×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Medya Merkezi

Selahattin Hakman, Wec Dünya Enerji Kongresinde Konuştu

-SABANCI HOLDİNG ENERJİ GRUP BAŞKANI SELAHATTİN HAKMAN, WEC DÜNYA ENERJİ KONGRESİNDE KONUŞTU:

-“TÜRKİYE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE BÖLGESEL BİR ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ MERKEZİ KONUMUNA GELECEK.”

-“TÜRKİYE’NİN LİBERAL ELEKTRİK PİYASASI MODELİ BÖLGEDEKİ DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK OLABİLİR.”

-SABANCI HOLDİNG VE E.ON ORTAKLIĞIYLA BÖLGESEL GÜÇ OLMAYA HAZIRLANAN ENERJİSA, DÜNYANIN EN PRESTİJLİ ENERJİ LİDERLİK AĞI OLAN DÜNYA ENERJİ KONSEYİ’NİN (WEC) KÜRESEL ORTAĞI OLDU.


Güney Kore’nin, Daegu kentinde 13-16 Ekim tarihlerinde düzenlenen ve yaklaşık 100 ülkeden 5.000 Bakan, üst düzey bürokrat, lider şirketlerin üst düzey temsilcileri ve enerji uzmanlarının katıldığı dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan 22. Dünya Enerji Kongresi’ne Türkiye’den konuşmacı olarak Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman katıldı.

Kongre kapsamında düzenlenen Avrasya Paneli’ne konuşmacı olarak katılan Selahattin Hakman, paneldeki konuşmasında, Avrasya bölgesinin enerji kaynaklarının potansiyeli, enerji endüstrisi, genç ve dinamik nüfusu ve büyüme trendlerinin dünya enerji dengeleri için önemli bir role sahip olduğunu belirterekbu noktada Türkiye’nin gerek coğrafi konumu, gerekse son dönemde enerji sektöründe atılan liberalizasyon adımları ile bölgenin enerji kaynakları ile enerji talep merkezleri arasında bir enerji koridoru ve terminali olarak artan önemini vurguladı.

Selahattin Hakman, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde bölgesel bir elektrik ve doğal gaz merkezi konumuna geleceğini, bunun da hem Türkiye hem de bölge ülkeleri için enerji güvenliği, rekabetçilik ve işbirliği ekseninde önemli fırsatlar sunacağını kaydetti. Türkiye’nin son on yılda elektrik sektöründe rekabetçi bir piyasa oluşumunda önemli aşama kaydettiğini, bu piyasanın yüksek talep artışını karşılamak üzere gerekli yatırımların özel sektör tarafından rekabetçi pazar dinamikleri ile gerçekleştirilmesini sağladığını ifade eden Hakman, Türkiye’nin liberal elektrik piyasası deneyiminin bölge ülkeleri için verimli bir rol model oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Selahattin Hakman Kongre kapsamında ayrıca lider enerji şirketlerinin davetli olarak katıldığı Dünya Enerji Liderleri Zirvesi’ne ve elektrik sektöründe stratejilerin ele alındığı Küresel Elektrik İnisiyatifi Yuvarlak Masa Toplantısı’na da katıldı.

Sabancı Holding ve E.ON ortaklığıyla, civar ülkelerdeki enerji fırsatlarını değerlendiren ve bölgesel güç olmaya hazırlanan Enerjisa büyüme planları paralelinde dünyanın en prestijli enerji liderlik ağı olan Dünya Enerji Konseyi’nin küresel ortağı oldu.Yenilikçi uygulamalarıyla Türkiye elektrik ve doğal gaz sektörlerinin sürdürülebilirliğine katkıda bulunmaya öncelik veren Enerjisa, bununla birlikte büyüme planlarına ve bölgesel güç olma hedefine doğru önemli bir adım atmış daha oldu.

Bu sene Kore’de düzenlenen Dünya Enerji Liderleri Zirvesi, 2016 yılında İstanbul’da düzenlenecek ve bu vesile ile İstanbul, dünyanın dört bir yanından üst düzey enerji lideri ve hükümet görevlilerine ev sahipliği yapıyor olacak.


Bilgi İçin:
Kurumsal İletişim Müdürlüğü

 Tel :  0212 385 8382
 Email :  enerjisa.medya@enerjisa.com
   sosyal.medya@enerjisa.com