Basın Bültenleri
MENU

Enerjisa’dan Türkiye’nin gelecekteki enerji tedariki için büyük adım

Sabancı Holding-Verbund ortaklığıyla faaliyetlerini yürüten Enerjisa, toplam 1 milyar 100 milyon Dolar yatırımla gerçekleştirilecek olan Bandırma Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, Adana Kavşak Bendi Hidroelektrik Santrali ile Kahramanmaraş Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali’nin temelini attı.  

H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. ve Österreichische Elektrizitätswirtschafts-Aktiengesellschaft (Verbund) ortaklığı olan Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapımı gerçekleştirilecek, Bandırma Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, Adana Kavşak Bendi Hidroelektrik Santrali ve Kahramanmaraş Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali’nin temeli eş zamanlı düzenlenen bir törenle atıldı.

22 Ekim 2008 tarihinde gerçekleşen törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler,  Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, Verbund Yürütme Kurulu Üyesi Christian Kern ve Enerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Hakman’ın yanı sıra devlet erkanı, Sabancı Holding, Verbund ve Enerjisa üst düzey yöneticileri katıldı.

Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, dünyada yaşanan ekonomik krizin enerji sektörünü etkilemediğini belirterek, “Enerji sektörünün canlılığı ve oluşturduğu güven, yatırım ortamı hazırlıyor. Bugün burada temelini attığımız bu üç santralimiz Türkiye’de kriz olmadığı mesajını veriyor. Sabancı Topluluğunu bu yatırımlarından dolayı kutluyorum” dedi.

Enerjinin Sabancı Topluluğu’nun en önemli büyüme alanlarından biri olduğunu ve Enerjisa’nın bu sektörün öncüsü ve lideri olma yolunda emin adımlarla yürüdüğünü vurgulayarak, gerçekleştirilen temel atmaların sektördeki kararlılığının en önemli göstergeleri olduğunu belirten Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “Sabancı Topluluğu olarak Türkiye’deki serbest piyasa koşullarına olan güvenimizle bu çapta bir yatırıma imza atıyoruz. Önümüzdeki dönemde de özelleştirmelerin hız kazanmasıyla güçlenecek enerji piyasasının daha da rekabetçi bir yapıya dönüşmesini bekliyoruz. Böylece ülkemizin ihtiyaç duyduğu yeni yatırımların ve yeni projelerin de önünün açılacağına inanıyoruz” dedi

Enerjisa’nın Türkiye’nin enerji piyasasında ‘bir numara’ olması için, Sabancı Holding ile güçbirliğine girdikleri günden bu yana pek çok önemli yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Verbund Yürütme Kurulu Üyesi Christian Kern, dünyayı saran mali kriz nedeniyle birçok şirketin yatırımlarını durdurduğunu, buna rağmen Verbund ile Sabancı’nın, Türkiye ve Türk enerji sektörü için bu dönemde de yatırımlarını sürdürdüklerini belirtti.

Türkiye’nin enerji tedariki konusunda özellikle gelecek yıllarda içinde bulunacağı kritik durumu  vurgulayan  Enerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Hakman, Sanayimizin ve halkımızın ihtiyacı olan elektrik enerjisini sürdürülebilir, rekabetçi ve çevreyle uyumlu olarak ulaştırmak üzere atılan bu önemli adım, elektrik enerjisi sektöründeki iddiamızın somut bir göstergesi de olacaktır.” dedi. Hakman sözlerine şöyle devam etti: ”Ortaklarımız Sabancı ve Verbund’dan aldığımız aynı kararlılık ve heyecanla yatırım projelerimiz hızla ilerlemekte ve yeni projeler geliştirerek 2015 yılı için hedeflediğimiz minimum yüzde 10 pazar payını yakalamak için çalışmalarımız emin adımlarla devam etmektedir.”

GÖRSEL DOSYALAR