×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Sosyal Sorumluluk

Sosyal Sorumluluk

Enerjimi Koruyorum

2010 yılından bu yana çocuklarda enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan “Enerjimi Koruyorum” Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan Protokol neticesinde başlamış, bu kapsamda günümüze kadar 14 ilde, 550 okuldan 250 binden fazla öğrenciye eğitim verilmiştir. Proje kapsamında ilkokul öğrencilerine, Enerjisa gönüllü çalışanları enerji verimliliği ile ilgili eğitim sunumu gerçekleştirmekte ardından da profesyonel oyuncularla tiyatro oyunu sergilenmektedir.

Alışkanlıkların, çevre ve tasarruf konusunda farkındalığın oluşmaya başladığı 7-10 yaş aralığındaki çocuklara düzenlenen enerji verimliliği eğitimleri onların dikkatini çekebilecek, ilgi çekici ve eğlenceli içeriklerle hazırlanmakta, Enerjisa’nın gönüllü çalışanlarından oluşan “Enerjik Gönüller" tarafından çocuklara sunulmaktadır. Böylece gerçekleştirilen eğitimler ile sosyal sorumluluk bilinci kurum içi kültürde de desteklenmektedir. Bugüne kadar 330 gönüllü çalışan ile 250 binden fazla öğrenciyle buluşulan projede eğitimlere ek olarak, çocukların öğrendikleri bilgileri pekiştirebilecekleri “Bremen Mızıkacıları” isimli bir tiyatro oyunu da sergilenmektedir. 2019 yılında “Küsmesin Yıldızlar” isimli senaryo ile proje çocuklarla buluşmuştur.

Sektöründe bir ilk olan Proje ile, Milli Eğitim Bakanlığı’nın gündemine Enerji Tasarrufu Eğitimi’ni aldırmakla kalmayıp Proje kapsamında hayata geçirilen online oyun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sosyal eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’nda tüm Türkiye’ye sunulmuştur.

Topluma katkı sağlayacak sosyal sorumluluk faaliyetlerine her zaman önem veren Enerjisa, ülkemizin enerji alanında en önemli konularından biri olan enerji verimliliği hakkında kamuoyunda ve özellikle de geleceğimizin elçileri ilkokul öğrencilerinde enerji tasarrufu algısını uyandıracak ve yaygınlaştıracak çalışmaları sürdürmeye büyük önem vermektedir. Bu anlamlı projenin uluslararası alanda ödüllere layık görülmesi gurur verici olduğu kadar aynı zamanda da ne kadar anlamlı bir çalışma yürütüldüğünün en önemli kanıtı olmuştur.

En iyi dağıtım hizmeti vermek hedefiyle çalışmalarını yürüten Enerjisa, hayata geçirdiği sosyal sorumluluk çalışmalarından Enerjimi Koruyorum Sosyal Sorumluluk Projesi ile dünyanın en başarılı kurumlarını ödüllendiren Stevie Ödülleri’nde 2016’da Gümüş Stevie Ödülü kazanmıştır.

Enerjisa, aynı zamanda 2017 yılında “Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” teması altında etkinlik kapsamında, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (TKSSD) tarafından “Sorumlu Tüketim ve Üretim” kategorisinde ödüle layık görülmüştür.

Proje, 2018 senesinde Türkiye Halka İlişkiler Derneği (TÜHİD)’nin düzenlediği ve halka ilişkiler alanında ülkemizin en prestijli ödülü olan Altın Pusula’ya layık görülmüştür.

Enerjisa ayrıca, 2018 senesinde “Kalbi olan Şirketler” sloganıyla düzenlenen International CSR Excellence Awards’ta ise “En İyi Enerji Yönetimi” ödülünü kazanmıştır.

Enerjimi Koruyorum Mobil Uygulaması

“Enerjimi Koruyorum” Sosyal Sorumluluk Projesi’nin ülke genelinde daha fazla öğrenciye ulaşabilmesi için dijital kanalların kullanımı da projeye entegre edilmiştir. Proje web sitesi üzerinden (www.enerjimikoruyorum.org ) ve “Enerjimi Koruyorum” mobil uygulaması ile çocuklar enerji verimliliği oyununu oynayabilmekte, dünyanın enerji kaynaklarıyla ilgili bilgi edinerek oyunlar yardımıyla keyifli bir şekilde kısıtlı kaynakları nasıl koruyabileceklerini öğrenmektedirler. “Enerji Koruyucusu” Pozitip’in yardımıyla yeni bir şehir inşa ederek her adımda enerji tasarrufu sağlayacak yöntemleri öğrenmekte ve kendilerine akıllı bir kent kurmaktadırlar.