×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Sürdürülebilirlik

Hasat – Elektrik Dağıtımında Enerji Verimliliğinin Hasatı

2019 yılı içerisinde EPDK Ar-Ge fonu desteğiyle gerçekleştirilen HASAT-1 Projesinde elektrik dağıtım sektöründe enerji verimliliğinin arttırılmasına yönelik metodolojilerin tespiti ile enerji verimliliği yol haritası oluşturulması amaçlanmıştır. Proje kapsamında EDAŞ’ların enerji verimliliğine olan doğrudan veya dolaylı katkılarının artırılması hedeflenmiştir. Enerji verimliliğinin orta ve alçak gerilim dağıtım şebekesinde, perakende şirketleri nezninde ve son kullanıcı (tüketici) tarafında artırılmasına dair teknik, alt yapı, planlama başlıklarında fırsatlar, eylemler tespit edilmiştir.

Türkiye Elektrik Dağıtım Sektöründe ilk olarak hem dağıtım firmalarını hem de tüketicileri içine alan geniş kapsamlı bir enerji verimliliği yol haritası belirlenmiştir. Proje sırasında Dünya’dan örnekler analiz edilip, Türkiye şartları göz önüne alınarak, kendi sistemimize en uygun iyileştirmeler ve uygulamalar tespit edilmiştir.

Projenin ikinci fazı olan HASAT-2 Projesi ise, elektrik dağıtım sektöründe enerji verimliliği yöntemlerinin saha uygulamalarının gerçekleştirilmesini sağlamak üzere Ağustos 2020 tarihi itibariyle başlamıştır. Projenin “Dağıtık Üretim İş Paketi” kapsamında, uzak uç birimlerde kullanılmak üzere güneş enerjisi kaynaklı ve li-ion bazlı enerji depolama ünitesi içeren mobil enerji sistemleri geliştirilecektir. Bu sayede, orman, dağ ve yayla köyleri gibi uzak uç birimlerdeki dizel jeneratör kullanımı, ormanlık alanlarda hat etrafındaki budama miktarı ve hat bakım onarım maliyetleri düşürülecektir. Yine aynı iş paketi kapsamında geliştirilecek yazılım sayesinde dağıtık üretim tesislerinin enerji kayıplarına olan etkisi ölçümlenecek ve tesisleri konumlandırmak için en uygun noktalar belirlenecektir. Bu sayede, yenilenebilir enerji sistemlerinden üretilen enerjinin maksimum verimlilikle kullanılması amaçlanmaktadır. “Trafolarda Enerji Verimliliği İş Paketi” kapsamında, çeşitli veriler ile trafoların takibi bir web platformu üzerinden yapılacak, verimlilik kaybı yaşayan trafolara anında müdahale imkanı sağlanacaktır. Bu sayede, dağıtım şebekesinde en çok enerji kaybı yaşanan trafolardaki kayıplar azaltılacaktır. Projenin bir diğer uygulamasında ise LED sokak aydınlatma sistemleri çalışılmaktadır, farklı teknolojiler ile kıyaslaması yapılacaktır. Pilot bölge özelindeki çıktılar Türkiye geneline yansıtılarak elde edilecek maksimum enerji verimliliği hesaplanacaktır.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. AYRINTILARI İNCELEYİN