×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Sürdürülebilirlik

Riskler ve Fırsatlar

İklim krizi, değişen sektör dinamikleri, regülasyonlar ve kamu politikaları, tarifeler ile insan kaynağı tarafında yeteneklerin elde tutulması gibi finansal ve finansal olmayan riskler elektrik dağıtım sektörünü etkiliyor. Bu riskleri, etki derecesini belirleyerek yönetmek üzere haritalandırıyoruz. Bu yapı, risklerin belirlenmesi, değerlendirilmesi ve sınıflandırılması olmak üzere üç aşamadan oluşuyor. Bu sistemle, düzenli raporlama ile şeffaflık sağlıyor, politika yapma süreçlerini etkiliyoruz.

Maruz kaldığımız tüm risk ve fırsatları detaylı bir tanımlama çalışması ile belirliyoruz. Her bir risk ve fırsat için en iyi, baz ve en kötü değerleri gerçekleşme olasılıkları ile birlikte modelliyoruz. Risk ve fırsat etkilerinin konsolidasyonu sırasında korelasyonları dikkate alıyoruz. Sayısal olarak ifade edilmesi mümkün olmayan, ancak şirketin stratejik ve operasyonel faaliyetlerinde olumsuzluk yaratma potansiyeli olan riskleri etki seviyelerine ve gerçekleşme beklentilerine göre önceliklendirilerek takibe alıyoruz. Bu çalışmalar yönetim organlarına ve Riskin Erken Tespiti komitesine düzenli olarak sunulan Risk ve Fırsatlar raporunun temelini oluşturuyor.

  • Enerjisa Yönetim Kurulu risklerin yönetilmesi için Riskin Erken Tespiti Komitesi’ni görevlendirmiştir. Kurul Enerjisa Finans Başkanı’nın yanı sıra, Yönetim Kurulu’ndan atanan üyelerden oluşur. Her toplantı gündeminde Risk ve Fırsatlar Raporu’nun yanı sıra, kritik öneme sahip önceliklendirilmiş bir konu gündeme getirilir. Komite her toplantı sonrasında Yönetim Kurulu’na doğrudan raporlama yapar. Riskin Erken Tespiti Komitesi Çalışma Esasları’na buradan ulaşabilirsiniz

Kaynaklarına dayanarak, riskleri ve fırsatları regülasyon risk ve fırsatları, piyasa risk ve fırsatları, kredi risk ve fırsatları, likidite riskleri ve operasyonel riskler olmak üzere beş ana kategoride grupluyoruz. Her risk ve fırsat için, en iyi ve en kötü durumlar olasılıkları ile simülasyonlar gerçekleştiriyoruz. Sayısal olarak ifade edilmesi mümkün olmayan, ancak şirketin stratejik ve operasyonel faaliyetlerinde olumsuzluk yaratma potansiyeli olan riskleri etki seviyelerine ve gerçekleşme beklentilerine göre önceliklendirilerek Kalitatif Riskler olarak takibe alıyoruz. Bu riskleri potansiyel etki düzeylerine göre izliyor, önceliklendiriyor ve risk azaltıcı uygulamalarla kaydediyoruz. Duyarlılık analizinden sonra finansal etkisi olan ölçülebilir riskleri raporluyoruz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. AYRINTILARI İNCELEYİN