu evinizde veya iş yerinizde profesyonel şekilde gerçekleştiriyoruz.
Enerjisa farkıyla, Türkiye'nin en büyük şarj istasyonu ağı olan Eşarj'ın 400'e yakın istasyonuna erişim hakkını sağlıyoruz
Hem kendinize özel bir şarj istasyonunu sağlıyor, hem de halka açık alanlarda şarjlanma opsiyonu sunarak menzil konusunda konforlu hissetmenize aracı oluyoruz.
Aynı zamanda Türkiye'nin en hızlı ağı olan Eşarj ile müşterimizin Premium lokasyonlara erişimlerini sağlayarak, en kısa sürede şarjlanma işlemini tamamlamanızı mümkün kılıyoruz.
Kurumsal olarak kiralanan elektrikli araç filoları için farklı modellerle E-Mobilite çözümleri sunuyoruz.
Türkiye’de Elektrikli Araç Şarj (Eşarj) İstasyonları Haritası


I-REC Sertifikası Nedir?
Enerjisa, halka açık tüm elektrikli araç şarj istasyonlarında tüketilen enerji için I-REC sertifikası alır. I-REC (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası), uluslararası bir sertifikasyon olup, rüzgâr ve güneş santrallerinde üretilen enerjinin kullanımını belgeler. Eşarj istasyonlarında tüketilen elektrik enerjisi, Türkiye’de IREC programına kayıtlı bulunan rüzgâr ve güneş santrallerinde üretilen enerji ile karşılanır. Elektrikli araçların çevresel etkileri ile ilgili en çok tartışılan konulardan bir tanesi, elektriğin kaynağıdır. I-REC sertifika sistemi sayesinde kaynaktan- tekere sıfır emisyon mümkün hale gelir. İklim krizi ile savaşmak için halka açık Eşarj istasyonlarımızın hepsinde I-REC sertifikası alıyoruz. Kişisel Eşarj istasyonları için de talebe bağlı olarak müşterilerimize I-REC sertifikası sunuyoruz.


Elektrikli Şarj (E-şarj) İstasyonları Nasıl Kurulur?
Eşarj İstasyonları kurulum süreci hakında bilgi almak için tıklayın.


Elektrikli Şarj (Eşarj) İstasyonu Kurmanız İçin 3 Sebep
Elektrikli Şarj istasyonu kurmanız için 3 sebep


1. Çevre Dostu
Eşarj istasyonları ve elektrikli araçlar, sürdürülebilir bir geleceğe yatırımdır. Fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltır, çevre kirliliğini önlemeye yardımcı olur. Eşarj istasyonları, I-REC Sertifika sistemi ile enerjinin kaynağını belgeler ve sürdürülebilir enerji kaynaklarından yararlanır. Eşarj istasyonları, global ısınmayı ve iklim krizini engellemeye katkıda bulunur.

2. Verim
Eşarj istasyonları enerjiyi en verimli şekilde kullanır. Enerji kayıplarını en aza indirir.

3. Yakıt ve Bakım Maliyeti Tasarrufu
Eşarj istasyonları ile ilk günden itibaren yakıt ve bakım maliyetinden tasarruf edersiniz. Eşarj istasyonları sürdürülebilir bir geleceğe yatırım yapar ve sürekli bir tasarruf sağlar. Binek bir aracın yıllık ortalama 30-40 bin km yol yaptığı ve piyasadaki elektrikli araçların modelleri dikkate alındığında; elektrikli araç kullanımı, yakıt harcamasında yaklaşık % 70-80’lere varan tasarruf sağlayabilir.


Eşarj Başarı Hikayeleri
Volvo Car Turkey & Eşarj
Volvo Car Turkey, elektrikli araç sahibi müşterilerinin şarj ihtiyaçlarını karşılamak için Eşarj’ı tercih etti.
Carrefoursa & Eşarj
Enerjisa Enerji ve CarrefourSA, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda önemli bir ortaklığa imza attılar. İlk aşamada İstanbul'daki üç CarrefourSA mağazasının otoparklarına kurulan Eşarj istasyonları faaliyete başladı.
Elektrikli Şarj (Eşarj) İstasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
1- Elektrik, aynı zamanda fosil yakıt bazlı bir enerji kaynağı. Elektrikli araçlar gerçekten daha mı temiz?
Evet. Elektrik araçlar hem CO2 hem de azot oksit, karbon monoksit açısından daha az karbon ayak izine sahipler. Ayrıca yüksek nüfuslu şehirlerde hava kalitesine de katkıda bulunurlar. Dahası, elektrik üretimi daha temiz üretim teknolojilerine ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçtikçe, bir elektrikli aracın karbon ayak izi daha da iyileşir.
2- Benzin yerine elektrik kullanarak ne kadar tasarruf sağlayabilirim?
Binek bir aracın yıllık ortalama 30-40 bin km yol yaptığı ve piyasadaki elektrikli araçların modelleri dikkate alındığında; elektrikli araç kullanımı, tipik enerji maliyetlerinde yılda 10.000 TL’den fazla tasarruf sağlayabilir. Elektrikli araçlar evde şarj edildiğinde elektrik, eşdeğer benzin fiyatının çok daha az bir miktarına mal olur. Elektrikli araçlar yakıt harcamasında yaklaşık % 70-80’lere varan tasarruf sağlamaktadır.
3- Elektrikli aracı şarj etmek için evimde özel bir altyapıya ihtiyacım var mı?
Hayır. Satın alınan tüm elektrikli araçlar, bir ev prizinde şarj edebileceğiniz standart bir fişle birlikte gelir. Birçok elektrikli araç sahibi, araçlarını 230 V prizden daha hızlı şarj etmek için evlerine ayrıca bir ev tipi Eşarj ünitesi alırlar.
4- AC ve DC şarj arasındaki fark nedir?
Bir AC şarj cihazı, bir aracın şarj cihazına AC (Alternatif Akım) sağlar ve böylece elektrikli araç bataryasını şarj eder. Daha hızlı şarj, DC (Doğru Akım) teknolojisi ile gerçekleşir. DC hızlı şarj istasyonu, şebekenin AC kaynağını doğru akıma dönüştürerek, DC teknolojisi doğrudan araç bataryasına güç sağlar.
5- DC hızlı şarj cihazları genellikle nerede bulunur?
Hızlı şarj cihazları, otoyol dinlenme tesislerine ve alışveriş merkezleri gibi 24 saat açık mekanlara kurulur. Ayrıca alışveriş merkezleri, restoranlar, kampüsler ve şehir içi park yerleri gibi ticari alanlarda da sıklıkla kullanılır. Türkiye’de DC şarj istasyonlarının sayısı hızla artıyor. E-Mobilite sektörü ise daha hızlı, daha akıllı ve otonom sistemlerle gelişmeye devam ediyor.
6- Arabamı nerde şarj edebilirim?
Evde, iş yerinizde veya halka açık alanlarda şarj edebilirsiniz. Türkiye’de şehir içlerinde ve otoyollarda yaklaşık 600 adet halka açık şarj noktası bulunmakta.
7- Nerelerde şarj istasyonu var?
Büyükşehirlerin çoğunda geniş şarj altyapısı vardır. Özellikle batı illerimizi bağlayan otobanlarda da hızlı şarj üniteleri bulunur.
8- Arabamı nasıl şarj edebilirim?
Aracınızı AC şarj istasyonlarında kendi şarj kablonuzu kullanarak, DC şarj istasyonlarında ise cihazın üzerindeki şarj kablolarını kullanarak şarj edebilirsiniz.
9- Evde şarj işlemi yapabilmek için özel bir altyapı gerekiyor mu?
Aracınızı almaya karar verdiğinizde evinize bir teknik keşif ekibi yönlendirilir. Böylelikle evinizin hangi güçte istasyon kurulumuna uygun olduğu belirlenir. Ayrıca, elektrikli araçlar evinizdeki prizlerde de şarj edebileceğiniz standart bir fişle birlikte gelir.
10- Arabamı evde ne kadar sürede şarj ederim?
Elektrikli araçların şarj süresi; aracın batarya kapasitesi, AC ve DC şarjlanma gücü ve ev tipi şarj istasyonunuzun gücüne göre değişiklik gösterir.
11- Arabamı dışarda ne kadar sürede şarj ederim?
Elektrikli araçların şarj süresi; aracın batarya kapasitesi ve AC ve DC şarjlanma gücü ve bağlandığınız istasyonun gücüne göre değişkenlik gösterir.
12- Bir depo için ne kadar ücret öderim?
Şarjlanma süresine göre değişir. Farklı istasyon güçlerine göre belirlenmiş güncel Eşarj Tarifesine ulaşmak için tıklayınız.
13- Eşarj’a nasıl üye olabilirim?
Eşarj mobil uygulaması veya internet sitesi üzerinden üye hesabı oluşturarak üyeliğinizi başlatabilir ve Eşarj kartı talep edebilirsiniz.
Detaylı sorularınız için Eşarj Çağrı Merkezi numarası: 444 83 03
14- Aracımı nasıl şarj ederim?
Eşarj istasyonlarında şarjı başlatmak ve durdurmak için Eşarj kartınızı okutursunuz
15- Batarya ömrü ne kadar?
Elektrikli araçlarda kullanılan Lithium- Ion bataryaların ömrü ile ilgili güncel çalışmalar, 15-20 yıl arasında ve yaklaşık 200 bin kilometreye kadar tahminde bulunur. Elektrikli araç markaları, Lion bataryalar için farklı süreler ve menzilleri kapsayacak şekilde garantiler sunar.
16- Batarya tamamen doluyken, aracın menzili nedir?
Türkiye pazarında mevcut elektrikli araç marka ve modellerinin %80 dolu bir batarya ile gidebildikleri menzil, marka/modele göre 150 km ile 600 km arasında değişkenlik gösterir.
17- Yolda kalırsam ne olur?
Elektrikli araç markalarının yol yardım hizmetleri bulunur. Ayrıca şarjlanma ile ilgili bir sorun yaşandığında, 444 83 03 numaralı Eşarj Çağrı merkezini arayarak yardım talep edebilirsiniz.
Hemen Başvur
  • Lütfen ad soyad giriniz.
  • Geçersiz cep numarası.
  • Geçersiz Email adresi.
Talebiniz alınmıştır. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Teşekkürler.