×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Sürdürülebilirlik

Defne – Hat Altı Ağaçlandırma Stratejileri

Enerjisa olarak operasyonlarımız sırasında doğanın dengesinin bozulmamasına ve çevrenin korunmasına önem veriyoruz. Sürdürülebilir bir çevre yaratmak, projelerimizi oluştururken odak noktalarımızdan bir tanesidir. Enerji Nakil Hatlarında Kayıpları Azaltmaya ve Yangın Riskini Önlemeye Yönelik Hat Altı Ağaçlandırma Stratejileri- DEFNE (Laurus nobilis L.) Projesi de bu amaçla çalışmalarına başlamış olduğumuz bir projedir. Proje dahilinde enerji nakil hatları altında, uygun ağaçlandırma stratejilerinin geliştirilmesi ile orman örtüsünün ve özellikle ağaçların meydana getirdiği teknik ve ekonomik kayıpları azaltmak ve olası yangın riskini önlemek amaçlanmıştır.

Projemiz EPDK AR-GE fonundan desteklenmektedir. Bartın Üniversitesi ve Bartın Orman İşletme Müdürlüğü projeye destek vermektedir. Proje süresi 14 aydır ve 2020 Kasım ayı sonunda projenin tamamlanması planlanmaktadır.

Proje kapsamında bölgenin ekolojik koşullarına uygun ağaç türleri üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmiş ve su tutma oranının yüksek olması, boylarının fazla uzamaması, yörenin klimatik ve edafik özelliklerine uygun olması ve kırsal kalkınma için ekonomik getirisi olan bir bitki olması nedeniyle defne bitkisinin dikilmesine karar verilmiştir.

25 Kasım 2019 tarihinde Bartın ilinde belirlenmiş alanda 5.500 adet defne fidanı dikimi gerçekleştirilmiş ve proje süresince bitki gelişimleri drone ile izlenmiştir. Tamamlama dikimleri ile kuruyan, zarar gören defnelerin yerine yenileri dikilmiştir. Yapılan çalışmalar ve bitki gelişim durumları derlenerek 2020 Kasım ayında düzenlenecek olan Uluslararası Enerji, Ekonomi ve Güvenlik Kongresi’nde sunulacaktır.

Temelde bu projemiz ile enerji hatları ve çevre için riskli olabilecek durumları ağaç dikerek engellemeye çalışıyoruz.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. AYRINTILARI İNCELEYİN