×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Medya Merkezi

Enerjisa’dan yatırım atağı; “Hedef 2015"

15.10.2007
Türkiye’nin en değerli holdingi Sabancı Holding ve Avusturya’nın öncü elektrik şirketi Verbund ortaklığı olan Enerjisa, elektrik üretim ve dağıtımında 2015 yılında sektörünün lider kuruluşu olmayı hedefliyor.


Sabancı Holding Enerji Grup Başkanlığı çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Enerjisa, Avusturya’lı enerji devi Verbund ile Türkiye’nin enerji alanındaki ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla yatırımlarına hız veriyor. Avusturya’nın en büyük elektrik üreticisi ve dağıtıcısı Verbund, hidroelektrik enerji üretiminin öncü kuruluşlarından birisi olup, aynı zamanda Avrupa’daki en karlı enerji şirketleri arasında yer alıyor.

Türkiye enerji sektörünün değerlendirildiği ve Enerjisa’nın bu sektördeki hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısının açılış konuşmasında, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı enerjinin Sabancı Holding’in yoğunlaşacağı stratejik öneme sahip sektörlerin başında geldiğini belirtti.

2007 yılı başından bugüne kadar bir yıl öncesine göre elektrik enerjisi talep artış oranının %9,5’u geçmiş olduğunu, dolayısıyla elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanabilmesinin Türkiye açısından ne denli önemli olduğunu vurgulayan Sabancı Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, Sabancı Holding olarak bu ihtiyaçları değerlendirdiklerini ve enerji sektörünü grubun önemli stratejik büyüme alanlarından biri olarak belirlediklerini bildirdi. Ahmet Dördüncü, “Değerli ortağımız Verbund ile birlikte elektrik piyasasıının öncüsü olarak ve diğer büyük yabancı ve yerli yatırımcılara da örnek olacak şekilde Türkiye’nin acil ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla, çalışmalarımızı hızla ve kararlılıkla sürdürmekteyiz.” dedi.

Avusturya’nın en büyük elektrik üretcisi olan ve 8300 MW kurulu güce sahip 116 santralı ile ortalama yıllık 25,000 Gwh elektrik üreten Verbund’un CEO’su Michael Pistauer, Türkiye’nin özellikle enerji alanında büyüyen bir pazar olduğunu vurgulayarak, stratejik ortağı Türkiye’nin en değerli holdingi Sabancı Holding ile birlikte nükleer enerji hariç Türkiye’deki elektrik enerjisi üretimi, dağıtımı, toptan ve perakende ticaretini işlerini geliştirme yolunda kararlılıkla ilerleyeceklerini belirtti.

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı ve Enerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Hakman, ortakları Verbund ile çok uyumlu bir çalışma ortamı yakaladıklarına dikkat çekti. Hakman, elektrik sektörünün gelecekteki lideri Enerjisa olarak, Türkiye’nin enerji tedariki konusunda özellikle gelecek yıllarda içinde bulunacağı kritik durumu gördüklerini ifade etti. Bunu göz önüne alarak, çok hızlı hareket etme ve en kısa sürede projelerin hayata geçirilmesi sorumluluğunu taşıdıklarını bildiren Selahattin Hakman “Türkiye’nin elektrik enerjisi ihtiyacının en güvenilir ve çevreyle uyumlu bir şekilde sağlanması için 2015 yılına kadar toplam 5000 MW’lık bir kapasiteyi devreye alarak, bu pazardaki liderlik hedefimize doğru hızla ilerlemekteyiz.” dedi.