Sürdürülebilirlik | Eğitim
MENU

Sürdürülebilirlik | Eğitim

Enerjisa Okul Yenileme Çalışmaları
 • Enerjisalıların özverili çalışmaları ile geleneksel hale gelen ve bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen okul yenileme çalışmalarımız 2009 yılında 15 okulla başladı ve bugün  154 okula ulaştı.

  Şehir merkezlerinden uzak, inşa edildiği yıllardan bugüne kadar renovasyon geçirmemiş, kullanıma uygun olmayan bu okullarda yaptığımız yenileme çalışmaları ve donanım destekleri sayesinde, öğrencilerin daha iyi koşullarda eğitim görmesini sağlıyoruz.

  Bu projede ihtiyaç sahibi okulların belirlenmesi, tadilat çalışmalarının takibi, tedarikçilerin belirlenmesi, kontrollerin sağlanması, evrakların düzenlenmesi ve benzeri süreçler tüm lokasyonlardan Enerjisalıların
   desteği ile yürütülür. Enerjisalılar tarafından her sene kırtasiye, temizlik ve oyun malzemelerinin bulunduğu okul çantaları ve klasörleri ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılır. Bugüne kadar Artvin, Adana, K. Maraş, Balıkesir, Çanakkale, Mersin, Trabzon, Muş, Antalya, Siirt illerindeki ilkokul öğrencilerine 65 binin üzerinde çanta ve klasör dağıtımı gerçekleştirdik.

Enerjisa Enerji Verimliliği Eğitimleri
 • Enerjisa’nın ‘Dünyanın Enerjisini Ben Koruyorum!’ sloganıyla ilköğretim çağındaki çocuklar için 2010 yılından itibaren hayata geçirdiği ‘Enerji Verimliliği Eğitimleri’ sosyal sorumluluk projesi ile enerji verimliliğinin önemini tiyatro gösterisi ve oyunlar ile anlatılıyor.

  Enerjisa olarak bu proje sayesinde, verimlilik ile çevrenin korunması ve enerjinin sürdürülebilir kılınması yönünde çocukları bilinçlendirerek geleceği yeniden tesis ediyoruz.

   


  Sosyal sorumluluk platformumuz olan ve gönüllü çalışanlarımızdan oluşan “Enerjik Gönüller” in destekleriyle verilen Enerji Verimliliği Eğitimlerimiz, bugüne kadar 520 okulda 250 bin öğrenciye ulaştı.

  Bugüne kadar Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı, Kastamonu, Ankara, Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin ve İstanbul gibi birçok ilde verilen eğitim çalışmalarımız 2016 yılında da, Ekim ve Kasım aylarında Adana, Kırıkkale, Çankırı, Ankara, Tarsus ve İstanbul illerinde gerçekleştirildi. Enerjik Gönüllerimiz tarafından enerji verimliliği ve tasarrufu eğitimi verilirken, profesyonel oyuncular tarafından da sergilenen tiyatro oyunu ile öğrendikleri bilgiler eğlenceli bir şekilde pekiştiriliyor.

  Çocuklara aynı zamanda www.enerjimikoruyorum.org web sitesi aracılığı ile de ulaşıyoruz.  Websitesini ziyaret eden çocuklar, onlara özel hazırlanmış animasyon ve seslendirmeler sayesinde dünyanın enerji kaynakları hakkında bilgileri ve sınırlı olan kaynakları nasıl koruyabileceklerini oyun eşliğinde keyifle öğrenebiliyor. Enerjisa’nın yaptığı bu çalışmalar ile çocuklar “Dünyanın enerjisini ben koruyorum!” diyor ve sürdürülebilir büyümenin küçük elçileri oluyor.

  2015 yılında, bu projemizle JCI'ın düzenlediği sosyal sorumluluk projeleri yarışmasında 'En İyi KSS Projesi Ödülü'nü alırken; bu sene de 2016 Stevie Ödülleri programında 'Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü'ne layık görüldük.

Enerjisa Teknisyen Okulu
 • mez

  Enerjisa olarak, 2012 yılında hayata geçirdiğimiz Teknisyen Okulu (TOK) projesiyle; tecrübesi olmayan ancak yüksek potansiyelli ve öğrenmeye açık teknisyen adaylarını yetiştirerek enerji sektörüne iş gücü kazandırıyoruz.

  2012-2013 yıllarında Türkiye genelinde yürüttüğümüz projeye 9.000’e yakın başvuru aldık ve eğitimler sonrası 100’e yakın teknisyen mezunumuza hidroelektrik ve doğal gaz santrallerimizde iş olanağı sağladık.  2014 yılında ise Tufanbeyli’ye özel geliştirilen projeyle birlikte 14 teknisyenimiz daha Tufanbeyli Termik Santrali’nde iş başı yapmıştır. Enerjisa’nın ilk 2 kadın teknisyeni de Tufanbeyli’de aynı şekilde görev yapıyor.

  Enerjisa Teknisyen Okulu eğitimleri, Enerjisa çalışanı olan mühendis ve yöneticilerden oluşan 27 farklı eğitmen tarafından 98 farklı ders müfredatında verilmektedir.