×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Medya Merkezi

Enerjisa Enerji, Plug and Play ile Silikon Vadisi’ne adım atıyor

Enerjisa Enerji, insanı ve teknolojiyi odağına alarak daha akıllı ve yeşil bir dünyaya katkı sunmak için çalışmaları devam ederken Silikon Vadisi'ndeki girişimler ve şirketler için en büyük küresel inovasyon platformu olan Plug and Play ile iş birliğine imza attı. Atılan imza ile Enerjisa Enerji, Türkiye’de faaliyet gösteren Plug and Play’in İstanbul Ofisi Akıllı Şehirler Dikeyin kurucu üyelerinden biri olurken bu girişimle beraber ekosistemindeki bilgi ve deneyim alışverişini hızlandırarak sahada proje, iş birliği ve yatırım fırsatları yaratmayı hedefliyor.

Sürdürülebilirliği stratejisinin merkezine koyarak insan ve teknoloji odağıyla daha akıllı ve yeşil bir dünyaya katkı sunmak için projeler üreten Enerjisa Enerji, tüm paydaşları için değer yaratacak düşünce ve girişimleri hayata geçirecek iş birliklerine devam ediyor. Etki odaklı bir sürdürülebilirlik yaklaşımı ile Türkiye’nin enerji dönüşümüne öncülük eden lider elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, İstanbul’da gerçekleştirilen törenle Silikon Vadisi'ndeki girişim ve şirketler için en büyük küresel inovasyon platformu olan Plug and Play ile yeni bir iş birliğine imza atarak, Plug and Play İstanbul Ofisi’nin Akıllı Şehirler dikeyinin kurucu üyelerinden biri oldu.

Platform; akıllı şehirler, sürdürülebilirlik, enerji, sağlık, nesnelerin interneti, tedarik zinciri, fintek gibi farklı konu başlıkları üzerinde çalışırken üyesi olan şirketlere dünya çapında potansiyel iş birlikleri için network ağı sunuyor. Tören, Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar ile Plug and Play Türkiye ve EMEA Bölge Direktörü Lale Can Gözübüyük’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

Yaratıcı teknolojik çözüm arayışlarına odaklanıyoruz.

Törende konuşan Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, “Enerjisa Enerji olarak bir yandan Türkiye’nin enerji dönüşümüne öncülük edip müşterilerimizin hayatlarını dönüştürüyoruz ve onları geleceğe hazırlıyoruz. Öte yandan kendi ekosistemimizi de genişleterek ürettiğimiz projeler ile Türkiye’nin dört bir yanında daha fazla insana daha iyi bir gelecek sunabilmek için çalışmalarımıza var gücümüzle devam ediyoruz. Plug and Play ile olan iş birliğimiz sayesinde Enerjisa Enerji, dünyanın en büyük şirketlerini bir araya getiren inovasyon platformuyla bulunduğu sektörde yeni fikir ve girişimler bulmaya, yaratıcı teknolojik çözüm arayışlarına odaklanacak” dedi.

Plug and Play Türkiye ve EMEA Bölge Direktörü Lale Can Gözübüyük: “Türkiye’de enerji denince akla gelen ilk şirketlerden olan Enerjisa’nın da ekosistemimize dahil olmasından onur duyuyoruz. Enerjinin geleceği, dünya gündeminin odağındayken bu konuda strateji oluşturmak sadece enerji şirketleri için değil, devletler için de bir öncelik durumuna geldi. Plug and Play olarak yeni nesil enerji alanında globalde 50’den fazla lokasyonda, yüzlerce paydaşla pek çok açıdan geleceği tasarladığımız çalışmalar yapmaktayız. Artık Enerjisa ile birlikte başarabileceklerimizin bilinciyle çok heyecanlıyız. Yakın zamanda başarı hikayelerimizi sizlerle paylaşacağımıza eminim” şeklinde konuştu.

Plug and Play, iş geliştirme odaklı girişim hızlandırma programıyla Fortune 500 şirketlerine inovasyon danışmanlığı sağlıyor. Global olarak ağında 50.000'den fazla girişime sahip olan platformda, bunlardan 30’u ‘değerlemesi 1 milyar doların üzerinde olan startup’ olarak ifade edilen ‘unicorn’ konumunda. 500'den fazla kurumla iş birliği yapan Plug and Play, yılda 70’ten fazla hızlandırma programı düzenliyor. Plug and Play, dünya genelinde 40’tan fazla lokasyonda, 700’den fazla çalışanıyla 20’nin üzerinde sektöre hizmet veren platform ağı sayesinde, kurulduğu günden bu yana 2000'den fazla girişimciye toplam 10 milyar dolarlık yatırımı mümkün kıldı. Plug and Play’in üzerinde çalıştığı programların başında, “akıllı şehirler, sürdürülebilirlik, enerji, sağlık, nesnelerin interneti, tedarik zinciri, fintek, sigorta, tarım, seyahat, emlak, marka yönetimi, yiyecek içecek, kurumsal teknolojiler, covid-19” gibi konular yer alıyor.

Enerjisa Enerji hakkında;
‘Herkes için daha iyi bir gelecek’ vizyonuyla sürdürülebilirlik ve teknolojinin çarpan etkisini kullanarak Türkiye’nin enerji dönüşümüne öncülük eden Enerjisa Enerji, ana iş kolları olan elektrik dağıtım ve perakende satış alanlarında Türkiye’nin yüzde 25’ine hizmet sunuyor. Sektörün en büyük oyuncusu olan Enerjisa Enerji, 14 ilde 10.3 milyon müşteriye ulaşarak 21 milyonu aşkın kullanıcıya elektrik dağıtım hizmeti sağlıyor. Enerjisa Enerji, İşimin Enerjisi markasıyla müşterilerine, yenilenebilir enerji, verimlilik ve yeşil enerji çözümleri sunarken; çoğunluk hissesine sahip olduğu Eşarj ile Türkiye’nin ilk ve en hızlı şarj istasyonu ağını işletiyor. Ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.On olan Enerjisa Enerji’nin yüzde 20 hissesi halka açık olup Borsa İstanbul’da işlem görüyor.


Plug and Play hakkında;
Plug and Play, en iyi girişimleri ve dünyanın en büyük şirketlerini bir araya getiren bir inovasyon platformudur. 2006'dan beri Silikon Vadisi'ndeki Sunnyvale de küresel merkezi bulunan, uluslararası hızlandırma programını iş geliştirme, kaynak yaratma ve diğer stratejik fırsatları takip eden yeni başlayanlara olanak sağlamak için tasarlayan dünyanın en büyük inovasyon ve girişimcilik platformudur. 1990'larda kurulan Plug and Play, iş geliştirme odaklı girişim hızlandırma programı ile Fortune 500 şirketlerine inovasyon danışmanlığı sağlıyor. Bu anlamda girişimciler için ciddi bir global şirket ağı sunmaktadır. Global olarak ağında 50.000'den fazla girişime sahiptir ve bunlardan 30’u ‘Unicorn’dur. 500 'den fazla kurumla iş birliği yapan Plug and Play, yılda 70’ten fazla hızlandırma programı düzenlemektedir. Dünya genelinde 40’tan fazla lokasyonda,700’den fazla çalışanı ile 20’den fazla sektöre hizmet veren zengin platform ağı sayesinde, kurulduğu günden bu yana 2000 'den fazla girişimciye toplam 10 milyar dolarlık yatırımı mümkün kılmıştır. Üzerinde çalıştığı programların başında Akıllı Şehirler, Sürdürülebilirlik, Enerji, Sağlık, Nesnelerin İnterneti, Tedarik zinciri, Fintek, Sigorta, Tarım, Seyahat, Emlak, Marka Yönetimi, Yiyecek İçecek, Kurumsal Teknolojiler yer almaktadır.