Dağıtım
MENU

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.

Şirket Profili
 • İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş (AYEDAŞ), İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Bölgesi’nde yer alan ilçeler kapsamındaki elektrik dağıtım şebekesi inşa, bakım ve işletme faaliyetlerini sürdüren bir şirkettir. İstanbul Anadolu Yakasında yaşayan yaklaşık 5.5 milyon kişinin elektrik dağıtımına erişimini sağlayan Ayedaş, 24.715 km uzunluğunda dağıtım hattında yaklaşık 11.74 TWh elektrik dağıtımı gerçekleştirilmiştir. 

  Türkiye’de elektrik enerjisi sektöründe üretim, dağıtım, toptan ve perakende ticareti hizmet veren Enerjisa, AYEDAŞ’ın hisselerinin %100’ünün blok satışı yöntemiyle özelleştirilmesi için yapılan ihaleyi 1.227 milyon ABD doları bedeliyle kazanmıştır. 31 Temmuz 2013 tarihinde ise hisselerin devrini tamamlamıştır.

  AYEDAŞ, sektörü düzenlenmiş pazar niteliğini ve önümüzdeki yıllarda pazarda yaşanması beklenen değişiklikleri dikkate alarak, hem strateji hem işletme açısından gerekli hazırlıklara odaklanmış, tüm hazırlıklar uzun vadeli enerji piyasası vizyonuna ve en yüksek seviyede müşteri memnuniyeti hedefi amaçlanarak planlanmıştır.

  Devralınan AYEDAŞ’ın sahip olduğu sistemin yenilenmesi ve özellikle müşteri hizmetlerinin gelişimi amacıyla önemli bir yatırım yapılmıştır. Devir tarihinden önce başlatılmış olan şirketle entegrasyon süreci sayesinde devir işlemi, işletme ve finansal performans açısından sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiştir. AYEDAŞ, sektörün pazar dinamiklerine odaklanarak faaliyetlerini insan, çözüm ve inovasyon odağında sürdürmeye devam etmektedir.

Tarihçe
 • 1994 yılında Türkiye Elektrik Kurumu (TEK), Bakanlar Kurulu’nun kararı ile TEAŞ ve TEDAŞ adı altında iki ayrı İktisadi Devlet Teşekkülü olarak yeni bir yapılanmaya tabi tutulmuştur. Bu karar doğrultusunda Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) tüzel kişiliğine kavuşturulmuştur. Aynı yıl TEDAŞ Müesseseleri olarak varlıklarını il düzeyinde sürdüren İstanbul merkez olmak üzere, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, ve Sakarya illerini kapsayan 6.800.000.000 TL sermayeli TEK sınırlı sorumlu BOĞAZİÇİ ELEKTRİK DAĞITIM müessesesi olarak faaliyetlerine devam etmiştir.

   

  1984 yılında çıkarılan 3096 sayılı görev şirketleri hakkındaki yasa uyarınca İstanbul Elektrik Dağıtım Müessesesi’nin faaliyet alanı içindeki İstanbul Anadolu Yakası’nın İşletme hakkı 1990 yılında, AKTAŞ ELEKTRİK TİCARET A.Ş.’ye devredilmiştir.

   

  Özelleştirme Yüksek Kurulu`nun 02/04/2004 tarihi ve 2004/22 sayılı Kararı ile özelleşme kapsam ve programına alınan Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi`nin Bağlı ortaklarından İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Ana sözleşmesi, 4046 sayılı Kanun’un 20/A maddesine istinaden düzenlenmiş olup, 01/01/2005 tarihinden itibaren kurum faaliyetleri AYEDAŞ (Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) adı altında yürütülmektedir.

   

  Enerjisa, 15.03.2013 tarihinde yapılan ihale sonucu İstanbul Anadolu Yakası’nın elektrik tedarik ve dağıtımını yapan AYEDAŞ’ın hisselerinin tamanını 1.227 milyon ABD Doları karşılığındaki en yüksek teklifi vererek devralmaya hak kazanmış ve hisselerin devir işlemi 31.07.2013 tarihinde tamamlanmıştır.

  Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. ile bu şirketin doğrudan ortağı olan Enerjisa Enerji A.Ş.’nin, Enerjisa Enerji A.Ş. çatısı altında birleşme işlemleri 28.04.2017 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.

  İstanbul Anadolu Yakasında yaşayan yaklaşık 4.7 milyon kişinin elektrik dağıtımına erişimini sağlayan Ayedaş, 2012 yılında 18.500 km uzunluğunda dağıtım hattında yaklaşık 9.9 TWh elektrik dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Bu oran, Türkiye’de tüketilen toplam elektrik enerjisinin % 4.9’luk kısmını oluşturmaktadır.

  Kronoloji

  1983 - TÜRKİYE ELEKTRİK KURUMU, 15.07.1970 tarih, 1312 sayılı yasa ile kurulmus, 12.10.1970 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. 11.09.1982 tarih, 17809 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2705 sayılı yasa ile Belediye, Köyler ve bağlı birliklerinin elektrik hizmetleri hak ve borçları ile Kurumumuza devir edilmiştir. 23.02.1983 tarih, 17968 sayılı Resmi Gazete` de yayımlanan yönetmelik ile İstanbul merkez olmak üzere, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, ve Sakarya illerini kapsayan 6.800.000.000 TL sermayeli TEK sınırlı sorumlu BOĞAZİÇİ ELEKTRİK DAĞITIM MÜESSESESI olarak faaliyetlerine devam etmiştir.

  1984 - 1984 yılında çıkarılan 3096 sayılı görev şirketleri hakkındaki yasa uyarınca İstanbul Elektrik Dağıtım Müessesesi’nin faaliyet alanı içindeki İstanbul Anadolu Yakası’nın İşletme hakkı 1990 yılında, AKTAŞ ELEKTRİK TİCARET A.Ş.’ye devredilmiştir.

  2005 - Özelleştirme Yüksek Kurulu`nun 02/04/2004 tarihi ve 2004/22 sayılı Kararı ile özelleşme kapsam ve programına alınan Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi`nin Bağlı ortaklarından İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Ana sözleşmesi, 4046 sayılı Kanun’un 20/A maddesine istinaden düzenlenmiş olup, 01/01/2005 tarihinden itibaren kurum faaliyetleri AYEDAŞ (Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) adı altında yürütülmektedir.

   2013 - Sabancı Holding – E.ON ortaklığı olan Enerjisa, 15.03.2013 tarihinde İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin hisselerinin tamamını 1.227 milyon ABD Doları karşılığında devralmaya hak kazanmıştır. 01.08.2013 tarihi itibariyle AYEDAŞ hisselerinin tamamı Enerjisa tarafından devralınmıştır.

  AYEDAŞ bugün Türkiye’nin önemli bölgelerinde gerçekleştirdiği elektrik dağıtımını uluslararası kalite standartlarında yenilikçi bir anlayışla kesintisiz sürdürmektedir.

  Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. ile bu şirketin doğrudan ortağı olan Enerjisa Enerji A.Ş.’nin, Enerjisa Enerji A.Ş. çatısı altında birleşme işlemleri 28.04.2017 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.

  AYEDAŞ, faaliyet bölgesinde elektrik enerjisini müşterilerine kaliteli ve çevreye duyarlı hizmet anlayışıyla sunmayı benimsemiştir. Çevresel değerleri göz önünde bulundurarak altyapı yatırımlarını gerçekleştiren AYEDAŞ, müşterilerine ve hayata değer katmayı misyon edinmiştir. Kurumsal çalışma anlayışı, uzun vadeli enerji piyasası vizyonu ile kullanıcılarına yüksek düzeyde hizmet kalitesi sunmayı ve müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmayı hedeflemektedir. Kurumun öncelikleri arasında işinde yetkin çalışanları ve iş mükemmelliği modeli sayesinde müşterileriyle etkileşim sağlayarak tüm paydaşlarıyla sürdürülebilir değer yaratmak yer almaktadır.

Misyon ve Değerler
 • AYEDAŞ, faaliyet bölgesinde elektrik enerjisini müşterilerine kaliteli ve çevreye duyarlı hizmet anlayışıyla sunmayı benimsemiştir. Çevresel değerleri göz önünde bulundurarak altyapı yatırımlarını gerçekleştiren AYEDAŞ, müşterilerine ve hayata değer katmayı misyon edinmiştir. Kurumsal çalışma anlayışı, uzun vadeli enerji piyasası vizyonu ile kullanıcılarına yüksek düzeyde hizmet kalitesi sunmayı ve müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmayı hedeflemektedir. Kurumun öncelikleri arasında işinde yetkin çalışanları ve iş mükemmelliği modeli sayesinde müşterileriyle etkileşim sağlayarak tüm paydaşlarıyla sürdürülebilir değer yaratmak yer almaktadır.

   

  AYEDAŞ Değerleri

  AYEDAŞ değerleri; kalite politikası doğrultusunda kurum kültürünü, müşteri memnuniyeti için yapılan çalışmaların çerçevesini ve hizmet kalitesi standartlarını belirler.

  ◦Samimiyet

  ◦Tutku

  ◦Cesaret

  ◦Sürekli Gelişim

  ◦Katılım

Yönetim Kurulu & Üst Yönetim
 • Yönetim Kurulu
  ÖMER FARUK GÜLTEKİN
  Yönetim Kurulu Başkanı

  SÜLEYMAN SAMSA
  Yönetim Kurulu Başkan Vekili

  MUSTAFA RIFAT BAĞBAŞLIOĞLU
  Yönetim Kurulu Üyesi

  EBRU TAŞÇIOĞLU
  Yönetim Kurulu Üyesi

  Üst Yönetim
  SÜLEYMAN SAMSA

  Genel Müdür

Bilgi Toplumu Hizmetleri
 • Bilgi Toplumu Hizmetleri’ne ulaşmak için lütfen tıklayınız.

İletişim
 • İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.

  Bağlarbaşı Mahallesi Refahevler Sokak No: 2/2 B-Blok 34844 Maltepe- İSTANBUL

  Tel: 186