×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Sürdürülebilirlik

Tedarik Zinciri Yönetimi

Tedarikçilerimizden, insan haklarına saygı da dahil olmak üzere iyi bir Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) performansı için gerekli olan temel standartları karşılamalarını bekliyoruz.

Şebeke kalitesini korumak ve yeni bağlantı ihtiyaçlarını karşılamak için, 3 dağıtım bölgesindeki 14 ilde şebekeye yatırım yapmaya, 21 milyondan fazla kullanıcıya ve yaklaşık 10 milyon müşteriye kesintisiz elektrik sağlamaya devam ediyoruz. Yatırımlar, bu bölgelerde farklı boyutlarda çok sayıda altyapı projesini yönetmemizi gerektirdiği için tedarik zinciri yönetimi kritik bir rol oynuyor.

Altyapı tesisi, dağıtım şebekesinin yapımı, onarımı ve bakımı, binaların yapımı ve yenilenmesi ile mal ve hizmet alımı yaptığımız yaklaşık 732 tedarikçimiz var. Bunlardan 29’unu birinci seviye kritik tedarikçilerimiz oluşturuyor. Ayrıca tedarikçi ağının tamamı yerel tedarikçilerden oluşuyor.

Sorumluluklarını ciddiye alan bir şirket olarak işimizi yaparken etik ilkeleri gözetmeyi, insan haklarına saygılı olmayı, çevreyi korumayı ve uygun çalışma koşullarını sağlamayı taahhüt ediyoruz. Tedarikçilerimizden de bizim gibi yüksek ÇSY standartlarına uymayı taahhüt etmelerini ve bunu sağlayacak süreçlere sahip olmalarını bekliyoruz. Bu kapsamda tedarikçilerimizden Enerjisa Tedarikçi Davranış Kuralları ve Uyumluluk Beyanını imzalamalarını ve Enerjisa Enerji Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Politikasının yanı sıra İSG ve Çevre Politikalarına uymalarını istiyoruz.

Tedarik zincirimizin kalite ve sürdürülebilirliğine büyük önem verdiğimiz için tedarikçilerimizi ve iş ortaklarımızı aşağıdaki yollarla desteklemeye devam ediyoruz:

Eğitimler: Tedarikçilerimize farklı konularda eğitimler veriyoruz.

Tedarikçi finansmanı: Özellikle çalkantılı makroekonomik koşullarda tedarikçiler finansmana ulaşmada zorluk yaşabiliyor ve bu durum finansal sürdürülebilirlikleri için risk oluşturuyor. Bankalarla anlaşarak tedarikçilerimize finansman sağlıyor, ekonomik sürdürülebilirliklerine destek oluyoruz.

Ayrıca, tedarik zinciri yönetiminde çevresel etkimizi en aza indirmeye çalışıyor, döngüsel ekonomiye önem veriyoruz. Bu bağlamda aşağıdaki alanlara odaklanıyoruz;

Geri dönüşümünü en üst düzeye çıkarılması: Hurda ve atık kablolardan bakır emtiasını ayrıştırıyoruz.

Karbon emisyonları ve yakıt tüketiminin azaltılması: Hibrid ve/veya elektrikli araçlara geçiş için saha birimleri ve İdari İşler Müdürlüğü ile görüşmelere devam ediyoruz. Pilot çalışmaların ardından 2020 yılında projenin deneme sürecine başlayacağız. Ayrıca tamamladığımız Silifke-Kozan arası sabit vinç optimizasyonu projesi ile 2020 yılında vinçlerde yakıt tüketimini %35 azaltmayı hedefliyoruz.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. AYRINTILARI İNCELEYİN