Basın Bültenleri
MENU

Enerjisa Özaltın-Cengiz Ortaklığını Seçti

ENERJİSA  KÖPRÜ VE MENGE HİDROELEKTRİK SANTRALLARININ İNŞAAT HİZMETLERİ İÇİN

ÖZALTIN-CENGİZ ORTAKLIĞINI SEÇTİ.

 

Sabancı-Verbund ortaklığı olan Enerjisa, Adana’da gerçekleştirilecek olan          145 MW kurulu gücündeki Köprü Barajı ve Hidroelektrik Santralı ile 85 MW kurulu gücündeki Menge Barajı ve Hidroelektrik Santrallarının inşaat hizmetleri için Özaltın-Cengiz Ortaklığını tercih etti.

Yapılan anlaşma, Türkiye’nin enerji üretimi açısından en önemli havzalarından Seyhan Nehri Havzası üzerinde kurulacak Köprü ve Menge Hidroelektrik Santrallarının inşaat ve hidromekanik işlerini kapsıyor.

Yapım çalışmaları başlatılan 85 MW kurulu gücündeki Menge Barajı ve Hidroelektrik Santralı 2011 yılında faaliyete geçecek. Köprü Barajı ve Hidroelektrik Santralının ise 2012 yılında işletmeye alınması hedefleniyor.

Köprü ve Menge Hidroelektrik Santralları’nın anahtar teslim tüm elektro-mekanik ekipman teminini kapsayan teslimat/rezervasyon anlaşması ise Ekim 2008’de  ALSTOM önderliğindeki konsorsiyum ile yapılmıştı.

Sabancı ve Verbund, birlikte Türkiye’deki elektrik enerjisi üretimi, dağıtımı, toptan ve perakende ticaretini işlerini geliştirme yolunda kararlılıkla ilerlemektedirler. 2015 yılında minimum %10 pazar payı ile yaklaşık 5000 MW kurulu güce ulaşmayı hedefleyen Sabancı ve Verbund, gerçekleştirilecek elektrik dağıtım özelleştirmelerinde yer alarak, üretimden dağıtıma enerjinin her alanında yer almayı amaçlamaktadır.


Enerjisa’nın halihazırdaki kurulu gücü 455 MW’dır. Kurulu gücün 370 MW’ı Kocaeli, Adana, Çanakkale ve Mersin'de faaliyet gösteren doğalgaz kombine çevrim santrallarına, 85 MW’ı Antalya, Mersin ve Kahramanmaraş’daki hidroelektrik santrallarına aittir.

Buna ek olarak  1000 MW kurulu gücünde dokuz adet hidroelektrik santralı, 450 MW kurulu gücünde Tufanbeyli Termik Santralı, 920 MW kurulu gücünde Bandırma Doğal Gaz Santralı ve 185 MW kurulu gücünde rüzgar santralı projeleri planlama ve yapım aşamasındadır.

GÖRSEL DOSYALAR