×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Sürdürülebilirlik

Enerjisa Hakkında

Türkiye’deki dağıtım bağlantı noktalarının yaklaşık %26’sını oluşturan 11,2 milyon dağıtım bağlantı noktasına ve elektrik perakende satış alanında ise piyasanın yaklaşık %22’sini oluşturan 10,1 milyon müşteriye sahibiz.

Tüm dünyada olduğu gibi ekonomik büyüme ve kentleşme dinamikleri, dijitalleşme dönüşüm trendleri genç ve dinamik nüfus artışı gibi faktörler Türkiye’de elektrik talebinde önemli bir büyüme potansiyeli yaratmaktadır. Enerjisa Enerji olarak, hayatımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olan elektriği yönetirken toplum için uzun vadeli değer yaratmayı, yenilikçi ve çevre odaklı hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Bugün düzenlemeye tabi bir sektörde Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım ve perakende satış şirketiyiz. 31 Aralık 2019 itibarıyla, Türkiye’deki dağıtım bağlantı noktalarının yaklaşık %26’sını oluşturan 11,2 milyon dağıtım bağlantı noktasına ve elektrik perakende satış alanında ise piyasanın yaklaşık %22’sini oluşturan 3 ayrı faaliyet bölgesinde bulunan 14 ilde 10.1 milyon müşteriye sahibiz. Faaliyet gösterdiğimiz bölgeler arasında başkent Ankara, Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul’un Anadolu yakası ile Adana, Gaziantep ve Mersin gibi nüfus yoğunluğu yüksek önemli sanayi ve ticaret kentleri yer alıyor.

Elektrik dağıtım şirketlerinin faaliyetleri lisanslarında tanımlı bölgelerle sınırlıdır. Elektrik perakende satış şirketleri görevli tedarik şirketi olarak münhasıran kendi bölgelerindeki
düzenlemeye tabi müşterilerine elektrik satışı yaparken, herhangi bir bölgesel sınırlama olmaksızın Türkiye genelindeki serbest tüketici olma hakkını kazanan müşterilere de elektrik
satışı gerçekleştirebilmektedir. Elektrik dağıtımı ve perakende operasyonları ile ilgili faaliyetlerimizi Enerjisa Enerji A.Ş. bünyesinde;

 • Ankara, Zonguldak, Kastamonu, Kırıkkale, Karabük, Bartın ve Çankırı illerini kapsayan Başkent Bölgesi’nde faaliyet gösteren Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. (Başkent EDAŞ) ve Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Başkent EPSAŞ),
 • İstanbul ilinin Anadolu yakasındaki ilçelerini kapsayan AYEDAŞ Bölgesi’nde faaliyet gösteren İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ) ve Enerjisa İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş(AYESAŞ).
 • Adana, Gaziantep, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Kilis illerini kapsayan Toroslar Bölgesi’nde faaliyet gösteren Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. (Toroslar EDAŞ) ve Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Toroslar EPSAŞ) aracılığıyla yürütüyoruz.
 • Elektrik dağıtım faaliyetlerini Başkent EDAŞ, AYEDAŞ ve Toroslar EDAŞ, elektrik perakende satış faaliyetlerini ise Başkent EPSAŞ, AYESAŞ ve Toroslar EPSAŞ ile yürütüyoruz.

2018 yılındaki başarılı halka arzımızı takiben kurumsal sürdürülebilirlik konusuna odaklanarak, uzun vadeli değer yaratmak amacı ile ekonomik, çevresel ve sosyal faktörler ile ilgili stratejik ve bütünsel bir yaklaşım geliştirmeyi hedefledik. Bu çerçevede, 2019 yılında, hem dünyanın en büyük gönüllü kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UN Global Compact), hem de Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısı olduk. Aynı zamanda Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik alanında en iyi performans gösteren şirketlerin yer aldığı BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne de dahil olduk.

2019 yılında bir başka önemli gelişme ise Kurumsal Yönetim alanında gerçekleşmiştir. İlk kez Kurumsal Yönetim derecelendirme notu alarak, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayımlanan Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne önemli ölçüde uyum sağladığımızı, tüm paydaşlarımıza ve topluma karşı sorumluluk bilinci ile hareket ederek, şeffaf ve açık iletişim kurduğumuzu tescil ettik. Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notumuz 10 üzerinden 9,45 olarak belirlendi. Böylelikle en yüksek kurumsal yönetim derecelendirme notuna sahip kuruluşlar arasındaki yerimizi alarak, BİST Kurumsal Yönetim Endeksi’ne de dâhil olduk.

Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. 29 Aralık 2017 tarihinde müşteri çözümleri ve dağıtık üretim konularındaki faaliyetleri yürütmek üzere kurulmuştur.

Ana iş kolları olan elektrik dağıtımı ve perakende satışın yanı sıra enerji tedarikinde arz güvenliği ve kesintisiz enerji konularını sürdürülebilirlik ajandasında önceliklendiren Enerjisa Enerji, enerji arzında sürekliliğin sağlanmasına yönelik yatırımlarına devam ederken, enerji verimliliği ve e-mobilite alanlarında çalışmaları ile de sektöre liderlik etmektedir.

Bu bağlamda elektrikli araç şarj istasyonları, elektrik depolama, tüketicinin kendi elektriğini üretmesine yardımcı olan sistemler ve akıllı ev teknolojileri gibi yenilikçi iş alanlarında da fırsatları yakından takip etmektedir. Şirket bunun gibi müşteri çözümleri ve dağıtık üretim konularındaki faaliyetlerini Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. üzerinden yürütmektedir.

Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş. 2018 yılında Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş.’nin (Eşarj) hisselerinin büyük çoğunluğunu satın alarak şirketin hakim hissedarı olmuştur. Enerjisa Enerji, bu satın almayla elektrik sektöründe dağıtım ve satıştaki liderliğinin yanı sıra elektrikli araçlar sektöründe de yenilikçi ve öncü bir rol üstlenmeyi ve endüstrinin dönüşümünde aktif rol oynamayı hedeflemektedir.

MARKA DEĞERİ

“Müşterilerini önemseyen ve onlara değer yaratan bir marka”

Enerjisa Enerji, Avrupa’nın önde gelen enerji şirketlerinden E.ON ve Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan Sabancı Holding gibi iki güçlü hissedarın, uzun vadeli bakış açısı ile yapmış oldukları yatırımların sonucunda Türkiye’nin en tanınmış ve en güvenilir markalarından biri haline gelmiştir. Piyasada en yüksek farkındalık ve imaja sahip, müşterilerini önemseyen, onlara değer yaratan, güvenilir ve yenilikçi bir marka olma hedefi ile Enerjisa markasına yatırım yapmaya devam ediyoruz. Enerjisa Marka Bilinirliği Araştırmaları’na göre Enerjisa markasının ilk akla gelen marka farkındalık skoru Nisan 2015’teki %22 seviyesinden Nisan 2019’da %75’e, spontane farkındalık skoru ise Nisan 2015’teki %47 seviyesinden Nisan 2019’da %92’ye yükseldi. 2009 yılından bu yana Türkiye enerji sektöründeki en beğenilen ve itibarlı şirketleri arasında yer alıyor, bu konuda birçok kurum tarafından ödüle layık görülüyoruz.

Enerjisa Vizyon, Misyon ve Değerler

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KİLOMETRE TAŞLARI

HALKA ARZ SONRASI

Sürdürülebilirlik Kilometre TaşlarıORTAKLIK YAPISIE-ON

E.ON, Almanya, Essen’de faaliyet gösteren özel uluslararası bir enerji tedarik şirketidir. Temel iki iş koluna odaklanırken, enerji ve müşteri çözümleri konusunda tercih edilen iş ortağı olmayı hedefler.

 • Toplamda 33,2 milyar Düzenlenmiş Varlık Tabanı (DVT) (İsveç, Almanya, Orta ve Doğu Avrupa ve Türkiye)
 • 1.409.000 km enerji ve 149.000 km gaz şebekesi
 • Türkiye dahil Avrupa genelinde 51 milyon müşteri

Sabancı

Türkiye’nin en büyük topluluklarından;

 • Temel iş alanları banka, sigorta, enerji, çimento, perakende ve sanayi
 • 2019 sene sonu itibarıyla 12 ülkede faaliyet göstermekte
 • Holding’in kendi paylarının yanı sıra Borsa İstanbul’da işlem gören 11 iştirakiyle birlikte Borsa İstanbul’un piyasa değerinin %8’ini oluşturmakta
 • Alanlarında dünyanın önde gelen isimleriyle yapılmış ortaklıklar (Ageas, Aviva, Bridgestone, Carrefour, E.ON, Heidelberg Cement, Marubeni ve Philip Morris)
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. AYRINTILARI İNCELEYİN