Şirket Profili
MENU

Şirket Profili

1996 yılında Sabancı şirketlerinin elektrik gereksinimlerini karşılamak üzere bir otoprodüktör şirketi olarak kurulan Enerjisa, elektrik zincirinin tüm aşamalarında değer yaratmayı hedefleyen büyük portföyü, müşteri ve pazar odaklı iş modelleri, verimliliği ve teknolojiyi esas alan üretim ve dağıtım yatırımları ve rekabetçi stratejileri ile Türkiye’nin büyüyen ve gelişen elektrik piyasasının lider oyuncularından birisi durumuna gelmiştir.

Nisan 2013 itibariyle, dünyanın en büyük özel elektrik ve doğal gaz şirketlerinden biri olan E.ON’un Enerjisa’ya %50 ortaklık süreci tamamlanmıştır.

Elektrik üretimi, dağıtımı, ticareti ve satışından oluşan dört ana iş koluna ek olarak doğal gaz alanında gelişen büyük bir portföy yönetmekteyiz. Birbirinden farklı dinamikleri olan, aynı zamanda entegre olarak değer yaratan bu faaliyetlerimizi verimli ve esnek bir portföy stratejisini esas alarak; operasyonel mükemmellik odaklı yürütüyoruz.

Yaklaşık 3.600 MW kurulu güce sahip verimli ve çevre ile uyumlu santrallarımız, yenilenebilir enerjiye dayalı üretim ile sağladığımız karbon azaltım fırsatları, teknoloji ve verimlilik odaklı elektrik dağıtım yatırımlarımız ve operasyonlarımız ile sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağlıyoruz. 9 milyon müşterimize 14 ilde ulaşıyor, yaklaşık 20 milyon kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlıyoruz.

Sektördeki fırsatları değerlendirerek ortaklarımıza, müşterilerimize, çalışanlarımıza, tedarikçilerimize ve topluma değer yaratmayı amaçlıyoruz.

Üretim, ticaret, satış, dağıtım ve doğal gaz ile ilgili faaliyetlerimizi çatı şirketimiz olan Enerjisa Enerji A.Ş. bünyesindeki Enerjisa Enerji Üretim A.Ş., Enerjisa Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş., Enerjisa Doğal Gaz Toptan Satış A.Ş., Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş., Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş., Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş., Enerjisa İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş. ve Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. operasyonel şirketleri ile sürdürmekteyiz.