Enerjisa'dan "Gelecek için Akıllı Teknolojiler"
MENU

Enerjisa'dan "Gelecek için Akıllı Teknolojiler"

Enerjisa Dağıtım Şirketlerimiz olan Başkent EDAŞ, AYEDAŞ ve Toroslar EDAŞ, sorumluluk bölgelerinde ‘Gelecek için Akıllı Teknoloji’ konsepti altında çeşitli teknoloji odaklı yatırımlar ve AR-GE çalışmaları yürütmektedir:

 

Müşteri Odaklılık
PEAKAPP: PEAKApp mobil uygulama çözümümüz ile mesken müşterilerine temiz ve ucuz bir enerji sağlama anlayışla tüketimi arttırmayı ve müşterileri sosyal ağlar vasıtasıyla uygulamayı kullanmaya motive etmeyi amaçlıyoruz. Enerjisa’nın Avrupa Birliği Horizon 2020 tarafından fonlanan ilk projesi olma özelliğini taşıyan uygulamamız Tübitak’tan Başarı Ödülü almaya hak kazanmıştır.

STC: Sayaçların ölçüm doğrulugunu sahada belirlemek için tasarlanan Mobil Sayaç Test Cihazı (STC) geliştirme projemiz ile hatalı ölçüm yapan sayaçlar tespit ederek enerji kayıplarının önüne geçeceğiz. Her yıl 390.000 sayacı test edebileceğimiz çalışma sayesinde 56 Milyon kWh kaybın önüne geçebileceğiz.

 

İSG
EDSİS: Tüm çalışanlarımızın sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışması en önemli önceliğimiz arasında yer alıyor. Olası risklerin ve tehlikelerin belirlenerek görsel, işitsel ve fiziksel simülasyonlarla çalışanlarımızın risk algısını artırmayı hedeflemekteyiz. Sanal gerçeklik, bilgisayar grafiği ve yapay zeka teknolojileri ile gerçek hayatta her an karşılaşılabilecek tehlikeli durumlara karşı çalışanlarımızı hazırlamayı amaçlıyoruz.
TMŞ Açma Kapama Aparatı: Çalışan herkesin can sağlığından ve güvenliğinden sorumlu olmanın bilinciyle yürüttüğümüz Termik Manyetik Şalter (TMŞ) Açma-Kapama Aparatı Geliştirme Projesi ile çalışanlarımıza güvenli bir çalışma ortamı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu proje ile TMŞ’lerin uzaktan açılmasını sağlayacak aparat geliştirilerek bahsedilen iş kazalarının önüne geçebiliyoruz.

 

Şebeke İyileştirme
Bağlantı Kriterleri: Projemiz ile dağıtıma gömülü lisanslı ve lisanssız üretim tesislerinin dağıtım şebekesine bağlantı kriterlerinin belirlenmesinde rol oynuyoruz. Bağlantı görüşlerinin standart hale getirilmesi adına yönetmelik, şartname gibi dokümanları düzenleyerek EPDK’ya mevzuat önerilerinde bulunmayı ve sürecin iyileştirilmesini hedefliyoruz.

İHA: Son teknolojinin kullanıldığı akıllı şebeke projeleri ile hizmet kalitesinde gelişmiş ülke standartlarını Türkiye’ye getirme hedefiyle çalışıyoruz. Bu kapsamda dağıtım sektöründe İnsansız Hava Aracı(İHA) teknolojisini Türkiye’ye kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz. Kış koşullarının çok sert yaşandığı ve arazi koşullarının çok engebeli olduğu bölgelerde arızalara insansız hava aracı ile müdahale edebiliyor, çalışanların can güvenliğini tehlikeye atmadan sürdürülebilir ve kaliteli hizmet vermeye devam ediyoruz. İHA aracımız dikey iniş-kalkış yapabilme ve yatayda uçabilme özellikleri ile tek bir noktada asılı kalıp 360 derece gözlem yaparak hatayı yer kontrol istasyonuna anlık görüntü aktarımıyla gönderebiliyor. Tahmini uçuş süresi en az 30 dk olan aracımızın ağırlığı ise 6,5 kg civarında. Projenin saha uygulamasını Kastamonu ilimizde gerçekleştirdik.

Akıllı Şebekeler
KRİTA: Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yürütülen KRİTA Gaziantep Akıllı Şehir Projesi, Türkiye elektrik dağıtım sektörünün ilk ‘Akıllı Şehir’ projesi olma özelliği taşımaktadır. Bütüncül yapısıyla ülkemiz için bir ilk niteliği taşıyan KRİTA Projesi'nin gösterim çalışmaları, Gaziantep şehir merkezinde yer alan Masal Park alanında gerçekleştirilmektedir. Proje kapsamında; elektrik altyapısını iyileştirme ve yenileme çalışmalarına ek olarak güneş enerjisi üretim sistemleri kurulumu, gürültü ve harekete duyarlı akıllı aydınlatma sistemleri kurulumu, enerji depolama pilot sistemi kurulumu, elektrikli toplu ulaşım ve şarj altyapısı kurulumu gerçekleştirilerek, ortak veri yönetimine ve altyapı bilgilerinin paylaşılmasına yönelik bütünleşik bir kentsel yönetim yazılımı geliştirilmesi hedeflenmektedir.

SEAS: Akıllı bina ve mikro-şebeke altyapıları kullanılarak enerji verimliliğini ve sürdürülebilirliği artırmak amacıyla geliştirilen Smart Energy Aware Systems (SEAS) projesi yürütülmektedir. Avrupa Birliği ITEA kümesi tarafından desteklenen, 3 yıl süren bu proje kapsamında 7 ülkeden (Fransa, Türkiye, Finlandiya, İspanya, Portekiz, Romanya, Belçika) toplam 33 proje paydaşı ile çalışılmıştır. Toplamda 300 kWp üretim kapasitesine sahip güneş enerjisi santrali, elektrikli araç şarj istasyonu, güç kalitesi cihazları, akıllı sayaç ölçüm sistemi kurulmuş, proje kapsamında geliştirilen IoT platformu ile tüm sistemlerin bir arada çalışabilmesi ve mikroşebeke ölçeğinde enerji yönetimi için gereken yazılım altyapısı oluşturulmuştur. ITEA tarafından “Digital Innovation Forum 2017”de SEAS projesine ‘Excellence for Innovation and Business Impact’ ödülü verilmiş olup projenin yenilikçi yönü Avrupa çapında bir kez daha tescillenmiştir.

TAŞ 2023: ELDER’in desteği ile yürüttüğümüz projemiz ile Türkiye’nin Akıllı Şebekelere Geçiş çalışmaları için Elektrik Dağıtım Şirketlerinin mevcut durum analizleri yapıyoruz. 2023 ve 2035 yıllarına kadar şirketlerin teknolojik olgunluklarının belirlenmesi ve yeni teknolojik altyapıların kurulması ile ilgili yol haritasının çıkartılmasını sağlayacağız. Böylelikle Dağıtım şirketlerinin ihtiyaç duyduğu sistemler için teknolojik altyapı yol haritasının belirlenmesini ve sektörün yönlendirilmesini amaçlıyoruz.
Elektrikli Araçlar: Elektrikli araçlar bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bu kapsamda gerçekleştirilen Dağıtıma Gömülü Sistemlerin Etki Analizi ve Optimizasyonu (DAGSİS) projesi ile; elektrikli araçların kullanımının artması ile oluşacak enerji talebinin elektrik şebekesine etkisini incelerek, ülkemizde elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması ve böylece karbon salınımı ve temiz çevre için de fayda sağlanmıştır. Proje kapsamında 18 adet BMW i3 elektrikli araç kiralanmış ve şirketimiz çalışanları elektrikli araçları kullanarak 160 bin km yol kat etmişlerdir. Bu sayede, şirket olarak toplamda 35 ton CO2’nin atmosfere salınımı engellenmiş olup, elde edilen tüketim profilleri incelenmiş ve simülasyonlar ile her 10 kişiden 1’inin elektrikli araç kullanması durumunda Ankara Metropol Operasyon Bölgesinde 15 milyon TL’lik ek yatırım ihtiyacı olduğu belirlenmiştir.
SCADA Projesi: Tüketicilerimizin ihbarını beklemeksizin yüksek gerilim seviyesinde SCADA noktalarımızın bulunduğu lokasyonlarda meydana gelen kesintilerden anında haberdar olabiliyoruz. 2017 yılı itibariyle Başkent EDAŞ bölgesindeki 7 ilimizde 1.228 noktayı AYEDAŞ’ ta Anadolu Yakasında 168 noktayı ve Toroslar EDAŞ’ ta 6 ilde 478 noktayı SCADA Sistemimiz üzerinden gerçek zamanlı olarak takip ve kontrol edebiliyoruz. Sistemimizi şu an için Başkent EDAŞ’ta bulunan modern SCADA Kontrol Merkezi’nden yönetiyoruz. Yeni merkezlerimizi 2018 yılı içerisinde AYEDAŞ ve Toroslar EDAŞ’ta da faaliyete almayı hedefliyoruz.

‘Hasta Var’ Projesi: Yaşamını solunum cihazına bağlı sürdüren hastaların bağlı olduğu trafo merkezi ile SCADA sisteminin entegrasyonu sayesinde Hasta Var projemizi abonelerimizin hizmetine sunuyoruz. Elektriğe bağlı hastalarımız için kritik öneme sahip projemiz ile hastaların yaşadığı bölgelerde olası elektrik kesintilerine en hızlı şekilde müdahale etmeyi, arıza kaynaklı uzun süreli kesintilerden daha az etkilenmelerini hedefliyoruz. Başkent EDAŞ ’tan sonra AYEDAŞ bölgemizde de hizmete aldığımız ‘Hasta Var’ projesi, yakın zamanda Toroslar EDAŞ bölgemizde de devreye girecek. Başkent EDAŞ ve AYEDAŞ bölgelerimizdeki 500 hastanın ‘Hasta Var’ projemizden yararlanacağını ön görüyoruz. Uzaktan Kontrol ve Veri Toplama Sistemi’yle (SCADA) entegre, dünyadaki ilk projesi olan ‘Hasta Var’ projemiz, 7. Türkiye Enerji Zirvesi’nde sosyal sorumluluk projelerine verilen ‘Başarı Ödüller’ kapsamında “Altın Voltaj” ve “Altın Vana” ödüllerine layık görülmüştür.

CBS Projesi (Coğrafi Bilgi Sistemi): Dağıtım şirketlerimiz Coğrafi Bilgi Sistemi ile çalışmalarını yürütüyor. Şebekeye ait envanterin sistematik ve dijital bir şekilde kayıt altına alınmasını sağlayan bu sistem, mevcut bilginin kişilere bağlı kalmasının önüne geçiyor. Şirketlerimize tek bir kaynaktan güncel bilgiye erişim fırsatı sunan sistem; iş gücü planlaması, stok yönetimi, arıza tespiti ve giderilmesi, çağrı merkezi yönetimi gibi operasyon ve planlama süreçlerinde de çeşitli faydalara sahiptir.

Mobil 186 Projesi: Türkiye için ilk ve özgün nitelikli olarak kullanılan Mobil 186 uygulamasının iyileştirme ve geliştirilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Akıllı telefonlar üzerinden uygulamaya erişim sağlanmaktadır.

OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) Projesi: Akıllı şebekeler kapsamında tüketicilerimizle en çok temas ettiğimiz noktaların başında sayaçların uzaktan ve anlık olarak okunması geliyor. Projemiz kapsamında bugün itibariyle yaklaşık 60.000 sayaç uzaktan okuyabiliyor ve endeks verilerini anlık olarak takip edebiliyoruz.