×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Medya Merkezi

Başkent Edaş’tan İncek Bölgesi Elektrik Şebekesine Yeni Yatırım

Başkent EDAŞ, sorumluluk bölgesindeki ihtiyaçları değerlendirerek bu ihtiyaçlar paralelinde çözümler sunmaya devam ediyor. Başkent EDAŞ, İncek ve Haymana Yolu Bölgesinde bulunan özel trafoları kendi bünyesine alarak elektrik şebekesini daha etkin ve sorunsuz bir yapıya kavuşturuyor.

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. (Başkent EDAŞ) müşterilerine Avrupa standartlarında elektrik dağıtım hizmeti verme hedefiyle, bölgenin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeye devam ediyor.

Ankara’nın önemli ve hızla gelişen yerleşim alanlarından biri olan İncek ve Haymana yolu bölgesinin bir diğer özelliği de, hızlı gelişime paralel olarak artan özel trafo sayısıdır. Bu yapıda yönetim, bakım ve arıza takibi açısından merkezi anlamda yönetilmesi zor olan şebekeler, arızalara ve büyük kapsamlı enerji kesintilerine yol açabilmekteydi. Başkent EDAŞ, elektrik şebekesinin dağınık yapısını ortadan kaldırmak ve daha verimli bir hale dönüştürmek amacıyla, söz konusu bölgelerde 2010 yılı Eylül ayında elektrik altyapısına ait master plan çalışmaları başlatılmıştır. Master plan çalışmaları çerçevesinde bölgede oluşan arıza tipleri ve müşteri şikayetleri göz önüne alınarak değerlendirme yapılmıştır. Bu bilgiler ışığında yapılan değerlendirmelerde; özel trafoların birbirlerine çok yakın oldukları, havai enerji nakil hatlarının ağaçlık alanlardan geçtiği, bazı özel trafoların sigorta korumalarının iptal edilerek direk bağlantıların yapıldığı, alçak gerilim panolarının korumalarının iptal edildiği ve uzun süredir özel hatlara ve sistemlerine bakım yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu tespitler sonrasında yapılacak en doğru çözüm olarak özel trafoların iptal edilerek bu abonelerin alçak gerilimden abone olmalarının uygun olacağı kararı verilmiştir. Bu tespitler ve yapılması gerekenler doğrultusunda master plan çalışmaları sonrasında özel trafolar yerine, kontrolü ve bakımı Başkent EDAŞ bünyesinde olan trafoların kullanılacağı bir master proje hazırlanmıştır. Bu projenin büyük bir kısmı uygulanmak üzere 2011 yatırım programına alınmıştır. Sonuç olarak, bölgenin elektrik dağıtım altyapısı yeniden düzenlenerek düzensiz ve plansız yapılmış bulunan özel trafolar toparlanmaktadır.

Proje ile bölgede bulunan 126 adet düşük güçlü özel trafo yerine Başkent EDAŞ’a ait 77 adet 630-1.000 kVA arasında değişen daha yüksek güce sahip yeni trafoların montajı yapılacak ve bölgedeki arz sürekliliğini sağlayabilmek için 3 adet yeni dağıtım merkezi kurulacaktır.

İncek ve Haymana yolu bölgesindeki özel trafoların Başkent EDAŞ’a ait trafolarla yenilenmesi projesi Temmuz 2011 itibariyle başlamış olup, bölgedeki çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.


Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım bölgelerinden biri olarak, başta Ankara olmak üzere, Çankırı, Kırıkkale, Karabük, Zonguldak, Kastamonu, Bartın ilinde yaklaşık 3,3 milyon müşteriye hizmet vermektedir.

Türkiye’nin en büyük sanayi ve finans topluluklarından Sabancı Holding ve Avusturya’nın enerji lideri Verbund ortaklığında faaliyetlerini sürdüren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş., 28.01.2009 tarihi itibariyle Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin, %100 oranındaki hissenin blok satışıyla, işletme hakkını devralmıştır.

Enerjisa, hizmet kalitesini artırarak, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi, müşteri memnuniyeti ve operasyonel kalite olarak Avrupa’ya örnek teşkil edecek bir hizmet kuruluşu yapmayı hedeflemektedir.