×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Medya Merkezi

Başkent Edaş Artık Enerjisa’nın…

Enerjisa, Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım şirketlerinden Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi devraldı. 3 milyon aboneye elektrik dağıtımını üstlenen Enerjisa, hizmet kalitesini artırarak, Başkent EDAŞ’ı müşteri memnuniyeti ve operasyonel kalite olarak Avrupa’ya örnek teşkil edecek bir hizmet kuruluşu yapmayı hedefliyor.

Türkiye’nin en büyük sanayi ve finans topluluklarından Sabancı Holding ve Avusturya’nın enerji lideri Verbund ortaklığında faaliyetlerini sürdüren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş., Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin işletme hakkına resmen sahip oldu.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu Başkanı Hasan Köktaş, Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman ve Verbund CEO’su Wolfgang Anzengruber’in yer aldığı devir teslim törenine Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve CEO’su Ahmet Dördüncü Davos’tan canlı yayınla katıldılar.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı ve Verbund ortaklığı olan Enerjisa ile Başkent gibi büyük bir bölgede elektrik dağıtımını üstlenerek, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirtti. Ankara başta olmak üzere Başkent Elektrik Dağıtım bölgesinde bulunan illerde yaşayanlara en iyi hizmetin verilmesi için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını söyleyen Sabancı, hedeflerinin bu bölgede Avrupa standartlarında hizmet vermek olduğunu vurguladı. Sabancı, “Başta Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman olmak üzere bütün arkadaşlarım sorumluluk bilinci ile ellerinden gelenin en iyisini yapacaklar” dedi. Sabancı, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin devrinin elektrik piyasası için çok önemli bir başlangıç olduğunu belirterek, bu sürecin buraya gelmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Verbund CEO’su Wolfgang Anzengruber,
“Bugün atılan imza bizim için başarı merdivenindeki bir basamaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Bu imza, iş planımızın kilit hedeflerinden birini belirliyor ve Enerjisa’nın, Türkiye’nin serbestleşen elektrik pazarında lider özel enerji üreticisi olacağına duyduğumuz güven konusunda güçlü bir sinyal veriyor.”dedi. Verbund’un tarihindeki en büyük alım sözleşmesini imzaladıklarını belirten Anzenguber, ”Avusturya perakende elektrik pazarının tamamı büyüklüğünde bir dağıtım bölgesini alıyoruz. Bu nedenle, Türkiye ve ortağımız Sabancı için güvenilir ve coşkulu bir ortak olmak konusundaki kararlılığımızı bir kez daha vurgulamamız gerekiyor.” dedi.

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, üretim, perakende ve toptan satış ile entegre bir yapıda Türkiye elektrik sektöründe lider hizmet kuruluşu olmayı hedeflediklerini vurgulayarak, Başkent EDAŞ’ı müşteri memnuniyeti ve operasyonel kalite olarak Avrupa’ya örnek teşkil edecek bir hizmet kuruluşu yapmayı planladıklarını belirtti. Rekabetçi bir piyasanın tüm kurum ve kurallarıyla işleyeceğine olan inancını bir kez daha belirten Hakman, “Başkent Elektrik Dağıtım’ın devri ile bu piyasaya olan inancımızı ve bu piyasada lider bir oyuncu olarak yer alma konusundaki kararlılığımızı bir kez daha göstermiş bulunuyoruz.” dedi.

Başta Ankara olmak üzere Çankırı, Kırıkkale, Karabük, Zonguldak, Kastamonu, Bartın merkezlerini kapsayan Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin yaklaşık üç milyon abonesi bulunmaktadır.