Basın Bültenleri
MENU

Enerjisa Dağpazarı Rüzgar Santrali Üretime Başladı

ENERJİSA, 39 MW GÜCÜNDE MERSİN’İN MUT İLÇESİNDE KURULAN İKİNCİ RÜZGAR SANTRALİNİ 20 MAYIS 2012 İTİBARİYLE DEVREYE ALDI.
 
 
Yıllık tahmini üretimi 129 GWh  olan ve 13 adet 3 MW gücündeki rüzgar tirbünlerinden oluşan Enerjisa Dağpazarı Rüzgar Santrali, 2011 yılının ilk çeyreğinde devreye alınan Enerjisa Çanakkale Rüzgar Santrali’nin ardından devreye alınan ikinci santral olarak elektrik üretimine başladı.
 
Turkiye’nin Ulusal Enerji Stratejisi çerçevesinde kaynakların çeşitlendirilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi politikalarına uygun olarak geliştirilen proje, karbon salınımını 70 bin ton civarında azaltarak, çevrenin korunmasına  katkıda bulunuyor.
 
Karbon salınımını azaltmak için enerji üretim portföyünde yenilenebilir enerji kaynaklarını ve mevcut en iyi teknolojiyi değerlendirmeyi hedefleyen Enerjisa, bu doğrultuda faaliyetlerine devam ediyor.
 
 
Enerjisa Üretim
 
Enerjisa Üretim, enerji sektöründeki yeni iş olanaklarını değerlendirmek, kaliteli ve güvenilir enerji tedarikçisi ihtiyacını karşılamak amacıyla 1996 yılında kurulmuştur.
 
Enerjisa Üretim, Kocaeli, Adana, Çanakkale, Mersin ve Bandırma’da faaliyet gösteren toplam 1306 MW kapasiteli beş doğal gaz kombine çevrim santrali ve Antalya, Mersin ve Kahramanmaraş’ta işletmede olan 316 MW kurulu güce sahip  çeşitli hidroelektrik üretim santrallerinin devreye alınması ile birlikte 2012 başı itibariyle toplam 1653 MW kurulu güce ulaşmıştır.
 
Üretim portföyünün stratejik avantaj yaratacak şekilde çeşitlendirilmesi amacıyla yaklaşık 1830 MW kurulu güce sahip 13 hidroelektrik santralinin, 450 MW kurulu gücündeki Tufanbeyli Termik Santrali ve 143 MW kurulu güce sahip Balıkesir Rüzgar Santrali’nin proje ve yapım çalışmaları devam etmektedir.
GÖRSEL DOSYALAR