×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Kademeli tarife nedir?
01.01.2022 tarihi itibarıyla tarife tipi Mesken Tek Zamanlı Alçak Gerilim ve 01.03.2022 tarihi itibarıyla Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü İle Diğer Tek Zamanlı Alçak Gerilim olan tüm abonelerimizin elektrik tüketimleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yayımladığı ulusal tarife ve yönetmelikler çerçevesinde yasal olarak, tüketim miktarları baz alınarak hesaplanan Kademeli Tarife üzerinden faturalandırılmaktadır.

Yürürlüğe giren yeni tarife faturalamasında iki kademe bulunmaktadır. Temel kriter, faturalama dönemindeki elektriğin tüketim miktarıdır.

EPDK tarafından belirlenen ve belli bir limite kadar olan tüketimler birinci kademe olan Düşük Tüketimli Kademe’den, bu limitin üzerinde kalan tüketimler ise ikinci kademe olan Yüksek Tüketimli Kademe’den faturalandırılacaktır. Kademe birim fiyatları EPDK tarafından belirlenmektedir.

Düşük tüketimli kademeden fiyatlandırılacak olan kısım, faturalanan gün sayısı ile günlük ortalama tüketim limiti çarpılarak hesaplanmaktadır. EPDK tarafından belirlenen günlük ortalama tüketim limiti mesken grubu aboneler için 8 kWh, Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü İle Diğer grubu aboneler için 30 kwh’tır. Bu tüketim limiti aşıldığı durumda, ilgili fatura dönemindeki toplam tüketimden düşük tüketimli kademeden faturalandırılacak miktar çıkartılır ve kalan kısım yüksek tüketimli kademeden hesaplanarak faturalandırılır.
Geri Bildiriminiz Gönderildi.
Teşekkürler.
Bu cevap size yardımcı oldu mu?
 
Bu cevabı geliştirebilmemiz için görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı rica ederiz.