×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Yeşil Enerji

Yeşil Enerji Sertifika sistemi nasıl çalışır, şirketinize faydaları nelerdir, Enerjisa nasıl bir rol üstlenir?

Enerjisa ile Yeşil Enerji Sertifikasyonu

Enerjisa, müşterilerinin sürdürülebilirlik hedeflerini de gözeterek Yeşil Enerji Sertifikasyonlarıyla elektrik tüketimlerinde sadece yenilebilir enerji kaynaklarından gelen enerjiyi kullanmalarını sağlar. Bu sertifikasyon sürecinde Enerjisa, projenin baştan sona her aşamasını müşterisi adına kendi üstlenir; bu kapsamda müşterilerine elektrik tüketimi analizi ve enerji proje yönetimi hizmetleri sunar.

Siz de doğayı ve gelecek nesilleri korumak, küresel piyasalarda güçlü bir oyuncu olmak için elektrik kullanımınızda yeşil enerji kaynaklarını tercih edin, uluslararası geçerliliği olan sertifikalarla işinize güç katın.

Yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak karbon ayak İzinizi azaltın, doğanın korunmasına katkıda bulunun!

Kurumların sürdürülebilirlik stratejilerinin her geçen gün daha çok önem kazanmasıyla birlikte, faaliyetleriniz için gerekli olan enerjinin kaynağı da bu stratejide önemli bir rol oynuyor.

Faaliyetlerinizde çevresel etkileri dikkate alarak, siz de doğa dostu stratejiler belirleyen itibarlı şirketler arasında yer almak istiyorsanız; elektrik kullanımınızda yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih ederek karbon salımınızı düşürebilir, bu yaklaşımınızı I-REC veya Gold Standard (Karbon Azaltım) sertifikalarıyla belgeleyebilirsiniz.

Şirketiniz için gerçekleştireceğiniz ‘Yeşil Enerji’ tedariki ile temiz enerji kaynaklarının genel alanlarda kullanımını teşvik ederken, aynı zamanda ülkemizin enerjiye kesintisiz erişimi ve kaynak çeşitlendirilmesini güçlendirerek arz güvenliğinin garantilenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Küresel pazarın gereksinimlerini karşılayın

Sürdürülebilir üretim ve yeşil sanayiye odaklanan uluslararası piyasalarda faaliyet gösteren şirketler, ticaret yaptıkları ülkelerin sürdürülebilirlik hedeflerinden etkilenmektedir. Bu kapsamda, üretim süreçlerinizde sanayinin çevresel etkilerini azaltarak enerji verimliliğini ve yenilenebilir enerji kaynaklarını merkeze alıyorsanız, bunu şeffaf bir şekilde Yeşil Enerji Sertifikalarıyla belgeleyerek hem küresel pazardaki stratejilerle uyum sağlayabilir hem de ihraç pazarlarındaki etkilerinizi daha fazla artırabilirsiniz.

Hibe, Teşvik ve Yeşil Enerji kredilerinden faydalanın

Yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimini yaygınlaştırmak, bu kaynakları ekonomiye kazandırmak, enerjide dışa bağımlılığı azaltarak öz tüketimlerini desteklemek için hibe, teşvik ya da yeşil enerji kredileri devlet politikalarına paralel olarak sunulmaktadır. Yeşil Enerji Sertifikaları ile devlet kurum ve kuruluşları tarafından sunulan hibe veya teşviklerden faydalanabilir, bankaların yeşil fonlarına başvurarak ön koşulu yeşil enerji olan kredileri almaya hak kazanabilirsiniz.

Vergi avantajlarından faydalanın

Uluslararası geçerliliği olan Yeşil Enerji sertifikalarının orta vadede AB karbon vergisi ya da sınırda karbon vergisine karşı kullanılabilecek önemli bir araç olabileceği düşüncesi, imzalanan mutabakatlar ve çevre politikaları sebebiyle günden güne güçlenmektedir. Global pazarlardaki karlılığınızı artırmanıza destek olacak vergi avantajlarından faydalanmak için sizler de Yeşil Enerji Sertifikası alabilirsiniz.

Blockchain teknolojisi ile anlık enerji tüketiminizi takip edin

Enerjisa olarak, Yeşil Enerji Sertifikalarının yanı sıra müşterilerimize dijital enerji hizmetleri de sunmaktayız. Blockchain(Blok zinciri) teknolojisi kullanarak geliştirdiğimiz bu dijital platform sayesinde, Yeşil Enerji’ye geçiş yapan müşterilerimiz yenilenebilir enerji kaynaklarını kendileri seçerek saat bazında elektrik tüketimlerini anlık olarak takip edebiliyorlar. Bunun yanı sıra, hangi saatte hangi yenilenebilir enerji kaynağı ile eşleştiklerini şeffaf şekilde raporlamaları mümkün.

Enerji ihtiyacının her geçen gün artmasıyla, siz de teknoloji odaklı yeniliklerden faydalanın, iş yerinizde tükettiğiniz enerjiyi tercihinize göre yönetin.

Yeşil Enerji Nedir?

Enerji kaynakları yenilenebilir ve yenilenemeyen enerji kaynakları olarak ikiye ayrılır. Petrol, kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlar, yenilenemez enerji kaynaklarıdır, yani enerji için kullanıldıklarında tükenirler.

Yeşil Enerji ise, güneş, rüzgâr ve su gibi doğal kaynaklardan elde edilen enerjilerdir, tükenmezler. Yeşil enerji, yenilenebilir enerjidir ve yenilenebilir kaynaklardan alınan yeşil enerji sertifikaları ile kanıtlanır.

Yeşil Enerji Sertifikası Nedir?

Yeşil Enerji Sertifikası, bir şirketin elektrik kullanımının yenilenebilir kaynaklardan geldiğini kanıtlayan belgedir. Yeşil Enerji Sertifikası, kullanılan enerjinin yenilenebilir kaynaklardan olduğunu uluslararası geçerliliğe sahip, şeffaf ve takip edilebilir bir şekilde belgeler.

Yeşil Enerji Sertifikasının geçerli olması için, elektrik üreticilerinin I-REC veya Gold Standard veya VCS gibi uluslararası yenilenebilir enerji sertifika sistemlerine üye olması gerekir. I-REC, Gold Standard veya VCS gibi uluslararası yenilenebilir enerji sertifika sistemleri, üretilen elektriği belgeler ve elektriğin kaynağının yenilenebilir kaynaklardan geldiğini kanıtlar. Yeşil Enerji Sertifikalarının farklı türleri vardır.

Kaç Tür Yeşil Enerji Sertifikası Vardır?

Yeşil Enerji kapsamında Yenilenebilir Enerji Sertifikası ve Karbon Azaltım Sertifikası şeklinde 2 tür sertifika mevcuttur:

1. Yenilenebilir Enerji Sertifikası / I-REC Sertifikası Nedir?

I-REC, 2015 yılında kurulan yenilenebilir enerji sertifikalarının standartlarını belirlemek ve Yeşil Enerji sertifikalarının doğruluğunu denetlemek için faaliyet gösteren bir uluslararası organizasyondur. Aynı zamanda, I-REC uluslararası bir Yenilebilir Enerji Sertifikasına verilen isimdir. I-REC, tüketicilerin bilinçli ve güvenilir bir seçim yapmasına katkıda bulunmayı amaçlar.

Belirli işlemleri yerine getiren tesisler, I-REC tarafından oluşturulan veri tabanına kaydolurlar ve üretimleri karşılığında yenilenebilir enerji sertifikalarını elde ederler. I-REC sistemine kayıtlı olan bu santraller, onlara verilen yeşil enerji sertifikalarını satabilirler.

2. Karbon Azaltım Sertifikası Nedir?

Gold Standard, karbon azaltım projeleri için uluslararası geçerliliği olan bir sertifika programıdır. Dünyada 80’den fazla sivil toplum örgütü tarafından desteklenen ve birçok projenin gelişmesine katkıda bulunan program, Gold Standard Foundation tarafından yürütülür. Gold Standard Sertifikası, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinin fiili olarak CO2 emisyonlarını düşürdüğünü belgelemek amacıyla kullanılır. Gold Standart Sertifikası, üretilen yeşil enerjinin kalitesini ve kanıtlanabilirliğini şeffaf bir şekilde belgeler.

Gold Standard sertifikası almak için CO2 emisyonlarında fiili düşüş sağlamak veya emisyon azaltımına katkı sağlamak gerekir. Gold Standard sertifikası, yerel yenilenebilir enerji üreticilerini destekler, yerel halkın projeye katılımını gerekli kılar. Gold Standard Sertifika sisteminin operasyonel süreçleri, yeşil enerji üreten santraller tarafından üstlenilir.

Yeşil Enerji Sertifika Sistemleri Nasıl İşler?

Güneş enerjisi, hidroelektrik ve rüzgâr enerjisi üreten santraller, elektrik satışının yanı sıra ‘Yeşil Enerji Hakkı’ satışı da yapabilirler. Santraller, bu satış için I-REC veya Gold Standard kurumlarının uluslararası yenilenebilir enerji sertifika sistemine üye olurlar. Bu sistemlere kayıtlı santrallerin ürettikleri elektrik, uluslararası standartlara uygun olarak şeffaf bir şekilde takibe alınır. Bu sistem üretilen her birim elektriğin, kaynağından başlayarak takip edilmesini ve nihai tüketiciye kadar izlenebilmesini sağlar. Yenilenebilir enerji tesislerinde (rüzgâr, güneş ve hidroelektrik) üretilen her 1 birim MWh elektrik karşılığında bir sertifika oluşturulur.

Bu santrallerde üretilen elektrik raporlanabilir ve kanıtlanabilir elektrik kaynağıdır. Böylece, I-REC veya Gold Standard sistemine kayıtlı santraller sadece elektrik üretip satmakla kalmaz, aynı zamanda ‘Yeşil Enerji Hakkı’ satışına da hak kazanırlar.

Yeşil Hakkı Nedir?

Yeşil Hakkı, yenilenebilir kaynaklardan üretilen, I-REC veya Gold Standard sertifikası bulunan elektriğin satışına verilen isimdir. Yeşil Enerji Sertifikası almak, bu santrallerden üretilen enerjinin ‘hakkını’ satın almak demektir.

I-REC ve Gold Standard sertifika sisteminin önemli bir özelliği de ‘Yeşil Hakkı’ satışının takip edilebilir olmasıdır. Dolayısıyla bir şirket Enerjisa aracılığıyla aldığı Yeşil Enerji Sertifikası ile tüketeceği temiz enerjinin ‘Yeşil Hakkı’nı da beraberinde satın aldığından, bu enerjiyi üreten santrallerin söz konusu enerjiyi başka alıcılara satması mümkün değildir. Bu sertifikasyon sayesinde şirket, bu hakkı kendine özel (münhasır) almış olduğunu da kanıtlamış olur

Kısacası, Yeşil Enerji Sertifikası alan kullanıcılar, satın aldıkları elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini, karbon ayak izlerini azalttıklarını ve sürdürülebilir enerji kullandıklarını kanıtlarlar. Yeşil Enerji Sertifikası uluslararası alanda geçerlidir ve geriye dönük izlenebilir, şeffaf bir şekilde raporlanabilir. Ayrıca, Yeşil Enerji Sertifikası almak isteyen şirketler hangi tür (rüzgâr, güneş ve hidroelektrik) yenilenebilir enerjiyi satın almak istediklerini özgürce seçebilirler.

Basitçe Yeşil Enerji Sertifikası

Bu karmaşık sistemi gözümüzde canlandırmak için şöyle düşünebiliriz.

Bir top havuzu hayal edelim. Bu top havuzunun içinde farklı renkte toplar olduğunu düşünelim. Yeşil toplar, yenilenebilir kaynaklar kullanan (rüzgâr, güneş ve hidroelektrik) enerji santrallerinde üretilmiş olsun. Bu yeşil enerjiyi temsil eden topları üreten santrallerin ürettikleri topların hangileri olduğunu ayrıştırmak için bir etiketleme sistemi (I-REC sistemi ve Gold Standard) kullandıklarını var sayalım. Böylece her santralin yeşil topu kayıtlı ve etiketli olsun. Bu etiketli yeşil topları üretenlerin, ihtiyacı olan şirketlere ‘Yeşil Hakkı’ adı altında istedikleri miktarda yeşil top devrettiklerini düşünelim.

Sonuç olarak, bu yeşil etiketli topların kullanım hakkını satın alan şirketler Yeşil Enerji Sertifikası almış olurlar. Yeşil enerji üretimi yapamasa da sertifika sahibi olan bu şirketler sosyal sorumluluklarını yerine getirmiş, uluslararası geçerliliği olan sertifikalar ile sürdürülebilirlik çalışmalarını kanıtlamış ve yerel yeşil enerji üreticilerine destek vermiş olurlar.

Yeşil Enerji Sertifikası ile Yenilenebilir Enerjiye Geçiş Nasıl
Sağlanır?

Yeşil Enerji Sertifikası, şebeke veya kullanılan enerjinin kaynağını değiştirmez; yalnızca şirketlerin kullandıkları elektriğin belli bir oranının veya tamamının yenilenebilir enerji kaynaklarından geldiğini kanıtlamak için kullanılan bir sistemdir.

Yeşil Enerji Sertifikaları elektrik tedarikinden bağımsızdır, sadece kullanılan elektriğin kaynağını belirlemek için kullanılır. Yeşil Enerji Sertifikası alırken, şebeke değiştirmek veya şirketin/tesisin tükettiği elektrik kaynağını değiştirmek gerekmez.

Kısacası, Yeşil Enerji Sertifikası almak tüketilen enerjinin kaynağını veya cinsini değiştirmez.

Yeşil Enerji Sertifikaları Nasıl Alınır?

Yeşil Enerji Sertifikası almak isteyen müşterilerimiz, kullandıkları elektriğin belli bir oranının veya tamamının yenilenebilir enerji kaynaklarından geldiğini kanıtlamak için Enerjisa’ya başvuruda bulunur. Enerjisa ise, kendisine başvuruda bulunan müşterisinin temsilcisi olarak, yenilenebilir enerji üreten santrallerle anlaşma yapar ve istenilen türde/miktarda ilgili şirket adına Yeşil Enerji Hakkı satın alır.

Bu hak sayesinde müşteriler ‘Yenilenebilir Enerji Sertifikası’ satın alabilir ve tükettikleri enerjinin tamamı veya bir kısmının ‘Yenilenebilir Enerji’ kaynaklı olduğunu ispat edebilirler.

Bu süreçte müşterileri adına gerekli tüm operasyonel işleri Enerjisa yürütür ve takibini üstlenir.

5 Adımda Yeşil Enerji Sertifikası Alma Süreci

Tüketim Analizi

Enerjisa, müşterilerinin elektrik tüketimini inceler ve tüketime bağlı olarak yeşil enerji ihtiyacını belirler.

Yeşil Enerji Oranı

Enerjisa, müşterilerinin belirlediği oranda yeşil enerji tedarik hakkı sunar. Müşteriler %10 ila %100 arasında talep ettikleri yeşil enerji oranını belirleyebilirler.

Sertifika Tipi

Müşteriler, protokolde belirtildiği üzere Yenilenebilir Enerji Sertifikası ya da Karbon Azaltım Sertifikası seçeneklerinden birini belirler. Bu süreçte Enerjisa, müşterileri ile beraber çalışır ve en uygun enerji sertifika sistemini belirlemelerini sağlamak için danışmanlık verir.

Sözleşme İmza Süreci

Enerjisa, tüketim analizi, istenilen yeşil enerji oranı ve sertifika tipine bağlı olarak bir teklif hazırlar. Teklif üzerinde anlaşıldığı takdirde sözleşme imzalanır.

Raporlama

Enerjisa, seçilen sertifika tipine bağlı olarak müşterilerine önce sertifika tedarik belgesini, çeyrek dönem sonlarında itfa bildirimlerini ve yılsonunda ise itfa sertifikasını paylaşır. Ayrıca tüm bu süreçlerin yönetilmesi ve raporlamasından sorumludur.

Neden Enerjisa?
Yeşil Enerji kullanarak karbon ayak izi ve sera gazı salımınızı azaltır, doğa dostu bu uygulama ile çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunursunuz.

Enerjisa Yeşil Enerji Sertifikası ile şirketinizin kurumsal itibarını artırır, doğanın korunmasına katkı sağlayarak şirketinizin sosyal sorumluluklarını yerine getirirsiniz.

Enerjisa’nın bu alandaki uzmanlığından faydalanarak mevcut işletme faaliyetlerinizi aksatmadan, hızlıca ve etkin bir şekilde Yeşil Enerji Sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Enerjisa, baştan sona projenin her aşamasını üstlenir, ayrıca elektrik tüketimi analizi ve enerji proje yönetimi hizmetleri sunar. Bu sayede, siz işinize odaklanabilirsiniz.

Enerjisa, çevresel sürdürülebilirlik projelerinizde size danışmanlık verir ve rehberlik yapar. İş yerinizin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşması adına siz de Enerjisa uzmanlığından faydalanabilirsiniz.

Sonuç olarak, bu yeşil etiketli topların kullanım hakkını satın alan şirketler Yeşil Enerji Sertifikası almış olurlar. Yeşil enerji üretimi yapamasa da sertifika sahibi olan bu şirketler sosyal sorumluluklarını yerine getirmiş, uluslararası geçerliliği olan sertifikalar ile sürdürülebilirlik çalışmalarını kanıtlamış ve yerel yeşil enerji üreticilerine destek vermiş olurlar.

Ürün Broşürü

Yeşil Enerji Sertifikasyonu hakkında bilgi alabileceğiniz broşürümüzü incelemek için tıklayabilirsiniz.

Sizi Arayalım

Talebiniz alınmıştır. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Teşekkürler.