Basın Bültenleri
MENU

Enerjisa “teknisyen okulu projesi” ile önce eğitiyor , sonra iş sahibi yapıyor.

ENERJİSA “TEKNİSYEN OKULU PROJESİ” İLE ÖNCE EĞİTİYOR , SONRA İŞ SAHİBİ YAPIYOR.
 
ENERJİSA’NIN ÖDÜLLÜ TEKNİSYEN OKULU PROJESİ YENİ MEZUNLARINI VERDİ.
 
ENERJİSA İŞLETMEYE GİRDİĞİNDE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK YERLİ LİNYİT SANTRALI OLACAK TUFANBEYLİ SANTRALI’NDE ÇALIŞACAK TEKNİSYENLERİNİ YETİŞTİRDİ .
 
ENERJİSA “İŞTE EŞİTLİK” VİZYONU İLE 2 KADIN TEKNİSYEN YETİŞTİRDİ VE İSTİHDAMINI SAĞLADI. 
 
Enerjisa’nın “Türkiye elektrik pazarının lideri olarak, en yetkin çalışanlarla fark yaratan projeleri hayata geçirme” misyonu ile insan kaynağına yaptığı yatırımlardan biri olan Teknisyen Okulu projesi yeni mezunlarını verdi. 
Sektörün ilk ve tek uygulaması olan “Teknisyen Okulu” projesi ile Enerjisa, meslek lisesi veya meslek yüksek okullarının elektrik ve makine bölümlerinden mezun olmuş, sektör tecrübesi bulunmayan ve kırsal bölgelerde yaşayan genç nüfusun teknik bilgi seviyesini arttıracak eğitim programına dahil ettiği gibi, mezuniyetlerinin ardından istihdam imkanı da sağlıyor.
 
Eğitim ve İstihdam olanağı
14 yeni mezun daha veren ve toplam mezun sayısı yaklaşık 60 olan proje; bu yıl mezunlarının Adana Tufanbeyli’de yapımı devam eden, tamamlandığında Türkiye’nin özel sektör tarafından yapılan en büyük yerli linyit santralı olacak Tufanbeyli Termik Santralı’nda istihdam edilmesi üzere dizayn edildi.
Teknisyen Okulunda eğitim almaya hak kazanan seçili öğrenciler enerji sektörüne yönelik özel olarak tasarlanmış, 2,5 ayı sınıf olmak üzere 6 ay süren yoğun bir eğitim programına dahil oldular. Bu süreçte yaklaşık öğrenciler 100 ayrı dersten oluşan zor bir müfredat kapsamında 500 saat sınıf eğitimi aldı, 50’ye yakın yazılı sınav ve zorlu proje çalışmalarına dahil oldular.
 
 
İşte Eşit Enerjisa’dan kadın teknisyenler
 
Enerjisa IK ve İş Mükemmelliği Bölüm Başkanı Berna Öztınaz konu ile ilgili: “Enerjisa olarak en iyi, en yetkin insan kaynağı ile çalışıyoruz ve seviyesi ne olursa olsun her çalışanımızın bizim için katma değeri yüksek işler çıkardığını biliyoruz. Bu kapsamda geliştirdiğimiz Teknisyen Okulu projemiz de yetenek gelişimi programlarımızın bir parçası olduğu kadar kırsal bölgelerde istihdam sağlaması sebebiyle de çok kıymetli bir çalışma.
Biz enerji sektörünün “erkek işi” olarak algılanmasının karşısında duruyoruz, işin cinsiyetinin olmadığına inanıyoruz. Bu kapsamda geliştirdiğimiz İşte Eşitlik vizyonumuzu her işimizde olduğu gibi Teknisyen Okulu projemiz için de uyguladık ve adaylar arasından seçtiğimiz 2 tane kızımızı teknisyen olarak mezun ettik. Gurur duyduğumuz bu kızlarımız Sultan ve Gökben, artık Tufanbeyli Santralı’mızda çalışacak, mesleklerini hiç bir engel olmadan icra edecekler.” dedi.
GÖRSEL DOSYALAR