×

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için internet tarayıcınızı tam ekran olarak kullanınız.


İşimin Enerjisi

Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisi ile ilgili broşürümüze ulaşmak için tıklayınız.

Güneş enerjisi santralleri nasıl çalışır, şirketinize faydaları nelerdir, güneş enerjisi santral kurulumu nasıl işler?


Güneş Enerjisi Nedir?
Güneş enerjisi; Güneş’ten gelen ışınların, özel teknolojiler kullanılarak, elektrik enerjisine dönüştürülmesidir. Güneş enerjisi dünyadaki en bol ve temiz enerjidir. Çevreyi kirletmez, gürültüsüzdür. Yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerjidir.

Güneş enerjisi, bugün genel küresel enerji kullanımının yalnızca küçük bir miktarını oluştursa da güneş panelleri kurmanın maliyeti giderek düşmektedir. Bu sebeple güneş enerjisi gün geçtikçe daha fazla alanda, daha fazla şirket ve evde kullanılmaktadır. Peki bu sistemler nasıl çalışır?


Güneş Enerji Sistemleri Nasıl Çalışır?
Güneş, sadece gündüzleri ışık kaynağı olmaktan daha fazlasıdır. Dünya'ya ulaşan her Güneş ışığı parçacığı -fotonlar- gezegenimizi besleyen enerjiyi içerir. Güneş panelleri, güneş enerjisini fotovoltaik etki olarak adlandırılan bir işlemle kullanılabilir elektriğe dönüştürür. Üretilen elektrik ilişkili tüketim tesisinde tüketilir.

Teorik olarak dünyaya bir saatte çarpan güneş ışınları neredeyse bir yıl boyunca tüm dünyanın ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir. Güneş enerjisinden yararlanmanın birçok yolu vardır.


Güneş Enerji Sistemleri ile Güneş Enerjisinden Nasıl Yararlanılır?
Bu enerjinin en yaygın kullanım aracı güneş panelleridir. Güneş enerji panelleri ile güneş enerji sistemleri kurulur. Güneş panelleri aracılığıyla güneş enerjisi elektriğe dönüşür. Güneş enerjisinin avantajları saymakla bitmez.


Güneş Enerjisi Neden Önemlidir?
Güneş panelleri kurmak hem fosil yakıtlara bağımlılığı azaltır hem de elektrik faturalarından tasarruf etmeyi sağlar. Şirketinizin üretim operasyonlarına enerji sağlayabilecek kadar çok adetli güneş panelleri kurulduğu takdirde enerji faturasından tasarruf edebilirsiniz. İş yerlerinde ve fabrikalarda güneş panelleri kullanmak bu anlamda birçok fayda sağlamaktadır.


Güneş Enerji Sistemleri Şirketinize Ne Fayda Sağlar?
Günümüzde kullandığımız elektrik kaynaklarının çoğu, karbondioksit kaynaklı olarak doğaya zararlı atık çıkaran fosil yakıtlardır. Oysa güneş enerjisi, kirliliğe yol açmayan en temiz enerji kaynağıdır ve doğaya zarar vermez. Enerjisa güneş enerjisi dönüşümünü hızlı, etkin ve kolay bir şekilde gerçekleştirir. Elektrik giderlerinde tasarruf sağlar. Tüm dönüşüm yatırımlarını bizzat Enerjisa sağlar. Güneş panellerinin bakım maliyetleri düşük olduğundan şirketiniz uzun yıllar tasarruf eder. O halde güneş enerji sistemlerinin şirketinize sağlayacağı faydaları yakından inceleyelim.


Güneş Enerjisi Sistemlerinin Şirketinize Sağlayacağı 6 Fayda
1. Yatırım Bedeli Ödemeden Güneş Enerjisi Dönüşümü Gerçekleştirin
Enerjisa, Güneş enerjisi dönüşümü için gerekli yatırımın finansmanını üstlenir. Güneş enerji sistemi kurulumu öncesinde saha çalışmaları yapar, çözüm projesi geliştirir, uygular ve kullanım süreci boyunca işletim desteği verir. Enerjisa ESCO iş modeli adı altında geliştirilen işleyiş şöyledir; şirketiniz ile Enerjisa arasında uzun vadeli bir sözleşme yapılır. Enerjisa, sözleşmede belirtilen iş bedeli üzerinden ödeme alır. Bu geri ödeme planı, üretilen enerji kWh miktarına göre belirlenir. Yani kurulan güneş enerji sisteminin performansına bağlıdır. Bu kontrat süresince güneş enerjisi dönüşümünüzün her aşamasında Enerjisa ücretsiz danışmanlık verir, size yol gösterir.


2. Güneş Enerjisi Dönüşümü ile Elektriğinizi Tükettiğiniz Yerde Üretin, Paranız Cebinizde Kalsın
Elektrik tüketiminizin tamamını Enerjisa’nın kurduğu güneş enerji sistemleri ile gerçekleştirdiğinizde, kendi elektriğinizi üretmeye başlarsınız. Güneş panelleriniz sayesinde ne kadar çok enerji üretirseniz, elektrik dağıtım şirketinden o kadar az elektrik satın alma ihtiyacı duyarsınız. Böylece elektrik dağıtım şirketlerine bağımlılığınız azalır, tasarruf edersiniz. Ayrıca, işinizin elektrik kesintisi yüzünden aksamasının da önüne geçersiniz. Eğer güneş enerjisi sisteminiz tüketim ihtiyacından daha fazla enerji üretiyorsa, bu enerji şebekeye geri satılabilir ve işletmeniz için bir gelir kaynağı olabilir. Dahası, çatınıza ya da arazinize kurulan güneş panelleri minimum yer kapladığından işinizin bulunduğu yeri ve binayı en etkin şekilde kullanmaya başlarsınız.


3. Elektrik Fiyatının En Pahalı Olduğu Saatlerde Güneş Enerjisi ile Tasarruf Edin
Enerji talebinin yüksek olduğu saatlerde güneş enerjisi maksimum üretim kapasitesine ulaşır. Böylece, güneş enerjisi kullanarak elektrik fiyatının en pahalı olduğu saatlerde kendi elektriğinizi üretir ve enerji giderlerinizi azaltır, tasarruf sağlarsınız.


4. Güneş Enerjisi Sistemleri ile Doğayı Koruyun
Güneş enerjisi, diğer enerji kaynaklarına kıyasla doğaya olumsuz etkisi bulunmayan bir doğal enerji kaynağıdır. Sera gazı üretmez ve su kaynaklarını kirletmez. Örneğin bir nükleer santral elektrik üretmek için güneş enerjisi santralinden yirmi kat daha fazla suya ihtiyaç duyar. Güneş enerjisi üretimi ise buna ihtiyaç duymaz, herhangi bir gürültü yaratmaz ve kentsel alanlarda çevreye rahatsızlık vermez.


5. Düşük Bakım Maliyetleri ile Uzun Yıllar Boyunca Tasarruf Edin
Güneş enerjisi sistemlerinin bakım maliyeti düşüktür. Güneş panellerinin ömrü uzundur ve 25 yıla varan ürün ve performans garantileri vardır. Paneller yılda sadece birkaç kez temizleme ile verimliliklerini korur. Bunun yanında güneş panellerinde hareketli parça olmadığı için aşınma ve yıpranma söz konusu değildir. Bu nedenle düşük bakım maliyetleri ile uzun yıllar tasarruf edersiniz. Son olarak, Enerjisa kontrat süresince servis ve bakım hizmeti verir ve ekstra bir masraf yapmanıza gerek kalmaz.


6. Tükenmez Enerji Kaynağına Yatırım Yapın
Güneş panelleri, Türkiye’nin pek çok bölgesinde kullanılabilir ve güneş enerjisi her gün mevcuttur. Diğer enerji kaynaklarının aksine, güneş enerjisini tüketmek mümkün değildir. Tükenmez ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisine yatırım yaparak sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunursunuz.

Peki güneş enerji santralleri nasıl kurulur?


Güneş Enerji Sistemleri Kurulumu
Enerjisa Güneş Enerji Sistemi projelerinizi üç aşamada gerçekleştirir. Bu aşamalar keşif, teklif ve kurulum aşamalarıdır. Enerjisa ekipleri öncelikle saha ziyareti ve ön analiz yapar. Sonrasında size özel çözümler sunar, projelendirir, performansı referans alan iş modelleri ile teklif sunar ve tasarlanan projeyi uygular. Üstelik sözleşme boyunca santralin bakımını ekstra bir maliyet talep etmeden üstlenir. Kurulum üç aşamada gerçekleşir.


1. Keşif
Keşif aşamasında işletmenizin bulunduğu bölgenin ne kadar güneş ışığı aldığı, işletmenizin enerji tüketim miktarı ve çatı veya arazinizin güneş panelleri kurulumuna elverişli olup olmadığı incelenmelidir. Bunun için Enerjisa uzman ekipleri işletmenizi ziyaret ederek saha çalışması ve keşif yapar. Gerekli tüm veriler (fotoğraf, kayıt, belge ve inşaat planları) temin edildiği takdirde saha çalışması yapmadan da teklif aşamasına geçilebilir. Enerjisa’nın uzman ekipleri saha çalışması aşamasında kurulum yapılacak bölgeye, santral tasarımına ve diğer faktörlere bağlı olarak üretim kapasitesini belirler. Tüm dünyada kabul gören simülasyon programları ile santralin potansiyel üretim kapasitesini hesaplar.


2. Teklif
Keşif aşamasında gerekli olan belgeler paylaşılmışsa ve ön koşullar güneş enerjisi santral kurulumuna elverişli ise; Enerjisa size özel çözümler üretir, projelendirir ve projeye özel olarak performansını referans alan bir sözleşme hazırlar. ESCO modeli, güneş enerji santralinizin performansını garanti eder. Gelecekteki iş genişletme projeksiyonlarınıza göre, güneş enerji santrali kurulumunun işletmeniz için elde edeceği finansal avantajları öngörü hazırlayarak paylaşır. Enerji dönüşümü için gerekli olan yatırımı Enerjisa karşılar ya da isteğe ve şartlara bağlı olarak Enerjisa yatırımınızın finansmanına ortak olur. Enerjisa ESCO modeli kapsamında imzalanan Enerji Performansı Sözleşmesi (EPS)* ile belirlenen bedel üzerinden, sözleşme boyunca aylık ödemeler alır.

* Enerjisa, Enerji Performansı Sözleşme Modeli (EPS) dahilinde öngörülen tasarruf üzerinden bir geri ödeme modeli oluşturur, yenilenen veya iyileştirilen ekipmanın performansını garanti eder.


3. Kurulum
Teklif, sözleşme, yasal izin süreçleri ve kurulum dahil olmak santraller 6-8 ay sürede işletime hazır hale gelir. Enerjisa, projelendirme ve teknik danışmanlığı ek bir ücret talep etmeden üstlenir. Enerjisa, Enerji Performansı Sözleşmesi (EPS) süresince Güneş Enerjisi Sistemlerinin (GES) tüm bakımlarını üstlenir ve size herhangi ek bir maliyet yansıtmaz.

Peki her işletme güneş enerjisi kullanabilir mi?


Şirketiniz Güneş Enerjisi Kullanmaya Uygun mu?
İşletmenize güneş paneli kurmanın verimli olup olmayacağını çeşitli faktörler belirler. Bunlardan en önemlisi iş yerinizin bulunduğu bölgenin ne kadar güneş ışığı aldığıdır. İşletmenizin mevcut elektrik tüketimi, çatı ve arazinizin güneş panelleri kurmaya elverişli olup olmaması da önemlidir. Örneğin bazı tesislerin çatı ve arazilerinde kurulum kolay olabiliyorken, dik eğimli çatı ve arazilerde güneş panellerinin kurulumu zorlaşabilir.


Kısaca güneş enerjisi dönüşümünde belirleyici olan faktörler aşağıdaki gibidir:


 • İşletmenin bulunduğu bölgenin ne kadar güneş ışığı aldığı,
 • İşletmenizin enerji tüketim miktarı, elektrik abonelik sözleşme gücü
 • Çatı ve arazi tipi büyüklüğünün güneş panelleri kurulumuna elverişli olup olmaması.
Güneş Enerjisi Dönüşümüne Nasıl Karar Verirsiniz?
İşletmenizin güneş enerjisi sistemleri için uygunluğunu, aşağıdaki sorulara göre değerlendirebilirsiniz. Eğer aşağıda sıralanan sorulardan bazılarına ‘Evet’ cevabı veriyorsanız, Enerjisa ekipleri ile iletişime geçebilirsiniz.


Güneş Enerjisi Dönüşümü
1
Güneş enerjisi sistemi kurulumu, işletmenizin finansal ve sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmede yardımcı olacak mı?
2
Güneş enerjisi kullanımı için tesisiniz uygun mu? (Kurulum planlanan yer; dayanım, ışınım, eğim, alan vb. konularda yeterlilikleri sağlanıyor mu, ilgili yönetmeliklere uygun mu?)
3
İşletme maliyetlerinizde elektrik giderlerinin oranı yüksek mi?
4
Çevreye duyarlı olmak kurumunuzun profiline fayda sağlayacak mı?
İşletmenizin güneş enerjisi dönüşümünü gerçekleştirebileceğinize karar verdiğinizi varsayalım. İşte Enerjsa bu aşamada devreye girer.

Enerjisa’nın Güneş Enerjisi Sistemleri Kurulumu İçin Atacağı 5 Adım
Güneş Enerjisi Sistemleri Kurulumu için 5 Adım
1
Saha keşifleri tarafımızca yapılarak, güneş enerji tesisi ve yardımcı ekipmanların kurulumu için uygunluk değerlendirilir.
2
İşletmenizin enerji tüketim analizinizi yaparak tesisinize kurulacak teknik fizibilite çalışmasını gerçekleştirir.
3
Gelecekteki iş genişleme projeksiyonlarınızı, güneş enerjisinin finansal avantajlarını ölçer.
4
İşletmenizi ziyaret ederek saha çalışması ve keşif yapar.
5
Fotoğraf, kayıt, belge ve inşaat planları ile işletmenizin en az altı aylık elektrik faturalarının dökümünü temin eder. 
Eğer işletmeniz güneş enerjisi dönüşümüne uygunsa Enerjisa Enerji Performansı sözleşmesi hazırlar.


Enerji Performansı Sözleşmesi Nedir?
Enerjisa güneş enerjisi dönüşümü, Enerji Performansı Sözleşmesi (EPS) ile işler. EPS, proje uygulaması sonrasında sağlanacak enerji tasarrufuna dayanan sözleşmedir. Enerjisa, Enerji Performansı Sözleşme Modeli (EPS) dahilinde öngörülen tasarruf üzerinden bir geri ödeme modeli oluşturur, yenilenen veya iyileştirilen ekipmanın performansını garanti eder.

Enerjisa, EPS ile güneş enerjisi dönüşümü için gerekli olan yatırımının finansmanı sağlar veya yatırım finansmanınıza ortak olur. Enerjisa tesislerinizin enerji denetimini gerçekleştirir, çözümler sunar, projelendirir, bu projeye uyumlu sözleşme (EPS) sunar ve projeyi uygular.


Kısaca Enerji Performansı Sözleşmeleri
 • Enerji Performansı Sözleşmeleri güneş enerjisi dönüşümden elde edeceğiniz tasarruf miktarını öngörür ve sistemin performansı üzerinden geri ödeme planı çıkartır.
 • EPS modelinde imzalanan kontrat, elde edilen enerji tasarrufuna ve dolayısıyla performansa doğrudan bağlıdır. EPS’ler, sözleşme süresince güneş enerji santralinin performansına bağlı olarak Enerjisa’ya aylık geri ödemelerinizi belirler.
 • Enerjisa sözleşme süresince operasyonların sorumluluğunu üstlenir.


EPS’ler nasıl hazırlanır?


Enerji Performansı Sözleşmesi Nasıl İşler?
 • Enerjisa, işletmenizin güneş enerjisi dönüşümüne uygun olup olmadığını belirler.
 • Enerjisa tesislerinizin enerji denetimini gerçekleştirir, çözümler geliştirir, projelendirir ve uygular.
 • Enerjisa Enerji Performansı Sözleşmeleri ile güneş santrali kurar, performansı ve tasarrufunuzu garanti eder.
 • Proje süresince elde edilen elektrik tasarrufundan daha az olması amaçlanan geri ödemelerin koşullarını belirler. (EPS'ler, projeye bağlı olarak minimum 4-10 yıllık sürelerle yapılır.)
 • Enerjisa dönüşüm için gerekli olan teknik ve mali riski üstlenir.
 • Enerjisa uzman ekipleri, EPS süresince santralin işletme ve bakımını ücretsiz olarak yapar.


5 Adımda Enerji Performansı Sözleşmeleri (EPS)
 1. Enerjisa işletmenizin enerji dönüşümü için uygun olup olmadığını saptar.
 2. Güneş Enerjisi tesisinden üretilecek enerji miktarı ve sağlanacak performansı hesaplar.
 3. Enerjisa, Enerji Performans Sözleşmesi koşullarını saptar, müşterisine onaylatır.
 4. Enerji dönüşümü için gerekli olan yatırımı Enerjisa karşılar ya da isteğe ve şartlara bağlı olarak Enerjisa yatırımın finansmanına ortak olur.
 5. Enerjisa projelendirme, finansman, dönüşüm uygulaması, enerji yönetimi ve bakım işlerini üstlenir.


Enerjisa ile EPS yaptınız, peki güneş enerjisi dönüşümü işletmenize ne tip kazançlar sağlayacak?


İşletmenizin Güneş Enerjisi Dönüşümünü Şimdi Gerçekleştirmeniz İçin 7 Sebep
1.Güneş Enerjisi Dönüşümü ile Tasarruf Edin
Güneş Enerjisi dönüşümü ile elektrik gideriniz azalacak, böylece maliyetlerinizde tasarruf sağlayacaksınız. İşinizde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi tükettiğiniz yerde üreterek sadece tasarruf etmekle kalmaz, işletmenizde ürettiğiniz ekstra enerjiyi şebekeye satarak kar edebilirsiniz.


2. Performansınızı Garantileyin
Enerjisa’nın ESCO modelinin garantisi altında güneş enerji dönüşümünü gerçekleştirdiğinizde, sistem kendi masraflarını karşılayacak hale gelir. Enerjisa ESCO iş modeliyle, yatırım finansmanı sağladığı projelerde performans garantisi verir. Bu tasarruf enerji dönüşümünüzün yatırım maliyetlerini geri öder. ESCO modeli ile Enerjisa, sizin gerçek bir çözüm ortağınız olur. Gerçekleştireceğiniz dönüşümün başarısı sizin olduğu kadar bizim için de önemlidir.


3. Yatırımın Finansmanını Bize Bırakın
Enerjisa bu yola sizinle beraber çıkar. Enerjisa sizin için uygulanacak projenin verimliliğini sağlar ve projenin yatırım finansmanını üstlenir. Bu sebeple başarınız başarımızdır. Güneş enerjisi dönüşümü konusunda uzman ekibimiz sürecin her aşamasında sizinledir.


4. Güneş Enerjisi Sistemleri ile İşinize ve Markanıza Değer Katın
İşletmenizde güneş enerjisi kullanmak, kurumunuzun değerini önemli ölçüde artırır. Şirketinizi öncü, ileri görüşlü ve sosyal sorumluluk sahibi kılar. Markanızın değerini ve itibarınızı artırmakla kalmaz, sürdürülebilir enerji dönüşümü ile sizi değişen dünyanın öncü şirketleri arasına sokar.


5. Ücretsiz Elektrik Kaynağından Uzun Yıllar Yararlanın
Şirketinizi güneş enerjisi kullanımına geçirmenin önemli bir faydası da güneş enerjisi panellerinin uzun ömürlü olmasıdır. Güneş panellerinin uzun süreli garantileri vardır, Enerjisa’nın kullandığı güneş panelleri 25 sene performans garantilidir.


6. Geleceğimize Katkıda Bulunun
Şirketinizin dönüşümünü sağladığınızda güneş enerjisi üreticisi olarak, yaygın olarak kullanılan fosil yakıtlara bağımlılığınızı düşürecek, zararlı CO-2 gaz salınımını engelleyecek, karbon ayak izinizi azaltacak, doğayı koruyacaksınız. Güneş enerjisi kullanarak sonraki nesillere daha temiz bir dünya bırakmaya katkıda bulunacaksınız. Dahası, toplumun bütün kesimlerinin iş yerlerinden beklediği sorumluluğu üstlenerek itibarınızı artırıp markanıza değer katacaksınız.


7. Güvenilir ve Düşük Bakım Maliyetli Enerji Kaynağından Yararlanın
Güneş panelleri güvenilirdir ve düşük bakım maliyetleri vardır. Periyodik bakımlar yaptırmanız yeterli olacaktır. Güneş Enerjisi tükenmez, temiz ve gürültüsüz enerji kaynağıdır. Ayrıca, atıl durumdaki çatı veya varsa uygun araziniz güneşten enerji üretiminde kullanılarak, kaynaklarınızın daha verimli değerlendirilmesi sağlanır.


Enerjisa Güneş Enerjisi Başarı Hikayesi
Sabancı Üniversitesi, çevreci yaklaşımını yeşil enerji ile hayata geçirirken Enerjisa İşimin Enerjisi çözümlerinden Güneş Enerjisi ve Kojenerasyon Çözümleri’ni tercih etti. İşimin Enerjisi ile sen de işinin enerjisini ve verimliliğini arttır, işine güç kat.


Güneş Enerji Sistemleri ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular
1. Güneş enerji sistemleri ne kadar sürede kurulur?
Teklif, sözleşme, yasal izin süreçleri ve kurulum dahil olmak üzere, santraller 6-8 ay sürede işletime hazır hale gelir.
2. Proje nasıl hayata geçer ve ödeme yöntemleri nelerdir?
Güneş Enerjisi Santrallerinin kurulumu, Enerji Performansı Sözleşmeleri (EPS) ile işler. Enerjisa güneş enerjisi dönüşümü için gerekli yatırımın finansmanını karşılar veya yatırımın finansmanına ortak olur. Müşterilerimiz, elde edecekleri elektrik tasarrufunun bir kısmını aylık ödemelerle Enerjisa’ya öderler. Bu ödemeler her proje için ayrı hesaplanır ve EPS’de belirlenir.
3. Saha ziyareti yapılması gerekli midir?
Fizibilite çalışması için gerekli bilgilerin eksiksiz paylaşılması halinde, Enerjisa saha ziyaretine gerek duymadan da teklif sunabilir. Ancak bazı projeler için saha ziyareti gereklidir. Müşterimizin bizlerle paylaşacağı belgeler incelenip saha ziyareti yapılıp yapılmayacağına karar verilir.
4. Ürünlerin garantisi var mı?
Evet. Üreticilerin sunmuş olduğu garanti süreleri müşteriye yansıtılır. Güneş panellerinin marka, model ve ürün çeşidine göre garanti süreleri değişmektedir.
5. GES kurulumu gerçekleştikten sonra periyodik bakım gerekir mi?
Evet, güneş enerjisi santralleri sık bakım gerektirmese de dönemsel olarak bakım ve temizlik yapıldığında verim ve dayanıklılıkları artar. Enerjisa, Enerji Performansı Sözleşmesi süresince sistemin tüm bakımlarını üstlenir.
6. Güneş Enerjisi Santralinin çalışma dönemi ve kontrat süresi boyunca servis ve bakım masrafları kime aittir?
Enerjisa sözleşme süresince müşterilerine herhangi ek bir maliyet yansıtmadan servis ve bakım masraflarını üstlenir. Sözleşme sona erdikten sonra ise müşterilerimiz piyasada işletme ve bakım hizmeti veren dilediği bir firmayla çalışabilir.
7. Güneş Enerjisi Santrali kurulumu tamamlandıktan sonra sahada teknik elemana ihtiyaç var mıdır?
Kurulum sonrası sahada tam zamanlı bir teknisyene ihtiyaç yoktur. Ancak, Enerjisa kurduğu Güneş Enerjisi Sistemini uzaktan izler ve performansını sürekli takip eder. Ayrıca arıza olduğunda ve periyodik bakım için Enerjisa teknisyenleri ve bakım ekipleri tesisi ziyaret eder.
8. Proje için banka kredisi kullanılabilir mi, teşvik ya da hibe opsiyonları mevcut mu?
Enerji Performans Sözleşmeleri modelinde müşterilerimizin banka kredisi ya da başka finansman araçlarını kullanmalarına gerek yoktur. Müşterinin tercihine göre projenin yatırım maliyetinin tamamını veya bir kısmını Enerjisa üstlenir.
9. Lisanslı ya da lisanssız üretim opsiyonlarından hangisi ile süreci ilerletmeliyim, farklılıkları ve avantajları nelerdir?
‘Enerjisa Müşteri Çözümleri’nin önerisi lisanssız elektrik üretim santralleridir. Lisanslı elektrik üretim santralleri mevzuatı daha detaylı ve kurulum süreci uzundur. Ayrıca lisanslı elektrik üretim santralleri kurulum hakkı ancak devletin belirli dönemlerde ilan ettiği ihaleler ve yarışmalar vasıtasıyla gerçekleşir. Enerjisa, öncelikli olarak lisanssız elektrik üretim seçeneğini önerir.
10. Maksimum kaç kW/MW kurulum yapılabilir?
Lisanssız Üretim yönetmeliğine göre elektrik bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü kurulum kapasitesinin üst limitini belirler. Enerjisa, kurulacak Güneş Enerjisi Santralinin kapasitesini ve gücünü saha çalışması sonucunda belirler. Çatının veya arazinin büyüklüğü de elektrik üretim kapasitesini etkileyen faktörlerdir.
11. Kurulan Güneş Enerjisi Santrali ne kadar üretim yapabilir?
Saha çalışması aşamasında kurulum yapılacak bölgeye, santral tasarımına, kurulum gücüne ve diğer faktörlere bağlı olarak üretim kapasitesi belirlenir. Tüm dünyada kabul gören simülasyon programları ile santralin üretim kapasitesi kurulum öncesi müşteriye tanıtılır.
12. İnşaat halinde bulunan bir yapıya kurulum gerçekleştirebilir miyiz?
Projelendirilecek binaya ait kalıcı bir elektrik aboneliği bulunması ve GES kurulumu planlanan alanın inşaasının tamamlanmasından sonra santral kurulumu yapılabilir.
13. Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelere de Güneş Enerjisi Santrali kurulabilir mi?
Evet, OSB'lere de Güneş Enerji Santrali kurulabilir.
14. Müşteri Lisanssız Güneş Enerjisi Santrali kurulumu sonrasında ‘Güneş Enerjisi Santrali’nden şebekeye elektrik vererek enerji satışı yapabilir mi?
Mevcut mevzuat kapsamında, aylık mahsuplaşma sonucunda üretilen enerji tüketilen enerjiden fazla ise, kullanılan ulusal aktif enerji tarifesi üzerinden satış yapılabilir.
15. Müşteri Güneş Enerjisi Santrali kurulumu sonrasında ‘Arazi Tipi Projeler’ için şebekeye elektrik vererek enerji satışı yapabilir mi?
Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’ne göre ‘Arazi Tipi Projelerde’ üretilen enerji aylık olarak mahsuplaştırılabilmekte, üretilen enerjinin fazlası şebekeye verilerek YEKDEM kapsamında değerlendirilebilmektedir.
Hemen Başvur
 • Lütfen ad soyad giriniz.
 • Geçersiz cep numarası.
 • Geçersiz Email adresi.
Talebiniz alınmıştır. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Teşekkürler.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. AYRINTILARI İNCELEYİN