×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Medya Merkezi

Başkent Bölgesi'nin Elektrik Dağıtım Ve Tedariği Güvencemiz Altında

26.09.2011
Enerjisa’nın 2009 yılında özelleştirme kapsamında devraldığı Başkent EDAŞ, faaliyetlerini bundan böyle “Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş” adıyla sürdürecek.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı:
“Sabancı olarak, ortağımız Verbund ile birlikte Enerjisa’nın Türkiye’ye sürekli ve kaliteli enerji hizmeti sağlayan lider şirketi olması hedefiyle yola çıktık. Başkent Elektrik bundan sonra Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak bölgenin yedi iline fark yaratan elektrik hizmeti sunacak.”

“Başkent çalışanları kenetlenmiş bir ekip olarak çalışarak çok önemli değişikliklere imza attılar ve şirketi bugün artık gururla Enerjisa adının sorumluluğunu üstlenecek noktaya getirdiler.”
-Verbund Yönetim Kurulu Üyesi Günther Rabensteiner:
“Her işimizde ekonomik ve ekolojik mükemmellik için çalışıyoruz. Bu hedefimiz, Sabancı ortaklığında Enerjisa ile gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlere tam olarak yansıyor. Başkent EDAŞ’ın Enerjisa Başkent markasına dönüşümü stratejik vizyonumuz için son derece önem taşıyor.”

-Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman:
“Enerjisa’mız 2005’te belirlediği hedeflerine tek tek ulaşıyor. Hedefimiz, Enerjisa Başkent Elektrik’i Avrupa’ya örnek teşkil edebilecek bir hizmet kuruluşu haline getirmektedir”

-Enerjisa CEO’su Yetik K. Mert:
“Enerjisa’nın kaliteli ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı müşteriler tarafından giderek daha fazla hissedilecek”

Sabancı Holding ve Avusturya’nın lider elektrik şirketi Verbund ortaklığında faaliyet gösteren ve Türkiye elektrik sektörünün lideri olma yolunda hızla ve kararlılıkla ilerleyen Enerjisa tarafından, 2009 yılında devralınan Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. (Başkent EDAŞ) bundan böyle faaliyetlerini “Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.” adıyla sürdürecek.
Enerjisa Başkent Elektrik’te başlayan bu yeni dönemle ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, şunları söyledi: “Sabancı olarak, ortağımız Verbund ile birlikte Enerjisa’nın Türkiye’ye sürekli ve kaliteli enerji hizmeti sağlayan lider şirketi olması hedefiyle yola çıktık. Başkent Elektrik bundan sonra Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak bölgenin yedi iline fark yaratan elektrik hizmeti sunacak.”

Sabancı, “Dikey entegrasyona dayalı iş modelimizin bir parçası olarak Enerjisa, yapılan ilk dağıtım özelleştirmesini kazanarak, 2009 yılı başında Başkent Elektrik Dağıtım AŞ’yi devraldı. Aradan geçen 2,5 yıllık süre içinde, gerek eski gerek yeni Başkent çalışanları kenetlenmiş bir ekip olarak çalışarak çok önemli değişikliklere imza attılar ve şirketi bugün artık gururla Enerjisa adının sorumluluğunu üstlenecek noktaya getirdiler. Müşteri memnuniyeti ve operasyonel mükemmelliği en ön plana koyan bu anlayış ile Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım AŞ’nin Ankara, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kırıkkale, Kastamonu ve Çankırı illerimizde yaşayan tüm insanlarımıza en yüksek kalitede hizmet sunacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Verbund Yönetim Kurulu Üyesi Günther Rabensteiner “Her işimizde ekonomik ve ekolojik mükemmellik için çalışıyoruz. Bu hedefimiz, Sabancı ortaklığında Enerjisa ile gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlere tam olarak yansıyor. Başkent EDAŞ’ın Enerjisa Başkent markasına dönüşümü stratejik vizyonumuz için son derece önem taşıyor” dedi.

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman ise Başkent Elektrik’in, Enerjisa markası ile hizmet veriyor olmasının hem Enerjisa hem de müşterileri için önemli bir kilometre taşı olduğunu belirterek, “Başkent EDAŞ’ın Enerjisa bünyesine dahil olması, Enerjisa’nın 2005’te belirlenen dikey entegrasyona dayalı büyüme hedeflerine tek tek ulaşmakta olduğunun önemli bir göstergesidir. Ayrıca, Türkiye’de özelleşen ilk dağıtım bölgesi olarak Başkent’in, Enerjisa’nın güçlü ortakları tarafından devralınması, elektrik piyasasının serbestleşmesine yaptığı katkı açısından da önemli ve yol gösterici olmuştur” dedi.

-Hedef Avrupa’ya örnek olmak

Hakman, “Hedefimiz, Enerjisa Başkent Elektrik’i Avrupa’ya örnek teşkil eden bir hizmet kuruluşu haline getirmektedir. Sabancı ve Verbund’un operasyonel mükemmellik anlayışı çerçevesinde şekillenen bu hedefe ulaşılması için belirlenen yol haritası uygulanmaktadır.” diye konuştu.

Hakman, ayrıca “ Başkent Elektrik’in, Enerjisa’nın insanın ve hayatın yanında olmaya adanmış lider adını taşımayı hak ettiği bu süreçte destek ve uyarılarıyla yanımızda olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na, tüm danışmanlarımıza, ama en başta bu kalite hedefine ulaşmak için gece-gündüz demeden özveriyle çalışan Enerjisalılar’a çok teşekkür ederim. ” dedi.

-Enerjisa’dan hizmet alanlar farkı hissedecek

Enerjisa CEO’su Yetik K. Mert ise yaptığı konuşmada, Enerjisa’nın kaliteli ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışının müşteriler tarafından giderek daha fazla hissedileceğini belirterek şunları söyledi: “Müşteri Bilgi Sistemleri alanında dünyanın en gelişmiş uygulama paketi olan SAP ISU sistemini devreye aldık, Çağrı Merkezimizde çok kısa bekleme süreleriyle hizmet veriyoruz. Türkiye’nin elektrik dağıtım sektöründeki ilk SCADA otomasyon altyapısını kurduk, böylece şebekede yaşanan sıkıntılara çok kısa sürede çözümler oluşturabilir hale geldik. Artık şebekelerimizi uluslararası standartlara göre işletiyoruz. Tüm süreç ve lokasyonlarda standardizasyona giderek, farklılıkları ortadan kaldırdık. Müşterilerimiz her merkezimizden aynı kalitede aynı hizmeti alabilecek.

Bütün bunlar sadece başlangıç, daha işin çok başındayız, elektriğin sürekli ve kaliteli ulaşımı için şebeke altyapımızı yenilemeye ve iyileştirmeye devam edeceğiz. Ankara ve çevresindeki müşterilerimizin Enerjisa kalitesiyle dünya standartlarında hizmet alabilmesi için önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz çok önemli çalışmalarımız da olacak.”

-Neler yapıldı?

Başkent Elektrik dağıtım bölgesinde bulunan Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Zonguldak, Karabük, Kastamonu ve Bartın’da yaşayan 6.623.723 kişinin elektrik ihtiyacını karşılayan şirket, Enerjisa güvencesiyle “hayatın yanında” olacak. Enerjisa Başkent Elektrik, devralındığı 2009 yılından bu yana gerçekleştirdiği yatırımlar ve geliştirdiği projelerle sektöre yeni bir soluk getirdi, Avrupa standartlarında bir elektrik dağıtım şirketi olma yolunda önemli adımlar attı.

Yenilenen Enerjisa Başkent Elektrik, Enerjisa bünyesi altındaki kurumsallaşmasını da tamamladı. Web sitesi yenilenerek www.enerjisa.com.tr adresinde müşterilerine bilgi ve online hizmet imkanı sunmaya başladı. Ankara ve çevresindeki illerde bulunan Müşteri Hizmet Merkezleri Enerjisa kurum kimliğine uygun olarak yenileniyor. Uluslararası standartlarda yenilenen çağrı merkezi 444 4 372 ile müşterilerine 7/24 hizmet vermeye başladı.

Sabancı-Verbund ortak girişimi olan Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş., Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (Başkent EDAŞ) hisselerinin %100’ünün blok satışı yöntemiyle özelleştirilmesi için yapılan ihaleye katılmış ve 1 Temmuz 2008 tarihinde 1.225 milyon ABD doları bedelle en yüksek teklifi vererek kazanmıştı. Başkent EDAŞ hisselerinin Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş’ye devri ise 28 Ocak 2009 tarihinde gerçekleştirilmişti. Faaliyet alanı Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Karabük, Zonguldak, Kastamonu ve Bartın’ı kapsayan şirketin 3,4 milyon abonesi bulunuyor ve 6.6 milyonu aşkın kişinin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Şirket, Enerjisa bünyesi altındaki kurumsallaşmasını da tamamlayarak, artık Enerjisa Başkent Elektrik olarak yenilenen yüzü ile müşterilerine hizmet vermektedir.