×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


Sürdürülebilirlik

Öncelikli Konular

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz önceliklendirme analizi sonuçlarını tekrar gözden geçirerek birlikte yönetebileceğimiz konuları değerlendirdik. En öncelikli iki konumuz olan Kesintisiz Enerji ve Enerji Tedarikinde Risk Yönetimi ve Arz Güvenliği konularının kapsamını yeniden tanımladık ve bir başlıkta birleştirerek en etkin şekilde yönetmeye karar verdik. Aynı zamanda Paydaş Diyaloğu ve İş Birlikleri başlıklarını Paydaş Yönetimi altında topladık.

2018’DE NE YAPMIŞTIK?
Sürdürülebilirlik yatırımlarına yön verecek öncelikli konuları AA1000 Paydaş Katılım Standardına uygun olarak katılımcı paydaş analizi aracılığı ile belirledik. Hem Enerjisa çalışanlarının beklentilerini hem de uluslararası organizasyonlar, finansal kuruluşlar, iştirakler, iş ortakları ve kamu kurumlarının aralarında bulunduğu çeşitli dış paydaşların görüşlerini aldık. Paydaşların %51’i çalışmaya katıldı. Ayrıca enerji ve dağıtım/satış sektörüne yön veren dış trendleri değerlendirdik ve Dünya Ekonomik Forumu’nun işaret ettiği küresel riskleri, elektrik sektörünün geleceğine dair öngörüleri SASB’nin (Sürdürülebilirlik Muhasebe Standartları Kurulu) sektöre özel hazırladığı öncelikli konuları ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını değerlendirdik.

Her bir konunun Enerjisa için önceliğini değerlendirirken, Enerjisa Enerji’nin strateji ve hedeflerini ana sermayedarları olan Sabancı Holding ve E.ON’un staretejileri ile birlikte ele aldık ve Enerjisa Enerji A.Ş. Liderlik Takımı üyelerinden oluşan üst yönetimin de görüşlerine yer verdik. Buna ek olarak SASB’nin öncelikli konuları belirlemede önerdiği, her konuyu farklı etkiler ve fırsatlar bakımından ele almaya imkan veren etki analizi metodolojisini kullandık. Entegre yaklaşım için önemli olan bu metotla finansal, yasal, inovasyon ve rekabet açısından ön plana çıkan risk ve fırsatları değerlendirdik. 1. Kesintisiz Enerji
 2. İş Sağlığı ve Güvenliği
 3. Finansal Performans
 4. Erişilebilir Enerji
 5. Akıllı Teknolojiler
 6. Müşteri Odaklılık ve Müşteri Memnuniyeti
 7. Mobil Çözümler
 8. Yetenek Yönetimi
 9. Paydaş Yönetimi
 10. Kayıp-Kaçak Oranları
 11. İklim Değişikliği ve Karbon Yönetimi
 12. Etik ve Şeffaflık
 13. Veri Güvenliği
 14. Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele
 15. Yerel Kalkınmaya Katkı
 16. Çalışan ve İnsan Hakları
 17. Atık Yönetimi
 18. Çalışan Memnuniyeti ve Bağlılığı
 19. Su Yönetimi
 20. Enerji Fiyatlandırmasında Şeffaflık
 21. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği
 22. Biyoçeşitlilik


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. AYRINTILARI İNCELEYİN