×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Medya Merkezi

Enerjisa Enerji, Yılın İlk Yarısında Yatırımlarına Devam Etti

Sürdürülebilirliği stratejisinin merkezine koyarak, insan ve teknoloji odağıyla daha akıllı ve yeşil bir dünyaya katkı sunmak için projeler üreten Türkiye’nin lider elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, 2023 yılının ilk yarısında güçlü finansal performans sergiledi.


Enerjisa Enerji’nin şebeke yatırımları 2023 yılının ilk yarısında geçen yıla göre yaklaşık dört kat artarak 3.651 milyon TL’ye ulaştı.  %20’si halka açık ve ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON olan Enerjisa Enerji, 30 Haziran 2023 tarihli güçlü mali tablolarını kamuoyuna açıkladı. Enerjisa Enerji, 2023 yılının ilk yarısında konsolide Faaliyet Gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49 artırarak 9 milyar 938 milyon TL’ye çıkardı.

İlk yarıyıl sonuçlarını değerlendiren Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, “Daha iyi bir gelecek için yeni enerji dünyasına öncülük etme vizyonumuz doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz. Güçlü bilançomuz ve çevik yönetim anlayışımız ile yılın ilk yarısında şebeke, teknoloji, e-mobilite ve müşteri çözümleri alanlarındaki yatırımlarımıza artan bir ivmeyle devam ettik. Bu kapsamda şebeke yatırımlarımız yılın ilk yarısında 3.651 milyon TL’ye ulaştı. Önümüzdeki dönemde istikrarlı büyüme çizgimizi sürdürürken topluma fayda sağlayacak projeler üretmeye, iş birlikleri geliştirmeye, tüm paydaşlarımız ve ülkemiz için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.


Enerjisa Enerji CFO’su Dr. Philipp Ulbrich ise, “Şubat ayında yaşanan deprem felaketinin ardından yaraları sarmaya çalıştığımız bu dönemde yatırımlarımıza devam ettik. 2023 yılı için müşteri çözümleri de dahil olmak üzere toplam 11-15 milyar TL seviyesindeki yatırım planımızı koruyoruz. Sürdürülebilir yatırım planımız sayesinde yılın ilk yarısında yıllık bazda %118 oranında artışla 2.777 milyon TL Baz Alınan Net Kâr elde ettik” dedi.

 

 

 

 

Enerjisa Enerji Hakkında
‘Herkes için daha iyi bir gelecek’ vizyonuyla sürdürülebilirlik ve teknolojinin çarpan etkisini kullanarak Türkiye’nin enerji dönüşümüne öncülük eden Enerjisa Enerji, ana iş kolları olan elektrik dağıtım ve perakende satış alanlarında Türkiye’nin yüzde 25’ine hizmet sunuyor. Sektörün en büyük oyuncusu olan Enerjisa Enerji, 14 ilde 10.3 milyon müşteriye ulaşarak 21 milyonu aşkın kullanıcıya elektrik dağıtım hizmeti sağlıyor. Enerjisa Enerji, İşimin Enerjisi markasıyla müşterilerine, yenilenebilir enerji, verimlilik ve yeşil enerji çözümleri sunarken; çoğunluk hissesine sahip olduğu Eşarj ile Türkiye’nin ilk ve en hızlı şarj istasyonu ağını işletiyor. Ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON olan Enerjisa Enerji’nin yüzde 20 hissesi halka açık olup Borsa İstanbul’da işlem görüyor.