×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Güneş Enerjisi

Enerjisa; Güneş Enerjisi Santralleri (GES) alanında bir çözüm ortağı olarak işletmenize özel bir iş modeli yaratır, yatırım ve performans riskini üstlenir ve işletmenizin enerjiden tasarruf etmesini garanti altına alır!

Enerjisa ile Enerji Performans Modeli

Performans Bizim Sorumluluğumuzda

Müşterilerimiz kendi iş alanlarına odaklanırken, Enerjisa olarak her sorumluluğu üstleniyoruz. Kurulacak santralinizin projelendirilmesi ve devreye alınıp performans göstererek çalışması, Enerjisa olarak sorumluluğumuz altında.

Enerji Performans modelimiz ile hem finansal hem de teknik ve operasyonel riskleri üstleniyor; geniş kapsamlı bir şekilde kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren kurum/şirketlerin enerji yönetimi için etkili bir çözüm sunuyoruz. Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) süresince performans sorumluluğunu aldığımız projenin işletme ve bakım hizmetlerini de biz yürütüyoruz. Böylelikle nihai hedefimize ulaşıyor, alanında uzman ekibimiz ve köklü kurumsal yapımızla hep yanınızda olmayı başarıyoruz.

İlk Yatırım Finansmanı Bizden

Her büyük ölçekli yatırım gibi Güneş Enerjisi Santralleri (GES) yatırımlarında da iyi kurgulanmış finansal plana ve uygun maliyetli finansal kaynağa ihtiyaç duyulur. Enerji Performans Modelimiz ile Enerjisa finansal gücünü kullanarak sizleri GES yatırım finansman arayışından kurtarıyor, nakit akışınızı etkilemeden birden çok yatırımı aynı anda gerçekleştirmenize olanak sağlıyoruz. Böylelikle siz müşterilerimizin ihtiyaçlarını dikkate alarak birlikte oluşturduğumuz iş modelimizde, finansal anlamda güvende kalmanız ve Güneş enerjisi santrali kurulumunun size sağlayacağı avantajlardan mahrum kalmamanız için uzun vadeli bir iş birliği sunuyoruz.

Tasarruf Odaklı Çözüm

Güneş enerjisi santrali kurulumuyla ihtiyacınız olan enerjiyi tükettiğiniz yerde üreterek, tasarruf odaklı bir ekosistem kurabilirsiniz. Her santralin üretim kapasitesi, lokasyondan sözleşme kurulum gücüne kadar birçok değişken ile farklılaşır.

Siz de İşletmenize uygun GES kapasitesinin kurulumuyla kendi enerjisini üreten şirketler arasında yerinizi alabilirsiniz.

Her Ölçek ve Sektöre Uygun

Her geçen gün artan enerji ihtiyacıyla beraber, Güneş enerjisi santralinin yaygınlığı ve önemi de artıyor. Her sektörde, her ölçekte enerji tüketimi yüksek olan kurum/şirketlere uygulanabilir bir enerji çözümü sunmaya çalışıyoruz. Kendi enerjilerini yönetmek için Enerjisa’nın çözüm ortaklığına başvuran referans firmalarımızın başarı hikâyelerine buradan ulaşabilirsiniz. Gerçekleştirdiğimiz her projeyle gurur duyuyor ve her adımını takip etmeye devam ediyoruz.

Müşteri Hikayeleri

Enerjide 360 Derece Çözüm Ortağı

Enerjisa olarak temel amacımız, sizlere uzmanlığımız güvencesinde bir çözüm ortaklığı sunmak. Enerjiye yönelik ihtiyaçlarınızın hepsini tek bir çatı altında topluyor ve siz müşterilerimiz ile enerji alanında 360 derece çözüm ortaklığı sağlıyoruz.

Şirketinize yapacağımız keşif ziyaretiyle birlikte başlayan süreçte ihtiyaçlarınızı analiz ediyor, size özel olarak geliştirdiğimiz enerji tasarrufu odaklı çözümlerimizi faydanıza sunuyoruz.

Yenilenebilir enerji üreticisi olmak için gerekli yasal izinlerin alınması, finansal olarak faydalanabileceğiniz hibe ve teşviklere yönlendirme, kurulumun ardından periyodik bakım ve onarım sorumluluğu gibi uzmanlık gerektiren her adımı üstlenerek, kendi iş alanınıza odaklanmanızı ve güvende hissetmenizi hedefliyoruz.

Sürdürülebilir, Doğa Dostu & Yenilenebilir Enerji Çözümü

Güneş, çevre dostu ve enerjisinden faydalanılarak yapılan üretimde karbon salınımı olmayan bir enerji kaynağıdır. Güneşin potansiyelinden yararlandığınızda; bir yandan santral yatırımı ile gelecek tasarruftan maddi olarak fayda sağlarken, bir yandan da sürdürülebilir bir dünya için büyük bir katkı sağlamış olacaksınız.

Şirketinizin dönüşümünü sağladığınızda; güneş enerjisi üreticisi olacak, yaygın olarak kullanılan fosil yakıtlara bağımlılığınız azalacak, zararlı karbondioksit gaz salımını engelleyecek, karbon ayak izinizi azaltacak, doğayı koruyan işletmeler arasında yer alacaksınız.

Güneş enerjisi kullanarak sonraki nesillere daha temiz bir dünya bırakmaya katkıda bulunmanın değeri paha biçilemez. Bunun yaratacağı kurumsal sosyal sorumluluk değeri ile toplumun bütün kesimlerinin iş yerlerinden beklediği sorumluluğu üstlenerek itibarınızı artırmış ve markanıza değer katmış olacaksınız.

Farklı Sektörlerden Prestijli Referanslarımız

Güneş enerji santralleri alanında uçtan uca enerji çözümlerimizden faydalanan ve enerji danışmanlığını bir iş birliği içinde üstlendiğimiz müşterilerimiz gün geçtikçe artıyor. Gücümüze güç katan müşterilerimizi Referanslarımız alanında görebilirsiniz. Siz de Enerjisa ile güçlerinizi birleştirerek, enerji ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu güçten destek alabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş enerjisi, güneşten gelen ışınların, özel teknolojiler kullanılarak, elektrik enerjisine dönüştürülmesidir. Güneş enerjisi dünyadaki en bol ve en temiz enerjidir. Çevreyi kirletmez, gürültüsüzdür. Yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerjidir.

Güneş enerjisi, bugün genel küresel enerji kullanımının yalnızca küçük bir miktarını oluştursa da, güneş panelleri kurmanın maliyeti giderek düşmektedir. Bu sebeple kendi enerjisini üretmek isteyen işletmeler gün geçtikçe artmakta ve güneş enerjisi daha fazla şirkette kullanılmaktadır.

Güneş Enerji Santralleri Nasıl Çalışır?

Güneş, sadece gündüzleri ışık kaynağı olmaktan daha fazlasıdır. Dünyaya ulaşan her güneş ışığı parçacığı –fotonlar– gezegenimizi besleyen enerjiyi içerir. Güneş panelleri, güneş enerjisini fotovoltaik etki olarak adlandırılan bir işlemle kullanılabilir elektriğe dönüştürür. Üretilen elektrik ilişkili tüketim tesisinde tüketilir.

Teorik olarak dünyaya bir saatte çarpan güneş ışınları neredeyse bir yıl boyunca tüm dünyanın ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir.

Güneş enerjisinden yararlanmanın birçok yolu vardır. Bu enerjinin en yaygın kullanım aracı güneş panelleridir. Güneş enerji panelleri ile güneş enerji santralleri kurulur. Güneş panelleri aracılığıyla güneş enerjisi elektriğe dönüşür.

Güneş Enerji Santralleri Kurulumu

Enerjisa olarak GES projelerinizi üç aşamada gerçekleştiriyoruz:

Ekiplerimiz öncelikle işletmenize gelerek bir saha ziyareti ve ön analiz gerçekleştiriyor. Sonrasında size özel çözümler geliştiriyor, projelendiriyor, performansı referans alan iş modelleri ile teklif sunuyor. Teklifi kabul ettiğinizde de tasarlanan projeyi uzmanlık ve hassasiyetle uyguluyor. Üstelik Enerjisa güvencesiyle, sözleşme boyunca santralinizin bakımını da ekstra bir maliyet talep etmeden biz üstleniyoruz.

Gelin GES kurulumunun üç aşamasına dair detaylara göz atalım:

1. Keşif

Keşif aşamasında işletmenizin bulunduğu bölgenin ne kadar güneş ışığı aldığı, işletmenizin enerji tüketim miktarı ve çatı veya arazinizin güneş panelleri kurulumuna elverişli olup olmadığı incelenmelidir. Bunun için uzman ekiplerimiz işletmenizi ziyaret ederek saha çalışması ve keşif yapar. Ekiplerimiz saha çalışması aşamasında kurulum yapılacak bölgeye, santral tasarımına ve diğer faktörlere bağlı olarak üretim kapasitesini belirler. Tüm dünyada kabul gören simülasyon programları ile santralin potansiyel üretim kapasitesini hesaplar.

2. Teklif

Keşif aşamasında gerekli olan belgeler paylaşılmışsa ve ön koşullar güneş enerji santrali kurulumuna elverişli ise, size özel bir çözüm yaratır, projelendirir ve projeye özel olarak performansını referans alan bir sözleşme hazırlarız.

Enerji Performans Modeli, güneş enerji santralinizin performansını garanti eder. Gelecekteki iş genişletme projeksiyonlarınıza göre, güneş enerji santrali kurulumunun işletmenize sağlayacağı finansal avantajları öngörü hazırlayarak paylaşırız.

Enerji dönüşümü için gerekli olan yatırımı Enerjisa olarak biz karşılar ya da isteğe ve şartlara bağlı olarak yatırımınızın finansmanına ortak oluruz. Çözüm ortağınız olarak biz, imzalanan Enerji Performansı Sözleşmesi (EPS) ile belirlenen bedel üzerinden, sözleşme boyunca aylık ödemeler alırız. Böylece ilk yatırım finansmanının ağır yükünden kurtulmuş ve yatırımlarınızı başka alanlara kaydırabilme fırsatına kavuşmuş olursunuz.

Enerjisa, Enerji Performansı Sözleşme Modeli (EPS) dâhilinde öngörülen tasarruf üzerinden uzun vadeli bir ödeme modeli oluşturur, yenilenen veya iyileştirilen ekipmanın performansını garanti eder.

3. Kurulum

Teklif, sözleşme, yasal izin süreçleri ve kurulum dahil olmak üzere santralinizi 6-8 ay gibi kısa bir sürede işletime hazır hale getiriyoruz. Üstelik projelendirme ve teknik danışmanlığı ek bir ücret talep etmeden üstleniyoruz. EPS süresince GES bakım ve onarımını üstleniyor ve size herhangi bir ek maliyet yansıtmıyoruz.

Şirketiniz Güneş Enerjisi Kullanmaya Uygun mu?

İşletmenize güneş paneli kurmanın verimli olup olmayacağını çeşitli faktörler belirler. Bunlardan en önemlisi ise iş yerinizin bulunduğu bölgenin ne kadar güneş ışığı aldığıdır. İşletmenizin mevcut elektrik tüketimi, çatı ve arazinizin güneş panelleri kurmaya elverişli olup olmaması da önemlidir. Örneğin bazı tesislerin çatı ve arazilerinde kurulum kolay olabiliyorken, dik eğimli çatı ve arazilerde güneş panellerinin kurulumu zorlaşabilir.

İşletmenin bulunduğu bölgenin ne kadar güneş ışığı aldığı

İşletmenizin enerji tüketim miktarı, elektrik abonelik sözleşme gücü

Çatı ve/veya arazi tipi büyüklüğünün güneş panelleri kurulumuna elverişli olup olmaması

 

İşletmenizin güneş enerji santralleri için uygunluğunu, aşağıdaki sorulara göre değerlendirebilirsiniz. Eğer aşağıda sıralanan sorulardan bazılarına “Evet” cevabı veriyorsanız, ekiplerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Güneş enerji santrali kurulumu, işletmemin finansal ve sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmede yardımcı olacak mı?
  1
 • Güneş enerjisi kullanımı için tesisim uygun mu? (Kurulum planlanan yer, dayanım, ışınım, eğim, alan vb. konularda yeterlilikleri sağlanıyor mu, ilgili yönetmeliklere uygun mu?)
  2
 • İşletme maliyetlerimde elektrik giderlerinin oranı yüksek mi?
  3
 • Çevreye duyarlı olmak kurumumun profiline fayda sağlayacak mı?
  4

Enerjisa ile Enerji Performansı Sözleşmesi Nedir, Nasıl İşler?

EPS, proje uygulaması sonrasında sağlanacak enerji tasarrufuna dayanan bir sözleşmedir. Enerji Performansı Sözleşmesi, güneş enerjisine dönüşümden elde edeceğiniz tasarruf miktarını öngörür ve sistemin performansı üzerinden ödeme planı çıkartır.

EPS modelinde imzalanan kontrat, elde edilen enerji tasarrufuna ve dolayısıyla performansa doğrudan bağlıdır. EPS’ler, sözleşme süresince güneş enerjisi santralinin performansına bağlı olarak Enerjisa’ya aylık ödemelerinizi belirler. Şirketimiz, sözleşme süresince operasyonların sorumluluğunu üstlenir.

Enerjisa olarak işletmenizin güneş enerjisi dönüşümüne uygun olup olmadığını belirleriz. Uygun ve gerekli şartlar da sorunsuz ise EPS dahilinde öngörülen tasarruf üzerinden uzun vadeli bir ödeme modeli oluşturur, yenilenen veya iyileştirilen ekipmanın performansını garanti ederiz.

EPS ile güneş enerjisi dönüşümü için gerekli olan yatırımın finansmanını sağlar veya yatırım finansmanınıza ortak oluruz. Tesislerinizin enerji denetimini gerçekleştirir, çözümler sunar, projelendirir, bu projeye uyumlu sözleşme (EPS) sunar ve projeyi titizlikle uygularız. Yani gerekli olan teknik ve mali riskleri üstlenir, santralin işletme ve bakımını da ücretsiz olarak gerçekleştiririz.

Hizmetimiz karşılığında alacağımız ödemelerin koşulları EPS’de belirlenir. Ödemelerin, proje süresince elde edilen elektrik tasarrufundan daha az olması amaçlanır. (EPS'ler, projeye bağlı olarak minimum 4-10 yıllık sürelerle yapılır.) Yani sözleşme süresince de tasarruf etmeye devam edersiniz.

Ürün Broşürü

Güneş Enerjisi çözümlerimiz hakkında bilgi alabileceğiniz broşürümüzü incelemek için tıklayabilirsiniz.

Sizi Arayalım

Talebiniz alınmıştır. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Teşekkürler.