×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Medya Merkezi

Enerjisa Enerji’nin 2018 yılı Olağan Genel Kurulu yapıldı

2018 Mali yılına yönelik Olağan Genel Kurul toplantısını gerçekleştiren Enerjisa Enerji’nin faaliyet gelirlerini yüzde 50, baz alınan net kârını ise yüzde 40 oranında arttırdığı belirtildi. 2018 mali yılı için baz alınan net kârın yüzde 65’inin temettü olarak ödenmesi kabul edildi.

Sabancı Holding ve E.ON iştiraki olan ve elektrik dağıtım ve perakende sektöründe faaliyet gösteren Enerjisa Enerji’nin 2018 mali yılına yönelik Olağan Genel Kurulu, Sabancı Center’da yapıldı. Genel Kurul toplantısında 2018 faaliyet raporu sunulurken, yeni yönetim kurulunun seçimi de yapıldı.

Enerjisa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler, genel kurulda yaptığı konuşmada, 2018 yılının, Türkiye elektrik enerjisi sektöründe makroekonomik gelişmeler doğrultusunda finansal sürdürülebilirlik kavramının öne çıktığı, yüksek değişim içeren zorlu bir yıl olduğunu belirtti. Zaimler, konuşmasının devamında, “Bu koşullara rağmen elde edilen başarılı sonuçların Enerjisa’nın ne kadar dayanıklı olduğunu gösterdiğini, operasyonel mükemmellik ve doğru finansal risk yönetimi ile sektörde bu farkı yarattıklarını kaydederek, bu başarıda Türk enerji piyasası düzenlemelerinin gücünün de payı olduğuna işaret etti. Enerjisa’ya olan güveni 2018 yılında elde ettiğimiz pozitif operasyonel ve finansal sonuçlara ilave olarak gerçekleştirdiğimiz temettü ödemesi ile daha da güçlendirmeyi başardık. Bu yolda bize güvenen yatırımcılarımıza, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza da teşekkürlerimizi sunuyoruz. Elektrik gibi dünya ve ülkemiz için can damarı olan ve gelecekte de önemi gittikçe artacak bir sektörün ülkemizdeki öncü ve lider oyuncusu olarak 2019 yılı ve sonrasında da, tüm paydaşlarımızın beklentilerini en iyi şekilde karşılamak için çalışacağız.” dedi.

Genel Kurul’a ilişkin görüşlerini aktaran Enerjisa Enerji CEO’su Ziya Erdem ise, “2018 yılını çevik bir yönetim anlayışı ve doğru taktiksel hamlelerle başarılı bir şekilde tamamladık. Enerjisa Enerji olarak amacımız, elektrik enerjisi sektöründe bir yandan ana iş kollarımızdaki lider konumumuzu güçlendirirken bir yandan da sektörün geleceğine yönelik öncü adımları atmaktır. Bunun için en ileri teknolojileri ve günümüzün dijital dünyasının bize sağladığı tüm olanakları kullanacağız. 2019 yılında da, orta ve uzun vadeli hedeflerimize uyumlu olarak başarılı performansımızı sürdüreceğimize ve tüm paydaşlarımıza en yüksek değeri sağlayacağımıza olan inancımız tamdır.” dedi.

Enerjisa gelirlerini yüzde 50, kârını yüzde 40 artırdı
2018 Faaliyet Raporu’na göre, elektrik dağıtım ve perakende satışında Türkiye’nin lider enerji şirketi Enerjisa Enerji, 2018 yıl sonunda 3 milyar 845 milyon TL konsolide faaliyet geliri yaratarak, gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artırdı. Böylelikle, şirket 2018 için belirlemiş olduğu 3,0 -3,3 milyar TL faaliyet gelirleri hedefini büyük ölçüde aştı. Enerjisa Enerji’nin baz alınan net kârı bir önceki yıla göre %40 artarak 730 milyon TL‘ye yükseldi. Faaliyet gelirindeki bu artış, esas olarak dağıtım iş kolundan geldi. Dağıtım gelirleri 2018 yıl sonunda konsolide faaliyet gelirine %91’i oranında katkıda bulundu.

Temettü ödeme oranı net kârın yüzde 65’i
Enerjisa Enerji Yönetim Kurulu, 28 Mart 2019 tarihinde yapılan 2018 Yılı Olağan Genel Kurul toplantısında, 2018 mali yılı için hisse başına 40 kuruş nakit kar payı dağıtım önerisinde bulundu. Bu tutarın, şirketin 2018 mali yılı için 730 milyon TL olan Baz Alınan Net Kârının %65’i oranında bir temettü ödeme oranına tekabül ederken, şirketin bildirdiği temettü politikasına uygun olarak Baz Alınan Net Kârın %60-70’i olarak belirlenmiş olan oranın içerisinde kaldığı belirtildi. Enerjisa Enerji’nin 2018 yıl sonu kapanış hisse fiyatı baz alınarak önerilen temettü verimi oranı ise %8 olarak belirlendi.

Enerjisa Enerji Hakkında
Sabancı Holding ve E.ON iştiraki olan Enerjisa Enerji, elektrik dağıtımı ve perakende satışından oluşan iki ana iş kolunda, Türkiye elektrik sektörünün lider şirketidir. Şirket, düzenlemeye tabi bir sektörde, yaklaşık 10.000 kişilik bir ekiple, 14 ilde 21 milyon kullanıcıya hizmet veriyor. 31 Aralık 2018 itibarıyla, Türkiye’deki dağıtım bağlantı noktalarının yaklaşık %26’sını oluşturan 11 milyon dağıtım bağlantı noktasına ve elektrik perakende satış alanında ise piyasanın yaklaşık %23’ünü oluşturan 9,6 milyon müşteriye sahip olan şirket, Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım ve perakende satış şirketi konumunda. Elektrik dağıtımında, aralarında başkent Ankara, İstanbul Anadolu yakası, Gaziantep, Mersin Hatay ve Adana gibi büyük nüfuslu illerin de olduğu toplam 14 ilde, 21 milyon kişinin elektrik enerjisine erişiminin altyapısını sağlayan Enerjisa Enerji, operasyonel mükemmellik odaklı yatırımları ve operasyonlarıyla büyüyen ve gelişen elektrik sektöründe öncü rolünü güçlendirerek sürdürüyor.

Şirket ana iş kolları olan elektrik dağıtımı ve perakende satışın yanı sıra elektrik enerjisi sektörüne yönelik elektrikli araç şarj istasyonları, elektrik depolama, tüketicinin kendi elektriğini üretmesine yardımcı olan sistemler ve akıllı ev teknolojileri gibi yenilikçi iş alanlarında da fırsatları yakından takip ediyor.