Basın Bültenleri
MENU

Enerjisa 204 Mw Gücündeki Alpaslan 2 Barajı Ve Hes Projesi’ni Devraldı

19.04.2011
ENERJİSA, MUŞ’TA MURAT NEHRİ ÜZERİNDE KURULACAK OLAN VE TAMAMLANDIĞINDA TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÖZEL SEKTÖR HİDROELEKTRİK SANTRALLARINDAN BİRİSİ OLACAK OLAN 204 MW GÜCÜNDEKİ ALPASLAN 2 BARAJI VE HİDROELEKTRİK SANTRALI PROJESİ LİSANSINI PORTFÖYÜNE EKLEDİ.
 
YILDA 724 GWh ENERJİ ÜRETECEK OLAN SANTRALIN 2016 YILINDA DEVREYE ALINMASI HEDEFLENİYOR.
 
Türkiye elektrik sektörünün lideri olma yolunda hızla ve kararlılıkla ilerleyen Enerjisa, 204 MW kurulu gücündeki Alpaslan 2 Barajı ve Hidroelektrik Santralı Projesi lisansını portföyüne ekledi.
 
2015 yılında en az 5.000 MW kurulu güce ulaşmayı hedefleyen Enerjisa’nın, üretim portföyünü büyütme ve çeşitlendirmeye yönelik faaliyetlerine hız kazandırdığını belirten Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, “Türkiye’nin elektrik enerjisi ihtiyacını en güvenilir ve çevreyle uyumlu bir şekilde karşılamak için yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimimizdeki payını artırmayı hedefliyoruz. 204 MW gücündeki Alpaslan 2 Barajı ve HES projesi lisansını portföyümüze ekleyerek, hidroelektrik yatırımlarımızda büyük bir adım daha attık.” dedi.
 
Hakman, projenin Türkiye’nin elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasına sağlayacağı katkının yanı sıra Muş Ovası’nın sulanması ve bölgede etkin sel ve taşkın kontrolü yapılabilmesi açısından da önemini vurguladı. Alpaslan 2 Barajı ve HES Projesi inşaat ve operasyon süresi boyunca da bölgede ekonomiye ve istihdama önemli katkıda bulunacak.
 
Enerjisa Enerji Üretim A.Ş.
2006 yılından beri hızla büyüyen Enerjisa Üretim A.Ş. portföyü, 2010 yılı sonu itibarıyla işletmede olan, inşa halinde ve mühendislik çalışmaları süren lisanlı projeler olarak 3.677 MW’tır. Bu portföye ek olarak, toplam kurulu gücü 1.035 MW olan projeler ise lisans başvurusu aşamasındadır.
 
 
GÖRSEL DOSYALAR