×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Medya Merkezi

Enerjisa Enerji 2020’nin ilk dokuz ayında 1,3 Milyar TL yatırım yaptı, büyüme ivmesini korudu

Elektrik dağıtım ve perakende satış sektöründe Türkiye'nin lider şirketi Enerjisa Enerji, büyüme ivmesini Covid19 ile ortaya çıkan belirsizliklere rağmen üçüncü çeyrekte de korudu. Enerjisa Enerji, 2020 yılının ilk dokuz ayında 1 milyar 296 milyon TL tutarında şebeke yatırımı gerçekleştirirdi. Konsolide Faaliyet Geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 büyüme ile 4 milyar 188 milyon TL olurken, aynı dönemde Baz Alınan Net Kâr da güçlü performans gösterdi.
%20’si halka açık olan ve ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON SE olan Enerjisa Enerji, 30.09.2020 tarihi itibariyle mali tablolarını açıkladı. Buna göre şirket, 2020 yılının ilk dokuz ayında konsolide Faaliyet Gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artırarak 4 milyar 188 milyon TL’ye çıkardı .

“Kesintisiz enerji temini için şebeke yatırımları ilk öncelik”

Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, “ Covid19 salgını risk yönetiminin önemini ve şirketlerin toplumsal gelişmelerle yüksek etkileşimini ortaya koydu. Bu dönemde paydaşlarımızın sağlığı ve Sorumlu Kamu Hizmeti anlayışımızla temel ihtiyaç olan elektriğin kesintisiz sağlanması önceliğimiz oldu. İş sürekliliği ve kriz komitelerimizle operasyonlarımızın sürekliliği için erken ve yerinde aksiyonlar aldık. Türkiye’de normalleşme süreci ile birlikte üçüncü çeyrekte elektrik talebinde artış gördük. Bu dönemde müşteri odaklı yaklaşımımızla güçlü bir performans gösterdik.

Şebeke yatırımlarımız pandeminin etkilerine rağmen 2020 yılının ilk dokuz ayında geçtiğimize yılın aynı dönemine göre %56 oranında artışla 1 milyar 296 milyon TL’ye yükseldi. Bu yatırımlarımızın karşılığını alarak, bu dönemde müşterilerimizin yaşamlarını kolaylaştırmaya ve sürdürülebilir çözümler üretmeye devam ettik. Güçlü bilançomuzun da desteğiyle önümüzdeki dönemde de kesintisiz enerji temin edebilmek için şebeke yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

Sürdürülebilir çözümlere önem veriyoruz

Enerjisa olarak müşterilerimiz için sürdürülebilir ve yenilikçi çözümlere önem veriyoruz. Bu kapsamda Ekim ayında kurumsal müşterilerimizin enerji verimliliğini arttırmaya ve karbon salınımını azaltamaya yönelik uçtan uca çözümlerimizi “İşimin Enerjisi” çatısı altında yeniden yapılandırdık. Bu portföyümüzde güneş enerji santrali (GES) kurulum hizmetleri, atık ısı geri kazanımı çözümleri, ısıtma, soğutma ve havalandırma (HVAC), elektrik motorları ve aydınlatma gibi alanlar başta olmak üzere enerji verimliliği uygulamaları, elektrikli araç şarj istasyonu yönetimi ve yeşil enerji sertifikasyonuna kadar birçok çevre dostu ve sürdürülebilir enerji çözümü bir arada bulunuyor.

“Baz Alınan Net Kar beklentisi yaklaşık yüzde 40 seviyesinde yıllık büyüme olacak şekilde yukarı yönlü revize edilmiştir ”

Enerjisa Enerji CFO’su Michael Moser, “ 2020’nin ilk dokuz ayında güçlü bir kar artışı ve üçüncü çeyrekte ise nakit akışımızda önemli bir toparlanma yakaladık Enerjisa Enerji olarak, kendimizi salgının yaratacağı olası sonuçlara iyi hazırladık ve çeşitli risk azaltma önlemlerini zamanında uyguladık. Almış olduğumuz önlemler, ihtiyatlı bilanço yönetimimiz ve destekleyici regülatif mekanizma sayesinde, Covid-19’un finansallarımız üzerinde etkisi kısıtlı oldu. İlk dokuz aydaki performansımız doğrultusunda, 2020 için Baz Alınan Net Kar beklentimizi yaklaşık yüzde 40 seviyesinde yıllık büyüme olacak şekilde revize ediyoruz.

Enerji altyapısına ve özellikle Türk sanayisinin bel kemiği olan şebekelere daha fazla yatırım yapma ihtiyacı, önümüzdeki yıllarda da Türkiye'de müreffeh bir ‘Yeni Enerji Dünyasına” güvenmemizi sağlıyor.” dedi.