Dağıtım
MENU

Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.

Şirket Profili
 • Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş (TOROSLAR EDAŞ), Toroslar Elektrik Dağıtım Bölgesi’nde yer alan iller kapsamındaki elektrik dağıtım şebekesi inşa, bakım ve işletme faaliyetlerini sürdüren bir şirkettir. Adana, Osmaniye, Gaziantep, Mersin, Kilis ve Hatay illerini kapsayan Toroslar Elektrik Dağıtım Bölgesi’ndeki 8.5 milyon kişinin, elektrik dağıtımına erişimini sağlamaktadır.

  Türkiye’de elektrik enerjisi sektöründe üretim, dağıtım, toptan ve perakende ticareti hizmet veren Enerjisa, TOROSLAR EDAŞ’ın hisselerinin %100’ünün blok satışı yöntemiyle özelleştirilmesi için yapılan ihaleyi 1.725 milyon ABD doları bedeliyle kazanmıştır. 30 Eylül 2013 tarihinde ise hisselerin devrini tamamlamıştır.

  TOROSLAR EDAŞ, sektörü düzenlenmiş Pazar niteliğini ve önümüzdeki yıllarda pazarda yaşanması beklenen değişiklikleri dikkate alarak, hem strateji hem işletme açısından gerekli hazırlıklara odaklanmış, tüm hazırlıklar uzun vadeli enerji piyasası vizyonuna ve en yüksek seviyede müşteri memnuniyeti hedefi amaçlanarak planlanmıştır. 

  Devralınan TOROSLAR EDAŞ’ın sahip olduğu sistemin yenilenmesi ve özellikle müşteri hizmetlerinin gelişimi amacıyla önemli bir yatırım yapılmıştır. Devir tarihinden önce başlatılmış olan şirketle entegrasyon süreci sayesinde devir işlemi, işletme ve finansal performans açısından sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiştir. TOROSLAR EDAŞ, sektörün pazar dinamiklerine odaklanarak faaliyetlerini insan, çözüm ve inovasyon odağındavsürdürmeye devam etmektedir.

Tarihçe
 • 1994 yılında Türkiye Elektrik Kurumu (TEK), Bakanlar Kurulu’nun kararı ile TEAŞ ve TEDAŞ adı altında iki ayrı İktisadi Devlet Teşekkülü olarak yeni bir yapılanmaya tabi tutulmuştur. Bu karar doğrultusunda Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) tüzel kişiliğine kavuşturulmuştur.

  2005 yılında ise  Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye Elektrik Dağıtım Müesseselerini bünyesinde toplayan “TOROSLAR ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş.” adıyla faaliyetlerine devam etmeye başlamıştır.

  Enerjisa, 15.03.2013 tarihinde yapılan ihale sonucu Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerinin elektrik tedarik ve dağıtımını yapan Toroslar EDAŞ’ın hisselerinin tamanını 1.725 milyon ABD Doları karşılığındaki en yüksek teklifi vererek devralmaya hak kazanmış ve hisselerin devir işlemi 01.10.2013 tarihinde tamamlanmıştır.

  Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. ile bu şirketin doğrudan ortağı olan Enerjisa Enerji A.Ş.’nin, Enerjisa Enerji A.Ş. çatısı altında birleşme işlemleri 28.04.2017 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.

  Toroslar elektrik dağıtım bölgesinde bulunan yaklaşık 7.7 milyon kişinin elektrik dağıtımına erişimini sağlayan Toroslar EDAŞ, 76.603 km uzunluğunda dağıtım hattında yaklaşık 12,5 tWh elektrik dağıtımı gerçekleştirilmektedir. Bu oran, Türkiye’de tüketilen toplam elektrik enerjisinin % 7,3’lük kısmını oluşturmaktadır.

   

  Kronoloji

  1970 - 1312 sayılı Kanun ile Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuş, imtiyazlı şirketlerin görev bölgeleri ve belediye sınırları dışında tüm yurt elektriğinin üretim, iletim, dağıtım ve satış hizmetleri TEK bünyesinde toplanmıştır. Bu yapılanma ile “TEK 7. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ” olarak Adana, K.Maraş, G.Antep, Hatay, ve Mersin illerimize hizmet verilmeye başlanmıştır.

  1982 - 11.09.1982 tarihinde 2705 sayılı yasa gereği “TEK TOROSLAR ELK.DAĞ.MÜES.MÜD.” adı altında Adana, Mersin, Hatay illerimize Elektrik Dağıtım hizmetleri götürülmeye başlanmıştır.

  1990 - Bakanlar Kurulunun 93/4789 sayılı kararı ile Türkiye Elektrik Üretim.İletim A.Ş. (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) adı altında iki ayrı iktisadi Devlet Teşekkülü olarak yeniden yapılandırılmıştır.

  2005 - Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye Elektrik Dağıtım Müesseselerini bünyesinde toplayan “TOROSLAR ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş.” adıyla faaliyetlerine devam etmeye başlamıştır.

  2013 - Sabancı Holding – E.ON ortaklığı olan Enerjisa, 15.03.2013 tarihinde Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin hisselerinin tamamını 1.725 milyon ABD Doları karşılığında devralmaya hak kazanmıştır. 01.10.2013 tarihi itibariyle Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. hisselerinin tamamı Enerjisa tarafından devralınmıştır.

  2017 - Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. ile bu şirketin doğrudan ortağı olan Enerjisa Enerji A.Ş.’nin, Enerjisa Enerji A.Ş. çatısı altında birleşme işlemleri 28.04.2017 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.

  Toroslar EDAŞ bugün Türkiye’nin önemli bölgelerinde gerçekleştirdiği elektrik dağıtımını uluslararası kalite standartlarında yenilikçi bir anlayışla kesintisiz sürdürmektedir.

Misyon ve Değerler
 • Toroslar EDAŞ, faaliyet bölgesinde elektrik enerjisini müşterilerine kaliteli ve çevreye duyarlı hizmet anlayışıyla sunmayı benimsemiştir. Çevresel değerleri göz önünde bulundurarak altyapı yatırımlarını gerçekleştiren Toroslar EDAŞ, müşterilerine ve hayata değer katmayı misyon edinmiştir. Kurumsal çalışma anlayışı, uzun vadeli enerji piyasası vizyonu ile kullanıcılarına yüksek düzeyde hizmet kalitesi sunmayı ve müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmayı hedeflemektedir. Kurumun öncelikleri arasında işinde yetkin çalışanları ve iş mükemmelliği modeli sayesinde müşterileriyle etkileşim sağlayarak tüm paydaşlarıyla sürdürülebilir değer yaratmak yer almaktadır.

  Toroslar EDAŞ Değerleri

  Toroslar EDAŞ değerleri; kalite politikası doğrultusunda kurum kültürünü, müşteri memnuniyeti için yapılan çalışmaların çerçevesini ve hizmet kalitesi standartlarını belirler.

  • Samimiyet
  • Tutku
  • Cesaret
  • Sürekli Gelişim
  • Katılım

Yönetim Kurulu & Üst Yönetim
 • Yönetim Kurulu
  ÖMER FARUK GÜLTEKİN
  Yönetim Kurulu Başkanı

  SÜLEYMAN SAMSA
  Yönetim Kurulu Başkan Vekili

  MUSTAFA RIFAT BAĞBAŞLIOĞLU
  Yönetim Kurulu Üyesi

  EBRU TAŞÇIOĞLU
  Yönetim Kurulu Üyesi

  Üst Yönetim
  SÜLEYMAN SAMSA

  Genel Müdür

Bilgi Toplumu Hizmetleri
 • Bilgi Toplumu Hizmetleri’ne ulaşmak için lütfen tıklayınız.

İletişim
 • Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.

  Cemal Paşa Mahallesi Cevat Yurdakul Cad. No.2 Seyhan Adana

  Tel: 186