×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Enerji Verimliliği

Enerjisa, tesis veya fabrikalarınızda kullandığınız enerjinin verimsiz olduğu alanları tespit eder, enerji tüketiminizi %80’e kadar azaltır!

Enerjisa ile Enerji Verimliliği

Performans Bizim Sorumluluğumuzda

Enerji verimliliği kapsamında sunduğumuz hizmetlere güveniyoruz. Bu doğrultuda uygulamalarımızın performansını garanti ediyor, tasarrufu güvence altına alıyoruz. Paylaşımlı tasarruf sözleşmesi kapsamında, uygulamadan maksimum performans alabilmek ve zamanla her ekipmanda olduğu gibi doğal olarak gerçekleşecek verim kaybını minimize etmek için her türlü bakım, onarım ve performans takibini sizin için biz yapıyoruz.

Bizim gündemimiz, Enerjisa olarak enerji sektörünün her alanında müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak. Yenilikçi çözümler üretmek için her gün daha çok çalışıyor, alanında uzman ekibimiz ve köklü kurumsal yapımızla yanınızda olmayı birincil görevimiz biliyoruz.

İlk Yatırım Finansmanı Bizden

Enerji Verimliliği Uygulamaları için ihtiyaç duyduğunuz ilk yatırım finansmanını biz sağlıyoruz! Bu sayede finansal kaynaklarınızı kendi sektörünüz ve iş alanınızda yapabileceğiniz yatırımlara yönlendirebilmenize yardımcı oluyoruz.

Böylece, ihtiyaçlarınızı dikkate alarak birlikte oluşturduğumuz iş modelimiz ile finansman yükünü omuzlarınızdan alarak enerji verimliliği dönüşümüyle elde edeceğiniz avantajlardan faydalanabilmeniz için uzun vadeli bir iş birliği sunuyoruz.

Tasarruf Odaklı Çözüm

Önemli bir gider kalemi olan enerji maliyetlerini azaltmanın, tüm müşterilerimizin öncelikli hedefleri arasında olduğunun farkındayız. Enerji verimliliği uygulamalarıyla mevcut ekipmanlarınızı yüksek verimli ekipmanlarla değiştiriyor, enerji tüketiminizi azaltarak tasarruf etmenizi sağlıyoruz.

Siz de çözüm ortaklığımız ile enerji maliyetlerinizi ve karbon ayak izinizi azaltma, sürdürülebilirlik gibi hedeflerinize kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Uygulama Çeşitliliğimizle Hizmetinizdeyiz

Müşterilerimizin faaliyet alanlarını, işletmelerinin gereksinimlerini dikkate alarak çeşitli çözüm alternatifleri sunuyor, tercihlerine göre tekil ya da çoklu alanda uygulama içeren Enerji Verimliliği Projeleri gerçekleştirebiliyoruz.

Uzman kadromuzla saha ziyareti gerçekleştirerek her tesisin ihtiyacını ayrı ayrı gözlemliyor, ölçüm aletleriyle ölçümler yaparak ihtiyaç analizlerini gerçekleştiriyor ve projelendirmeyi bu verileri esas alarak tamamlıyoruz.

Yerinde projelendirme çalışmasıyla alternatif tüm çözümleri sizin değerlendirmenize sunuyor ve enerji danışmanlığı hizmeti veriyoruz.

Sunduğumuz çözümleri değerlendirerek işinin enerjisine verim katan referans firmalarımızın başarı hikâyelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Farklı Sektörlerden Prestijli Referanslarımız

Enerji verimliliği alanında uçtan uca enerji çözümlerimizden faydalanan ve enerji danışmanlığını bir iş birliği içinde üstlendiğimiz müşterilerimiz gün geçtikçe artıyor. Müşterilerimize tasarruf sağlamaktan ve doğa dostu projeler uygulamaktan gurur duyuyoruz. Enerji Verimliği uygulamaları ile gücüne güç katan müşterilerimizi referanslarımız alanında görebilirsiniz.

Müşteri Hikayeleri

Siz de Enerjisa ile güçlerinizi birleştirerek enerji verimliliği projeleriniz için bu güçten destek alabilirsiniz.

Uçtan Uca Çözüm & Mühendislik Çözümleri Desteği

Her tesisin ihtiyacı kendine özgüdür ve çözümler ona göre tasarlanmalıdır. Bu yüzden Enerjisa olarak gerçekleştirdiğimiz her bir enerji verimliliği uygulaması, o müşterimizin ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanmış bir proje olma özelliğini taşıyor. Her ihtiyaç tesis özelinde analiz ediliyor, keşif aşamasından kurulum tamamlandıktan sonraki bakım ve onarım hizmetlerine kadar tüm süreçler kapsamlı bir çözüm paketi olarak sunuluyor.

Siz de size özel projeniz ile tasarrufun tadını çıkarabiliyor ve yenilikçi uygulamalar ile anılan kurumlar/şirketler arasında yer alıyorsunuz.

Enerji Verimliliği Nerede Uygulanır?

Enerji verimliliği uygulamaları, enerji tüketiminin olduğu her noktada uygulanabilir. Enerji verimliliğinde en büyük potansiyel sanayi sektörü, hizmet sektörü ve kamu binalarındadır.

Enerji verimliliği uygulamaları fabrika ve ticarethanelerde tüketilen enerjiyi azaltır. Bu nedenle işletmelerin en önemli tasarruf alanıdır.

Proje Süreci Nasıl İşliyor?

Enerji verimliliği projelerinin hedefi mevcut konfor şartlarını koruyarak enerji tüketimlerini düşürmek, ürün ve üretim kalitesinde herhangi bir değişiklik olmadan enerji tüketimlerini azaltmaktır.

Keşif

Tesis veya fabrikanızda kullandığınız enerjinin verimsiz olduğu alanları tespit eder.

Teklif

Projeyi tasarlar ve Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) imzalanır.

Kurulum

Gerekli ekipmanı kurar, bakım ve onarımlarını yapar. Maliyet gerektirmeden dönüşümünüz gerçekleşir.

Enerji Performans Modeli Nedir?

Enerji Performans Modeli

Enerji Performans Sözleşmesi

Enerji Hizmet Şirketi

Enerjisa olarak, Enerji Performans Modeli ile tesislerinizin enerji etüdünü gerçekleştirir, çözümler sunar, projelendirir ve uygularız.

Bu yatırıma ait finansmanın tamamını veya bir kısmını sağlayarak şirketinizin verimlilik uygulamalarını kolaylaştırırız. Enerji Performans Sözleşme (EPS) Modeli dâhilinde öngörülen tasarruf üzerinden bir ödeme modeli oluşturur ve yenilenen veya verimli hale getirilen ekipmanınızın performansını garanti ederiz. Böylece performans garantili bir tasarruf sağlamış oluruz.

İlk adım, enerji gereksinimlerinizi ve kurumsal hedeflerinizi anlayarak işe başlamak. Sonra saha çalışması yaparak şirketinizin/tesisinizin mevcut enerji tüketimini, kullandığınız ekipmanların performansı değerlendiriliyoruz. Bunu takiben enerji verimliliği proje tasarımını bizzat biz yapıyoruz. Hazırlanan enerji verimliliği projesi EPS modeli ile hayata geçiriliyor.

Enerji Performans Sözleşmesinde

 • Yapılacak yatırımın kapsamı ve zaman planı detaylandırılır.

 • Hedeflenen enerji tasarrufu miktarı ve parasal karşılığının tahmini yer alır.

 • Öngörülen tasarruf üzerinden sözleşme yapılır.

Enerjisa Olarak EPS Modelinde

 • Tüm mali ve teknik riskleri üstlenir.

 • Sözleşme süresince danışmanlık ve teknik destek vermeyi taahhüt eder.

 • En önemlisi de Enerji Performans Modeli ile performans garantisi sayesinde enerji faturalarınızdan sağlayacağınız tasarrufu güvence altına alırız.

EPS Modeli Süreci Nasıl İşler?

 • İşinizin enerji dönüşümü için uygun olup olmadığını saptarız.
  1
 • Ayrıntılı enerji verimliliği değerlendirmesi ve saha çalışması yaparız.
  2
 • Dönüşümden elde edeceğiniz tasarruf miktarını öngörürüz.
  3
 • Enerji performans garantisi içeren “projeye özel” EPS teklifi hazırlarız.
  4
 • Enerji dönüşümü için gerekli olan yatırımı karşılar ya da isteğe ve şartlara bağlı olarak yatırımın finansmanına ortak oluruz.
  5
 • Uzman mühendis ekiplerimiz ile size özel projeler hazırlarız.
  6
 • Gerekli ekipmanı tedarik eder ve kurulumunu baştan sona üstlenerek yönetiriz.
  7
 • Kurulum sonrası sistemin devreye alınması ve performans ölçümleri yaparak raporlanmasını sağlarız.
  8
 • Tüm teknik ve finansal riskleri üstleniriz.
  9
 • Projede ne kadar tasarruf edeceğinizi tahmin eder ve raporlarız.
  10
 • Proje boyunca teknik destek ve danışmanlık sağlarız.
  11
 • Kontrat süresince projenizin bakım ve denetimlerini üstleniriz.
  12

Enerji Verimliliği Uygulamaları Neleri Kapsar?

1) Aydınlatma

Projede eğer otomasyon sistemi kurulumu üzerinde anlaşılırsa güneş ışınlarının en verimli saatlerinde gün ışığı sensörleri kullanarak enerjiden tasarruf etmenizi sağlarız. Aydınlatma verimliliği uygulamaları ile aydınlatma tüketiminizde %80'e varan varan tasarruf sağlamak mümkündür.

Eğer enerji verimliliği potansiyeli söz konusu ise bina veya tesisinizin aydınlatma sistemi baştan sona yenilenebilir. Bu süreçte konfor şartlarınız etkilenmez, tesisinizin elektrik enerjisinde bir aksama olmaz. Bizler, var olan elektrik sisteminizi verimli armatür ile değiştirir ve isteğe bağlı olarak aydınlatma otomasyonu kurarak sistem verimliliğinizi en üst düzeye çıkarırız.

Uzman ekiplerimiz etkin planlama ve süratli kurulum ile anahtar teslimi projeler gerçekleştirir.

 • Uygulaması yapılan LED armatürlerin ve otomasyon sistemlerinin 5 yıl ekipman garantisi vardır.
  1
 • Talep doğrultusunda simülasyon yazılımı ile sistemin yeniden tasarımını gerçekleştiririz.
  2
 • LED dönüşümü ile aydınlatma ekipmanlarının ömürleri 50.000 saat ve üzerinde olur.
  3
 • Aydınlatma sisteminizin bakım maliyetleri azalır.
  4

2) Atık Isı Geri Kazanım

Yakıt faturası ödeyen her tesis ve bina ısı kullanır ve kullandığı ısının önemli bir miktarını bacadan havaya atar.

Atık Isı Geri Kazanımı sokağa atılan enerjinin sisteme geri dönüştürülmesidir. Böylece maliyetsiz bir yakıt kullanır, dışarı atılan ve harcanan enerjiyi faydalı bir hale dönüştürürsünüz.

Fırınlar, kazanlar vb. yakma sistemlerinin hepsi atmosfere atık ısı yayar. Atık ısının oranı, üretime bağlı olarak %20 ila %30 arasında değişir. Harcanan, havaya atılan bu atık ısının sisteme geri dönüştürülmesi yakıt faturasında büyük tasarruf sağlar.

Atık ısı miktarı uzman ekiplerimiz tarafından saptanır, üretim kapasitesinde ve ürün kalitesinde hiçbir aksama olmadan sisteme yeniden kazandırılır. Geri kazanılan enerji, tesisin ihtiyaç duyduğu her noktada kullanılabilir. Örneğin; ısınma suyu, elektrik üretimi, buhar üretimi ve kızgın yağ işlemleri için sisteme geri kazandırılır.

Enerjisa Atık Isı Geri Kazanımı Uygulamaları ile bacadan havaya atılan ısı enerjisini sisteme geri kazandırarak tasarruf sağlarsınız.

3) İklimlendirme (HVAC)

Mevcut iklimlendirme sisteminizin verimliliğini artırabilir veya sisteminizi baştan sona yenileyebiliriz. Tesis ve binalardaki merkezi ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemlerinin optimizasyonu, enerji tasarrufu için büyük bir potansiyeldir.

Bir bina veya tesisin ısıtma ve soğutma sistemleri, toplam enerji kullanımının yaklaşık %65-70'ini oluşturur. İklimlendirme Verimliliği Uygulamaları ile iklimlendirme sisteminizi yenileyerek daha düşük enerji faturaları ödemenizi sağlarız.

Ekiplerimiz; tesisinizdeki kazanlar, ısıtma sistemleri, soğutma grupları, pompalar ve fanların verimliliğini değerlendirir. Çalışmalar sonucunda sistem verimsizliklerini saptar ve iklimlendirme sistemlerinizin en verimli seviyede performans göstermesini sağlamak üzere size özel bir proje hazırlar.

Enerjisa İklimlendirme Verimliliği Uygulamaları, pompa ve fanlarda frekans invertörü, kazanlardaki verimlilik iyileştirmeleri, yakma sistemlerinin iyileştirilmesi ve soğutma gruplarının verimli hale getirilmesi gibi birçok uygulamayı kapsar.

Mevcut üretiminizi veya çalışma konforunuzu aksatmaz. Bakım maliyetleriniz düşer. Sistemi bir bütün olarak değerlendirerek tüm sistem verimliliğini iyileştirecek tasarım ve projelendirme yaparız. Böylelikle de Enerjisa İklimlendirme Verimliliği Uygulamaları ile sisteminizin genel verimliliği yükselmiş olur.

4) Elektrik Motorları

Üretim tesislerinin kullandığı elektrik enerjisinin en büyük kısmını elektrikli motorlar tüketir. Enerjisa Elektrik Motoru Verimliliği Uygulamaları, mevcut sisteminizin optimizasyonunu veya yenilenmesini içerir. Mevcut elektrik motorlarınızı verimli elektrik motorları ile yenileyebiliriz.

Biz Ne Yapıyoruz ?

Mevcut sisteminizin optimizasyonunu sağlamak adına değişken yüklerde çalışan elektrik motorlarında frekans invertörleri yani değişken hız sürücülerini kullanırız.

Bu değişken hız sürücüleri %20 ila %60 oranında elektrik tasarrufu sağlar. Böylece enerji kaybını önler.

Değişken hız sürücüsü, elektrik motorunuzun gerektiği performans ve güçte çalışmasını sağlar.

Verimli ekipman bakım maliyetleri azaltır, tasarrufunuz artar.

5) Basınçlı Hava Sistemleri

Basınçlı hava sistemlerinin verimliliği düşük olan işletmelerin enerji giderleri artar. Basınçlı Hava Sistemleri, harcadığı elektriğin %90’ını ısı olarak dönüştürür ve sadece %10’u faydalı enerji olarak basınçlı havaya aktarılır. Bu sebeple tesislerin en maliyetli kalemidir. Tipik bir basınçlı hava sisteminin bir yıllık elektrik tüketimi, sistemin yatırım maliyeti kadardır.

 • Uzman ekiplerimiz basınçlı hava sistemlerindeki kayıp ve kaçakları belirler. Önlemler alınır.

 • Frekans invertörlü kompresörler kullanarak verimliliğinizi en üst düzeye çıkarır.

 • Atık ısı tesis içerisinde farklı alanlarda kullanılmak üzere geri dönüştürülür.

 • Basınçlı hava sisteminizin verimliliğini artırarak %10 ila %40 oranında enerji tasarrufu sağlanır.

Enerji Verimliliği Yatırım Teşvikleri

VAP “Verimlilik Artırıcı Proje” anlamında kullanılır. Ülke ekonomisine büyük yük getiren enerji tüketimini azaltmak ve enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak adına Enerji Bakanlığı'nın işletme projelerine sağladığı hibe destek programıdır. VAP kapsamında gereksiz enerji kullanımının, atık enerjinin, enerji kayıp ve kaçaklarının önlenmesi veya en aza indirilmesi amaçlanır. Ekipman ve sistem optimizasyonu, onarım, ekipman yenileme gibi süreçlerde Enerji Bakanlığı hibe desteği verir. Hibe destek tutarı,proje bedelinden bağımsız en fazla 1.500.000 TL olarak belirlenmiştir.

VAP Başvurusu İçin İşletmenin Yapması Gerekenler Nelerdir?

VAP desteklerinden yararlanmak isteyen işletmelerin aşağıdaki koşulları sağlaması gerekir:

 • İşletme, Enerji Bakanlığı veri tabanında kayıtlı olmalıdır.
  1
 • ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesine sahip olması (ya da başvuru sürecini başlatmış olması) zorunludur.
  2
 • İşletmenin Ticaret Odası veya Sanayi Odasına kayıtlı olması gerekir.
  3
 • Yıllık enerji tüketimi 500 TEP (ton eşdeğer petrol) ve üzerinde olmalıdır.
  4

Enerji Verimliliği Danışmanlığı (EVD) Nedir?

Enerji verimliliği danışman şirketleri, yani EVD’ler, VAP proje başvurularında kurumlara danışmanlık hizmeti verirler. Hibe desteği almak isteyen işletmeler, Enerjisa iş ortakları aracılığıyla VAP başvurusu yapabilirler.

Yıllık enerji tüketimi 500 TEP’in üzerinde ve gerekli koşulları sağlayan her işletme, Enerji Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir Enerji Verimliliği Danışmanı Şirketi’nin (EVD) hazırlamış olduğu VAP dosyası ile hibelerden yararlanabilir. VAP dosya hazırlama ve danışmanlık ücreti yapılacak olan çalışmanın türüne göre değişiklik gösterir.

VAP hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Teşvikler Nelerdir?

Mevzuat gereği, işletmeler yapacakları enerji verimliliği projeleri ile mevcut bölgelerinden bağımsız olarak 5. Bölge Teşvikleri kapsamında aşağıdaki destekleri de alabilir;

Gümrük vergisi muafiyeti

Vergi indirimi

Yatırım yeri tahsisi

KDV istisnası

Sigorta primi işveren payı desteği

Faiz desteği

Bir diğer hibe teşviki ise “Gönüllü Anlaşmalar”dır. Bir endüstriyel işletme, geçmiş beş yıllık referans enerji yoğunluğunu anlaşma yapıldıktan sonraki üç yılda %10 düşürdüğünde, Gönüllü Anlaşma’dan faydalanır. Buna göre anlaşma yaptığı yıldaki enerji faturasının %30’unu hibe olarak alabilir.

Bu destekte üst limit 1.000.000 TL’dir. Bu teşvike başvurmak için endüstriyel tesisin yıllık enerji tüketiminin 500 TEP (ton eşdeğer petrol) üzerinde olması ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesine sahip olması (ya da başvuru sürecini başlatmış olması) zorunludur.

Ürün Broşürü

Enerji Verimliliği Uygulamalarımız hakkında bilgi alabileceğiniz broşürümüzü incelemek için tıklayabilirsiniz.

Sizi Arayalım

Talebiniz alınmıştır. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Teşekkürler.