Basın Bültenleri
MENU

Enerjisa’dan hidroelektrik santral projelerinde önemli bir adım

12.05.2008

TOPLAM 452 MW KURULU GÜCÜNDEKİ KANDİL, SARIGÜZEL VE HACININOĞLU HİDROELEKTRİK SANTRALLARI İÇİN İLK YÜKLENİCİ SEÇİLDİ

Sabancı-Verbund ortaklığı olan Enerjisa, Kahramanmaraş’da gerçekleştirilecek olan yaklaşık 452 MW kurulu gücündeki Enerjisa Kandil Grubu olarak adlandırılan üç hidroelektrik santralının anahtar teslim tüm elektro-mekanik ekipman hizmetleri için Andritz VA TECH HYDRO önderliğindeki konsorsiyumu tercih etti.

Yaklaşık 70 Milyon Euro değerindeki teslimat/rezervasyon anlaşması, Ceyhan nehri üzerinde kurulacak Kandil, Sarıgüzel ve Hacınınoğlu Hidroelektrik Santralları’nın yapımı için ilk adımı oluşturuyor.

Üretim portföyü içerisinde toplam 1000 MW hidroelektrik santral projesine sahip olan Enerjisa, bunun yaklaşık 452 MW kurulu gücündeki Kandil, Sarıgüzel ve Hacınınoğlu Hidroelektrik Santralları’nın 2010 yılından itibaren faaliyete geçmesini hedefliyor.  

Elektrik  sektörünün gelecekteki lideri Enerjisa olarak, Türkiye’nin enerji tedariki konusunda özellikle gelecek yıllarda içinde bulunacağı kritik durumu göz önüne alarak, çok hızlı hareket etme ve en kısa sürede projelerin hayata geçirilmesi sorumluluğunu taşıdıklarını bildiren Selahattin Hakman “Türkiye’nin elektrik enerjisi ihtiyacının en güvenilir ve çevreyle uyumlu bir şekilde sağlanması için 2015 yılına kadar toplam 5000 MW’lık bir kapasiteyi devreye alarak, bu pazardaki liderlik hedefimize doğru hızla ilerlemekteyiz.” dedi.

Sabancı ve Verbund, birlikte Türkiye’deki elektrik enerjisi üretimi, dağıtımı, toptan ve perakende ticaretini işlerini geliştirme yolunda kararlılıkla ilerlemektedirler.2015 yılında minimum %10 pazar payı ile yaklaşık 5000 MW kurulu güce ulaşmayı hedefleyen Sabancı ve Verbund, gerçekleştirilecek elektrik dağıtım özelleştirmelerinde yer alarak, üretimden dağıtıma enerjinin her alanında yer almayı amaçlamaktadır.


Enerjisa’nın halihazırdaki kurulu gücü 455 MW’dır. Kurulu gücün 370 MW’ı Kocaeli, Adana, Çanakkale ve Mersin'de faaliyet gösteren doğalgaz kombine çevrim santrallarına, 85 MW’ı Antalya, Mersin ve Kahramanmaraş’daki hidroelektrik santrallarına aittir.

Buna ek olarak  1000 MW kurulu gücünde dokuz adet hidroelektrik santralı, 450 MW kurulu gücünde Tufanbeyli Termik Santralı, 920 MW kurulu gücünde Bandırma Doğal Gaz Santralı ve 155 MW kurulu gücünde rüzgar santralı projeleri planlama ve yapım aşamasındadır.  

GÖRSEL DOSYALAR