×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Medya Merkezi

Başkent Edaş’tan Çevreci Ve Arıza Riskini Azaltan Bir Uygulama

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. (Başkent EDAŞ), sorumluluk bölgesi içerisinde müşterilerine sürdürülebilir enerji sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği uygulamalara bir yenisini daha ekliyor. Uygulama ile elektrik şebekesine zarar verecek şekilde uzayan ağaçlar, çevreye dost bir şekilde budanarak hem arıza riski azaltılıyor hem de ağaçların daha sağlıklı olması sağlanıyor.

Başkent EDAŞ, müşterilerine sunduğu hizmet kalitesini artırmak ve çevreye katkı sağlamak amacıyla yeni bir uygulama başlattı. Bu uygulama ile insan ve hayvanların can güvenliğinin korunması hedeflenirken, şebekede meydana gelen teknik kayıpların da azalmasına olanak sağlanacak. Proje kapsamında havai enerji nakil hatlarının altında bulunan ağaçlar “Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği” ve “Türk Standartları Enstitüsü’nün 1214 sayılı Ağaç Kesme ve Kesmede Güvenlik Kuralları”nda belirtilen esaslara uygun ve çevreye dost yöntemlerle budanarak oluşabilecek riskler engellenecektir.

Uzman ekipler tarafından temmuz ayı boyunca 64 km’si Zonguldak Bölgesi’nde olmak üzere toplam 891 km’lik alandaki ağaçlar budanacaktır.

Havai enerji nakil hatların altındaki ağaçların budanması ve kesilmesi ile hatlarda kopma, arıza ve enerji kesintileri ortadan kalkacaktır. Dolayısıyla, bölgede elektrik arızaları, orman yangınları ve hatta kişilerin can ve mal kayıplarına varabilecek düzeyde riskin önüne geçilmiş olacaktır. Dahası, bu uygulama sayesinde budanan ağaçlara estetik ve dayanıklılık açıdan da fayda sağlanacaktır.


Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.
Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım bölgelerinden biri olarak, başta Ankara olmak üzere, Çankırı, Kırıkkale, Karabük, Zonguldak, Kastamonu, Bartın merkezlerinde 3,3 milyon müşteriye hizmet vermektedir.

Türkiye’nin en büyük sanayi ve finans topluluklarından Sabancı Holding ve Avusturya’nın enerji lideri Verbund ortaklığında faaliyetlerini sürdüren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş., 28.01.2009 tarihi itibariyle Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin, %100 oranındaki hissenin blok satışıyla, işletme hakkını devralmıştır.

Enerjisa, hizmet kalitesini artırarak, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi, müşteri memnuniyeti ve operasyonel kalite olarak Avrupa’ya örnek teşkil edecek bir hizmet kuruluşu yapmayı hedeflemektedir.